Foto on illustratiivne.Foto: Teet Malsroos
Marko Tiidelepp 12. november 2015 23:41
Sirje kutsub Pille ja Maidu lõunale. See paneb Atsi keerulisse olukorda. Uutmistuhinas Illar laiendab Kukekese ärilist tegevust. Jüri satub eneselegi ootamatult Maidu ja Pille vahele ning teeb tähtsa otsuse.

Eesti telekanalite üks muhedamaid ja naljakamaid telesarju "ENSV" jätkub.

1980ndate aastate õhustik ja inimsuhete lõngakera saab uue osa ning heidame sellele pilgu peale.

Kohe alguses mainin, et minu looke on lihtsalt kokkuvõte seekordsest osast ja ei pretendeeri erinevatele kirjandus- ega kriitikaauhindadele. Püüan meenutada seriaalis toimuvat ajastut ja mõned oma mõtted juurde panna. Kindlasti ei leia te sellest loost näitlejameisterlikkuse analüüsi ega kriitikat, sest minu arust on "ENSV" kõik osatäitmised suurepärased.

Seekordne osa viib meid septembrisse 1987. Mis toimus maailmas? 15-aastasest USA tennisistist Michael Changist saab noorim meesmängija, kes võitnud matši USA lahtistel tennisemeistrivõistlustel. Moksvas algab kohus Lääne-Saksa noore piloodi Mathiasi Rusti üle, kes veidi enne seda oli maandunud oma väikelennukiga Moskva Punasel väljakul. Bruce Willis võidab parim meesnäitleja Emmy-auhinna draamasarjade kategoorias sarjaga "Moonlighting".

Eestis toimub 4. kuni 6. septembrini muusikaüritus, mil nimeks "Heavy Suvi". Seda peetakse legendaarse festivali "Rock Summer" eelkäijaks. 26. septembril ilmub ajalehes "Edasi" artikkel, milles räägitakse, et Eesti peaks minema üle täielikule isemajandamisele ehk nn IME-projekt, millele on alla kirjutanud Siim Kallas, Tiit Made, Edgar Savisaar, Mitt Titma.

Meie tänases "ENSV" osas on juttu ka Saksamaast, pigem küll Saksamaa Demokraatlikust Vabariigist ja isemajandamist on ka, sest Illar otsustab hakata baaris grillkana pakkuma.

Ja alustame.

Sirje (Laine Mägi) toimetab köögis. Sinna tuleb ka Ats (Mait Malmsten), kes räägib anekdoodi Stevie Wonderist, kes pimedate juhtkoeraga plaadipoodi läheb ja seda koera oma pea kohal ringi hakkab keerutama. Kui müüja küsib, mida mees teeb, siis vastab legendaarne pime muusik, et vaatab niisama ringi.

Kuid asi on naljast kaugel – Sirje on kutsunud laupäevaks õhtusöögile Pille (Liisa Pulk), milles pole ju midagi imelikku ja halba, sest Pille on ju Sirje tütar ja Atsi kasutütar. Kutsutud on ka Pille praegune poiss-sõber Mait (Hendrik Toompere Jr), milles poleks ju ka midagi imelikku, kui see, et Mait on Atsi poeg, kellest Sirje ei tea mitte midagi.

Seepärast pole Ats õhtusöögiga eriti päri, kuid midagi pole teha, Sirje on sedaviisi otsustanud ja on ju Mait olnud malevas lausa Saksa Demokraatlikus Vabariigis. Kindlasti on tal palju huvitavat rääkida!

Seejärel oleme militsionäär Jüri (Argo Aadli) toas, kus Ats küsib nõu, mida laupäevase õhtuga ette võtta? Militsionääril kargab esimesena pähe, et võiks ju Maidu vahistada, kuid see ei meeldi Atsile. Ats käib välja, et äkki peaks elektri ära võtma nii, et Sirje ei saakski süüa teha – Jüri vaidleb vastu, et Sirje ostab ju kõik toidud valmistoitudena Viru Grillist.

Atsil on veel mitu mõtet – kutsuks Jüri ema, kes tuleks koos oma võitluskaaslastega. Kõhulahtisti!

Jüri arvab, et Ats peaks Maidule ära rääkima, et too tema poeg on! Atsile ei meeldi see mõte ja ta on andnud Maidu emale Marjule lubaduse, mitte rääkida. Jüri vaidleb vastu, et tema lubas ka oma emale, et ei hakka mitte kunagi teksasid kandma, aga näe, ikka kandis.

Kuigi salajane poeg ja salajane teksaste kandmine pole vist ikka samal kaalukausil? Või on?

Hommikul on köögis Jüri, kes sööb ja puhastab samal ajal ka kingi. Uskumatu! Kes siis söögilauas kingi puhastab ja nühib!

Kööki tuleb ka Pille. Vastastiku vahetatakse viisakusi, kuni jõutakse ka uute kaaslasteni ehk Maidu ja Jüri sõbratari Annelini. Aru on saada, et ei Pille ega Jüri pole just eriti õnnelikud, et neil on nüüd uued kaaslased.

Ja Jüri on silmnähtavalt armukade. Kui Jüri hakkab veel ka Pillet hoiatama Maidu eest, et poiss on tuulepea ja käimas on pöördelised ajad, kunagi ei tea, mis võib juhtuda ja suuda Pille ennast tagasi hoida ja küsib otse kas Jüri on armukade.

Jüri vastu, et temal on ju Anneli. Seega, mis armukadedusest siin rääkida?

Lõpuks lepitakse kokku, et pühapäeval minnakse kinno – neljakesti! Pille koos Maiduga, Jüri koos Anneliga.

Ja meie suurepärasesse baari ka.

Illar (Raivo E.Tamm) juba ootab meid. Baari siseneb Ats, kes ei mõista, mis hais baaris on. Selgub, et Illar on muretsenud grillahju ja baaris hakatase pakkuma grillkana. Kindel äri ja suur raha. Kui tomatit ja kurki ka juurde, siis veelgi suurem raha.

Ats pole selles taskord päris kindel, kuid Illar kinnitab, et on aeg, mil ettevõtlikud ehed on hinnas ja ettevõtlus pole enam patt! Praegu on grillimiseks sulgedega kanad, hiljem juba sulgedeta kanad.

Atsil on mureks siiski lauäevane õhtu – Pille ja Mait on külla kutsutud, mida teha?
Illar ütleb naljatades, et eks tuleb pakkuda grillkana ja harjuda üheskoos istumisega.

Seejärel oleme kodus tagasi. Jüri loeb ajalehte, kui kööki/söögituppa siseneb ka Ats. Kas Jüri on plaani välja mõtelnud?

Pole Jüril mingit plaani ja tegeklikult peaks Ats ikkagi kõigest noortele rääkima!

Kööki tuleb ka Sirje, kes märkab, et Jüri ja Ats midagi omavahel sosistavad ja nii hakkab Jüri rääkima hoopis avalikustamisest, glaznostist ja sellest, kui tähtis on ikkagi tõde ja selle välja rääkimine.

Näib, et oleme jõudnud laupäeva õhtusse, sest köögis on juba pidusöögid lauale tõstetud. Sirje on köögis, kui tuleb ka Pille. Sirje kinnitab, et Mait talle meeldib ja hoidku Pille poisist kümne küünega kinni. Sirje mainib sedagi, kuidas Mait Pillet vaatab.

Mait oleks nagu noor Ats! Kui ta vaid teaks, et nii see ju ongi. Kuid samas hoiatab Sirje, et enne pere loomist peaksid noored ikka kooli lõpetama.

Jõuame veel ka baari minna. Seekord tuleb Jüri, kes on üllatunud, et Illar nüüd ka grillkana pakub. Jürigi võtab grillkana garneeringuga, kuid kuuldes, et see maksab kolm rubla, siis ta loobub garneeringust.

Jüri kirub Illarile Atsi, et too ei anna talle enam rahu. Illar ütleb, et rahu saabub tõepoolest alles siis, kui keegi Maidule asjad ära räägib. See ei pea olema Ats, see peab olema keegi, kes on loll, tunneb Maitu ja teab saladust. See ei saa olla Illar, sest tema ju Maitu ei tunne.

Ja miks on mul tunne, et see loll peaks olema meie armastatud militsionäär Jüri? Näib, et ka Jüri ise hakkab sellest aru saama.

Illar õpetab, et Jüri võiks ju hankida veel vajalikud materjalid, paberid, millest selgub, et Mait on Atsi poeg.

Ja olemegi pidulauas. Mait kiidab Saksa Demokraatliku Vabariigi kaubandusvõrku, kus oli müügil seitset sorti suitsuvorsti, teksapükse ja kes teab, mida veel. Arvatavasti on Lääne-Saksamaal valik veelgi suurem.

Ats uurib muiugi ka saksa tüdrukute kohta, et kuidagi Maitu kompromiteerida, kuid Mait kiidab hoopis eesti türdukuid. Ats susib ja urgitseb veel, kuid Mait ei murdu.
Ühel hetkel vihastab Pille, kes palub Atsi endaga kaasa keldrisse, et minna otsima kummikuid.

Keldrisse Pille ja Ats ei jõua. Nad on esikus, kui Pille vihaselt uurib, miks Ats Maitu kiusab, ja tema kallal urgitseb. Ats vastu, et Pille on ju ikkagi tema ainus tütar, ainus laps!. Pille käratab vastu, et tal on ju ka poeg! Atsil vajub su lahti – kas tõesti Pille teab?

Kuid ei, jutt on ju Paavost! Pille ütleb, et ka tema on täpselt sama suur inimene nagu Paavo. Lisaks vihjab Pille ka sellele, et Jüri ja Ats teevad mingit kummalist koostööd.

Lõpuks ollakse pidulauas tagasi. Kummikuid polnudki, kuid lõpuks tuleb jutuks ka ööbimine. Pille arvab, et nad võiksid koos Maiduga ööbida Paavo toas, kuid ei, sinna ei saa minna – Ats olevat seal putukatõrjet teinud.

Mingid vaaraosipelgad pidid olema.

Pille ütleb, et siis nad võivad minna ju tema ühikasse, kuid ka sellele on Atsile lahendus olemas – Pille ei saa minna, sest tema teeb pühapäeva hommikul lemmikpannkooke, mida ka Pille peab saama. Lõpuks saadakse kaubale, et Pille magab diivanil ja Mait välivoodil, ja võimaluse korral ka erinevatel korrustel.

Veidi hiljem läheb Ats võtab putukatõrjepudeli ja läheb pihustab seda mürki Paavo tuppa, et keegi ei saaks öelda, et pole tõrjet tehtud.

On magamamineku aeg. Sirje ja Ats on voodis. Sirje loeb mingit raamatut, kuid ütleb äkki Atsile, et mees on talle seletuse võlgu. Seletuse, miks ta Maiduga sedaviisi käitub! Miks ta kiusab toredat poissi, kes Sirjele väga meeldib?

Ats ütleb, et talle ei meeldi, et Pille Maiduga sahmib ja semmib. Ja lõpuks peab Ats paluma, et äkki hommikul teeb pannkoogitaina siiski Sirje valmis?

Samal ajal on allkorrusel Pille ja Mait, kes seavad valmis diivanit ja välivoodit. Mait ütleb Pillele, et tal on tunne, et ta ei meeldi Atsile.

Ei tea miks!

Lisaks räägitakse seda, kuidas Sirje hoiatas neid mitte peret luua, kuna on vaja õppida. See ajab noori naerma ja nad hakkavad diivanile patjadest müüri vahele ehitama. Asi läheb väikseks müraks kätte, kuid sinna siseneb ka Jüri, kes tuli kööki hambaid pesema. Nähes noori müramas, ei oska ta sõnekstki öelda, läheb võtab Maidu käest välivoodi ja veidi rahmeldab sellega ning viskab selle lõpuks lihtsalt põrandale. Pärast seda Jüri lahkub.

Hommikul on pannkoogid söödud. Kõik kiidavad Atsi. Mait uurib isegi retsepti, kuid Atsil ei ole ju muud öelda, et see retsept on saladus, ja nii häid pannkooke saab ainult nende majas.

Tuleb hakata liikuma.

Mait küsib luba korra veel aias käia, et õunu kaasa võtta. Jüri kutsub esikus Maidu enda juurde ja ütleb, et neil on vaja õhtul kahekesti kohtuda, on vaja rääkida. Mait ütleb, et nad lähevad ju õhtul neljakesti kinno. Jüri on kindel kui kalju, nad peavad kahekesti kohtuma.

Lepitakse kokku kohtumine Kukekeses kell neli.

Ja olemegi meie lemmikbaaris, Kukekeses.

Jüri ootab, tuleb ka Mait. Loomulikult näeb Illar kohe ka neis kahes kahte klienti, kes peaksid ju grillkana sööma, koos köögiviljasalati ja ketšupiga.

Jüri alustab vaikselt, ääri-veeri, kuid ei suuda seda kuidagi välja öelda. Ta kinnitab, et see kõik peab nende kahe vahele jääma. Inimeste saatused on mängus. Pille saatus, Maidu saatus. Lõpuks ütleb, et Mait ei tohiks enam alates homsest Pillega kurameerida!

Mait ei tagane ja uurib, kas Jüri on enne sõda sündinud, et tal sellised plaanid on?

Samal ajal, kui Jüri üritab Maidule tõde rääkida, sahmib Illar oma grillkanadega nende laua juures, kuni Jüri vihastab ja prahvatab välja – Ats ei tohi teada saada, et tema Maidule ütles, et Mait Atsi poeg on!

Keeruline! Keeruliselt öeldud! Kuid Mait jääb vait. Ta ei oska enam midagi lausuda.

Ka Jüri on ehmunud. Midagi jäi vist vahele, kuid nüüd on see lõpuks välja öeldud. Peale selle võtab ta välja dokumendikausta, mis võetud otse passilauast.
Ta paneb need lauale.

Paberite peale paneb Illar salatikausi ja ketšupipudeli ning soovib head isu. 

Selline osa seekord.

Vähem oluliselt poliitilist tantsu ja tralli, vähem ka 80ndate aastate totrusi, kuid natuke siiski ka seda. Kasvõi grillkana, mis oli sel ajal ikka tõeline "imelind"! Usun, et paljudele ka päris kõva tuluallikas.

Kuigi seda "imelindu" ju kusagilt saada polnudki, välja arvatud mõned baarid ja restoranid, siis oli ka paljudel sünnipäevalaudadel grillkana vaieldamatu hitt. Tõeline toitude kuningas ja kes seda teab, kust see "imelind" välja aeti. Ja maitses ka kuratlikult hästi!

Rohkem oli täna siiski inimsuhteid või õigupoolest vanade inimsuhete klaarimist ja tõe avalikustamist.

Põnev oleks teada, kuidas nüüd need suhted edasi hargnevad? Kas Mait ütleb seda Pillele, kas teada saab ka Sirje, miss el juhul juhtub Atsiga?

Küsimusi on palju. Jääme ootama, mida tulevik, vabandust, mida minevik toob!

Kommentaarid  (8)

RAHA, RAHA, RAHA... 14. november 2015 17:16
Vaata rahakurssi: 1 Euro = 15 EEK = 150 Rbl ja siis räägi, kas 50 kopikat (0,5 rbl) oli suur raha või mitte...
jummel 15. november 2015 17:40
nii, aga sama valemi abil, Palju sa rublades palka saaksid?
pak 14. november 2015 15:18
ou jeebus! mis see nyyd oli? Kellegil on igav ja toksib sarja ymber?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS