Maailm

Oxfordi professor: pagulased tuleks tagasi saata pagulaslaagritesse (37)

Õhtuleht.ee, 11. november 2015 12:11
Süüria põgenikud saabuas Kreeka Lesbose saarele.Foto: AFP / Scanpix
Oxfordi ülikooli tunnustatud arengupoliitika ekspert professor Paul Collier peab EL-i käitumist pagulaste suhtes amoraalseks ning leiab, et kõige õigem oleks pagulased saata tagasi pagulaslaagritesse.

Collier on maailma üks juhtivatest arengupoliitika ekspertidest ning ta naases just äsja Jordaanias asuvatest põgenikelaagritest, kus elab ligi miljon Süüriast pärit pagulast.

"On kohutav, et inimesed hukkuvad Vahemerel ning selle asemele, et keskenduda tuhandetele paadipõgenikele, tuleks meil keskenduda hoopis põgenikelaagrite aitamisele," vahendas tema sõnu Helsingin Sanomat.

Ekspert rõhutas ka, et Euroopasse tulemine on kulukas ja seda ei saa endale enamus sõjapõgenike lubada, mistõttu paadipõgenikud pole kõige suuremad abivajajad.

Professor toonitas samas, et Vahemerd ületavate inimeste päästmiseks tuleb teha kõik võimalik, kuid seejärel tuleb nad tagasi saata põgenikelaagritesse.

"Ma ei näe selles eetilist probleemi, kuna laagrites hoitaks üleval nende väärikust ja neid valmistakse pärast sõja lõppu naasma Süüriasse," ütles ta.

Collieri hinnangul on EL-i käitumine amoraalne, kuna sisuliselt innustatakse inimesi võtma ette ohtlik teekond üle Vahemere, kuid Euroopas ootab neid üsna masendav tulevik.

"Inimesed hukkuvad, kuna meil on täiesti absurdne varjupaigataotlemissüsteem. Hüppad paati, riskeerid eluga, kuid sinu võimalused saada varjupaik, on sisuliselt olematu," kritiseeris ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee