Eesti uudised

ANALÜÜTIK: tööpuudus hakkab kasvama (4)

Toimetas Sander Silm, 13. november 2015 11:26
Kuigi praegu tundub Eestis veel tööd jätkuvat, on järgmisel aastal oodata tööpuuduse kasvu.Foto: Sille Annuk/Postimees
Kuigi tööpuudus on praegu sama madal, kui majandusbuumi ajal 2008. aastal, ennustavad analüütikud, et tööpuudus hakkab järgmisest aastast jälle kasvama.

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmiku sõnul muutub sobivate töötajate leidmine ettevõtete jaoks üha keerulisemaks. See tähendab, et kiire palgakasv püsib ettevõtete käivete ja kasumite langusest hoolimata.

Samal teemal

Hõivatute arv kasvas kolmandas kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes tervelt 27 000 inimese võrra ehk 4,3 protsenti.

Kuid tööhõive kasvab sel aastal seoses töötajate registreerimise kohustusega, mis tõstis ametlikult töötavate inimeste arvu esimesel poolaastal. Samas toetab hõive kasvu ka tugev siseturu nõudlus, mis suurendab hõivet eelkõige teenuste sektoris.

"Järgmisel aastal peaks meie prognoosi järgi hõivatute arv veidi vähenema ja tööpuudus kasvama, kuna tööjõu kallinemine ja vähenemine sunnib ettevõtteid vahetama töökäsi masinate vastu. Ekspordikäibe ja –hindade oluline langus seab surve alla töökohad teatud tööstusharudes ja põllumajanduses. Riigireform alandab töötajate arvu avalikus sektoris. Töövõimereform sunnib vähenenud töövõimega inimesi tööd otsima. Kuna ettevõtete valmisolek vähenenud töövõimega inimesi palgata on piiratud, kasvab vähemalt esialgu statistiline tööpuudus. Ootame eelpool toodud arengute tõttu tööpuuduse väikest tõusu nii järgmisel kui ülejärgmisel aastal. Töötukassa andmed näitavad registreeritud tööpuuduse suurenemist augustist alates," sedastas Elmik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee