Kodu

Riisuda aias lehti või mitte? 

Õhtuleht.ee, 13. november 2015 07:00
Riisuda aias lehti või mitte?Foto: Tairo Lutter
Internetist jõuab inimesteni ohtralt infot ja nii mõnegi asja puhul on raske omapäi otsustada, kas seda uskuda või mitte.

Näiteks soovitab portaal CountryLiving mitte raisata aega koduaias murule langenud puulehtede kokkuriisumisele, väites, et kaitsva lehekihi varjus talvituvad paljud aiale kasulikud putukad, pealegi on lehed lagunedes murule heaks väetiseks.

Eesti aiandusasjatundjad selle seisukohaga siiski päriselt ei nõustu, kirjutab Postimehe tarbijaportaal: otsustada tuleks selle järgi, millised puud on oma lehed aiamurule puistanud.

Tallinna botaanikaaia avamaakollektsioonide osakonna juhataja Olev Abner märgib, et saarepuud ohustab näiteks seenhaigus saaresurm, mille eosed jäävad mahakukkunud lehtede rootsudele ning uute eoste tekkimise vältimiseks tuleks selle puu mahalangenud lehed hävitada.

Kokku soovitatakse riisuda viljapuude lehed, et ei leviks kahjurid ja haigused, aga ka tamme- ja vahtralehed, sest neis leidub palju parkaineid, mille lagunemine võtab palju aega – isegi kompostis võib nende lõplik lagunemine võtta paar aastat.