"Köök"Foto: TEET MALSROOS
Marko Tiidelepp 9. november 2015 23:03
Restoranis hakatakse salaja taimetoitlast ümber kasvatama ja see tekitab vastakaid emotsioone. Sergo ja Fred aitavad restorani omanikul nuhkivast ajakirjanikust lahti saada ja püüavad liiga agaralt, lugu võtab lausa kriminaalse pöörde. Peakokk vaevleb aga haiglas maitsetu ja ülitervisliku menüü küüsis. 

Nii nad kirjutavad telekavades enne tänase osa algust. Vaatame, mis juhtuma hakkab, kes on too taimetoitlane, kes nuhib ja miks ning kas peakokk kunagi ka terveks saab?

Ja veel, kohe alguses mainin: minu lugu pole telekriitika ega sügavuti minev analüüs, ja kindlasti mitte aruandlus ning hinnang näitlejameisterlikkuse üle. Selleks on olemas teised kirjutajad ja väljaanded. Minu looke on pisuke kokkuvõte koos mõne isikliku emotsiooniga. Rohkemaid ega suuremaid eesmärke selle looga ma ei püüa!

Tänane osa algab tõeliste hõrgutistega – mahlane marmorjas loomaliha, tallekarree granaatõuna kastmes, hästivalmistatud steik - suurepärased lihatoidud, mida Maks (Kristjan Kasearu) ekraani tagant kommenteerib. Kas keegi suudab sellisest imest loobuda? Mina küll ei suudaks. Miks nad peavad veel nii hilja õhtul selliseid roogasid näitama – isutab ju!

Natali (Carmen Seljamaa) asub teenindama restoranis klienti, kes on taimetoitlane (Katrin Essenson). See meeldib Natalile väga, ta naeratab ja hüüatab: "Oih, te olete vegetaarlane!"

Haiglas kurdab peakokk Viktor Paulus (Indrek Taalmaa) raviarstile (Eduard Tee), et toit on kehv, kus liha on? Taldrikus näib olevat mingi puder! Raviarst kinnitab, et liha hakkab peakokk kodus sööma, praegu on taldrikus tervislik ja kasulik hommikusöök. Peakoka arvates see nüüd väga tervislik küll pole, sest näeb välja juba selline, nagu oleks keegi selle juba korra läbi seedinud! No jah, nii ongi peakokal lihtsam seedida!

Oleme köögis. Fred (Märt Koik) ja Sergo (Lauti Pedaja) vahetavad ära kellegi kanamunad? Selgub, et need on Maksi omad – keedumunad on vahetatud tooreste vastu ja ei lähe kaua aega mööda, kui Maksil on käed tore kanamunaga koos.

Kööki siseneb Natali, kes esitab tellimuse – on vaja teha rulaad baklažaanidest, ilma loomalihapasteedita. Fred ja Sergo keelduvad sellist jama tegemast, Sergo pahandab, et kas järgmisena peab ta hakkama kurkidest kotlette tegema?

Natali pöördub Maksi poole, ta meelitab ja palub ning lubab, et ei pese enam mitte kunagi kodus pesumasinas kodutute riideid. Milline ohverdus! No, ja Maks on nõus Natalid aitama. Ta lubab, et paneb loomaliha asemel rulaadi hoopis seenepasteeti.

Sergo naerab Maksi üle – poolkokk hakkab poolrulaadi tegema! Ärge nüüd mõnitage! Maks on tubli poiss ja aitab Natalid.

Maks teeb rulaadi valmis, kuid Fred ja Sergi suudavad sinna siiski veel ka loomalihapasteeti sisse panna! Natali viib selle lauda! Fred ja Sergo piiluvad köögiukselt, mis nüüd juhtuma hakkab. Ka kondiiter Lui (Andres Roosileht) on seal. Tema oli see, kes Fredi ja Sergot keelitas ja tema on see, kes Maksile ütleb, kuidas poisid taimetoitlasele liha söödavad. Maksil ei jää muud üle, kuid tõdeda, et Fred ja Sergo on eeslid! Fred lohutab, et ei pane see taimetoitlane midagi tähele!

Ei möödu palju aega, kui Natali tuleb kööki kiidusõnadega Maksi aadressil, taimetoitlasest külastaja oli väga rahul! Mis ime see siis nüüd on? Ma arvasin ka, et kohe tuleb hirmus tüli nii, et Maks peab hakkama jälle uut töökohta otsima.

Veidi hiljem arutavad Fred ja Sergo restorani tagauksel, kui halb on ikkagi olla taimetoitlane, ja kes ikka sellist jama tahab süüa. Sergo kinnitab, et tema ei saa üldse juurikaid süüa, sest need ajavad tal kõhu punni ja ta päev läbi peeretab! Lisaks kiidavad nad seda, et taimetoitlane sai nüüd ju lisaks taimsele rulaadile ka tasuta lihatoitu!

Tagauksest üritab sisse tulla ka restorani omanik, härra Koloman (Mart Aas). Miks tagauksest, ta ju ikkagi omanik!

Selgub, et keegi ajakirjanik jahib teda ja ta osutab ühe auto suunas. Selgub, et ajakirjas on ilmunud lugu, et tema olevat ostnud koos Getter Jaaniga tualettpaberit ja nüüd on nad kindlasti paar! Tegelikult olid nad lihtsalt ühes ja samas järjekorras, kui Stockmannis müüdis soodsat tualettpaberit! Muud pole midagi! Fred kiidab, et see on ju igati vägev uudis, kuid Kolomani pilk reedab seda, et tema sellest küll sedasi ei arva! Mistõttu nimetab Sergo ajakirjanikke leheneegriteks ja šaakaliteks!

Koloman kinnitab, et ta maksaks, ja korralikult maksaks, kui keegi aitaks sellest luuravast ja nuhkivast ajakirjanikust lahti saada! Sergo ja Fred ei saa alguses asjale pihta, kuid siis mõistavad, et neile oleks vist tööd pakkuda! Ma ei kujuta ette, kuidas Fred ja Sergo kavatsevad ajakirjaniku kahjutuks teha? Äpud nagu nad on!

Hetk hiljem ongi Fred ja Sergo ajakirjaniku (Sulev Võrno) autos. Fredil on kaasas ka ilmatuma suur kööginuga! Ajakirjanik üritab autost välja saada, kuid Fred paneb talle obaduse nii, et ajakirjanik on pilditu! Sergo on hullumas, kas ajakirjanik on surnud, kas ta ikka hingab ja tema tahaks nüüd hoopis koju minna! Fred jääb rahulikuks, tehtud, mis tehtud ja ajakirjanik ju hingab. Ta võtab ka kaamera ning läheb viskab selle vastu maad katki!

Samal ajal helistab peakokk haiglast Leinole (Jaanus Mehikas) – ta anub ja meelitab, et Leino haiglasse midagi maitsvat ja rasvast tooks! Leinole meeldib, et peakokk teda meelitab, kuid tõdeb, et Viktor Paulusel on täna haiglas kruubipuder ja piimasupp ning peakokk peabki tervislikult toituma ja tema ei too haiglasse midagi.

Peakokk helistab Fredile, kuid ka tema ei saa aidata, sest sel hetkel üritavad nad koos Sergoga teadvusetut ajakirjanikku autost välja saada! Fred vastab, et ta ei saa rääkida, tal on palju tööd, tassib just loomaliha!

Vahepeal kohtuvad Fred ja Sergo restorani tagaruumides Kolomaniga ja kinnitavad, et tema probleem sai lahendatud – ajakirjanik ei nuhi enam tema järgi. Nüüd on uus probleem ja nad näitavad omanikule tagaruumis kinniseotud ajakirjanikku! Ka Koloman on segaduses ja hirmul, mis teha – talle meenub, et tal on üks koht kuhu ajakirjanik viia!

Vahepeal kööki ka. Natali tuleb taaskord Maksi juurde – meie taimetoitlane on tagasi ja tellib sama toitu, mida Maks talle hommikul valmistas! Maks hakkab tööd tegema. Õnneks pole Fredi ja Sergot, kes teda kiusaksid. Nüüd ta teeb ühe tõelise taimse rulaadi! Taimetoitlane pean nüüd eriti rahul olema! Pange nüüd tähele – nüüd ta just kindlasti pole rahul!

Ja peakokk!? Peakokk istub pargipingil (ta on haiglast jalga lasknud) ja õgib hot-dogi! Sellist rammusat ja suurt! Suure vorstiga! Näib, et see vorstike maitseb peakokale praegu eriti hästi! No mingisuguse pudru kõrval on see ju tõeline praad! Mida veel õnnelikuks eluks vaja!

Köögis valmistab Maks taimerulaadi. Annab valmistoidu Natalile ja tõdeb, et tal on hea meel, et on uue püsikliendi saanud ja vahva, et ta taimetoitlane on. Maks viskab nalja, et kas taimetoitlasest klient maksab ikka päris rahaga või lepalehtedes. Natalile see nali kohale ei jõua – tegelikult ei jõua palju naljad Natalile kohale... Ega see taimetotlaseks olemine vist ajule eriti kasulik polegi. Oleme selles ju mitmel korral ka varem veendunud!

Pargis on peakoka juurde tulnud politsei! Nad küsivad dokumente! Neid muidugi peakokal kaasas pole! Kui doumente kaasas pole, siis tuleb politseiga kaasa minna, et isik kindlaks teha. Lihtne ja loogiline. Selgub, et hiljuti rüüstas selle pargi lähedal üks kodutu ühte aeda. Näib, et politseil on kahtlus, et nad on nüüd selle kodutu kätte saanud!

Viktor Paulus kinnitab, et on LaForet' restorani peakokk, mida politsei ei usu! Peakokk, kes järab hot-doge ja käib ringi sussides! Viktor lasi ju hetk tagasi haiglast jalga, et hot-dogi nautida! Politsei viskab nalja, et meil peaminister sõidab ju ka trolliga, plätud jalas! Ei ole midagi, tuleb jaoskonda minna!

Peakokk ütleb, et ta tunneb isegi härra Kolomani! Teda näib tundvat ka politsiepatrull – helistama, aga tea kas ta vastab, äkki on jälle Getter Jaaniga shoppamas! Peakokk saab loa Kolomanile helistada!

Samal ajal toimetab meie "kriminaaltrio" (Koloman, Fred ja Sergo) ajakirjanikku kuhugile. Mees teeb hetkeks silma lahti, mille peale Koloman ta korra veel oimetuks lööb. Ma ei tea, selle eest lähevad nad veel kinni ka... Koloman on närvis, et nüüd tundis ajakirjanik ta kohe kindlasti ära, ja siia ei saa teda jätta, tuleb viia ikka mujale!

Heliseb Kolmani telefon – politsei helistab, konstaabel Ruutsoo! Koloman puterdab, et see pole ikka Koloman, kes kuuleb, see on keegi teine ja katkestab kõne. Koloman ei suuda uskuda, et politsei neil juba jälil on! Ju siis ajakirjanik pidi toimetuses ikka mainima, kuhu ta läheb, keda jälgib! Kõik kolm on segaduses, mida teha!

Hetk hiljem helistab Kostromanile tema pruut Kristiina (Gerli Rosenfeld), kes samuti Kolomani taga otsib. Koloman ei saa ka temaga rääkida! Koloman ütleb oma kallile Kristiinale "kanake" ja tõdeb, et ta on restoranis, aga ei saa hästi rääkida! Koloman annab korralduse, et uimane ajakirjanik tuleb viia restorani ja seal vaadatakse, mis saab edasi.

Vahepeal näidatakse ka Kristiinat, kes Kolomani köögist otsib. Ta küsib Leinolt, kus on Koloman, kuid Leino ei saa üldse mitte midagi aru. Koloman oli köögis, nüüd ei ole köögis. No seda me näeme kõik, et ei ole. Ka Kristiina näeb seda, kuid naine vihastab ja tõdeb, et eks ta homsetest lehtedest loeb, kuhu Koloman läks!

Pargis teeb politseipatrull peakokale ettepaneku restorani kohale minna, mille peale üritab Viktor Paulus põgeneda, kuid ta suudab vaid paar meetrit joosta, kui haarab jälle südamest ning jääb hingeldades seisma! Politsei naerab, et see oli küll elu lühem põgenemine!

Köögis tuleb Natali Maksi juurde ja ütleb, et taimetoitlasele praegune rulaad ei meeldinud. Hommikul oli palju parem, äkki on Maks midagi valesti teinud!
Maks ei suuda mõista, mis nüüd valesti, kuni talle hakkab midagi selgeks saama – mida need Sergo ja Fred seal hommikul selle rulaadiga toimetasid. Nii paneb Maks rulaadi sisse loomalihapasteeti ja palub selle lauda viia!

Peakokk on samal ajal juba haiglas, ja jälle voodis pikali. Näib, et see hot-dog ja kohtumine politseiga pargis polnud just kõige parem tema tervisele. Raviarst on pettunud, et Viktor Paulus sedasi põgenes ja nüüd peab mees veel vähemalt nädala haiglas olema, et vererõhk paika saada!

Veidi hiljem helistab peakokale naaberrestorani peakokk Helena, kes nüüd ju Viktor Pauluse sõbratar. Naine uurib, mida ta võiks Viktorile tuua. Viktor palub tuua kõike seda, mis ujub, hüppab ja liigutab. Näib, et Helena teeb ettepaneku, mis Viktorile suurt rõõmu ei valmista, kuid ta palub seda praetult ja soustiga! Tõeline mees – sousti ikka ka!

Köögis luuravad Maks, Leino ja Lui (Andres Roosileht) köögiuksel, kuidas taimetoitlane hakkab rulaadi sööma. Rulaadi, milles on loomalihapasteet! Natali tuleb kööki teisest uksest ja uurib, mida kutid seal luuravad! Nad selgitavad, et vaatavad, kuidas taimetoitlane hakkab liha sööma! Natali karjatab ja jookseb saali ning lööb taimetoitlasel kahvli käest!

Pärast seda saab Maks Natali käest võtta, ja ka baarman Kaspar (Veljo Reinik) manitseb, kuigi talle Maksi idee meeldib, kuid ta peab ju oma tüdruku ees kõva kutti mängima!
Samal ajal on köögis veel igasugu jama. "Kriminaaltrio" on toonud ajakirjaniku tagasi tagaruumi, nüüd vist lausa külmruumi, kui kööki tuleb ka Kristiina. Kus on Koloman päev läbi olnud, mida ta varjab? Kes on seal külmruumis? Mingi naine? Kristiina läheb sisse ja näeb maas olevat ajakirjanikku, keda ta näib tundvat! Kuidas? Kes see siis on? Selgub, et tegemist pole ajakirjanikuga vaid hoopis eradetektiiviga, kelle Kristiina on palganud Kolomani jälgima. Saadakse kokkuleppele, et kui eradetektiiv saab viiekordse tasu, siis tema ei esita kaebust politseile! Ja loomulikult maksab selle jama kinni ju Koloman! Vaene mees!

Oleme jällegi restoranisaalis. Meie taimetoitlasest daam on tulnud restorani tagasi! Natali läheb vabandama, et selline äpardus juhtus, kuid selgub, et daam on tulnud hoopis liha sööma! Pärast liha söömist oli ta tundnud ennast palju värskemana ja energilisemana, ja ta oli alustanud lausa uut dieeti! Milleks loobuda naudingutest, kui elus on niigi vähe rõõme! Natali on hämmelduses ja veidi vist isegi pettunud ning vihane. Hetk hiljem toob ta lauale korraliku prae. Maks jälgib seda köögiukse aknast ja naerab. Maksi hääl taustal kinnitab:

"Inimene, see on hunnik harjumusi, väärtusi, isiklikke veendumusi, mis on aastatega välja kujunenud. Aga järsku juhtub mingisugune jama ja harjumused muutuvad. Ma arvan, et sellisel hetkel sünnib uus inimene. Aga mõnikord me muutume tänu armastusele ja siis, sellel hetkel, sünnib korraga juba kaks uut inimest!" Kuldsed sõnad, kas pole!

Samal ajal haiglas, kammib Viktor Paulus juukseid. Palatisse siseneb Helena (Karin Tammaru), kes tulnud igasugu karpidega, milles on toit! Ta istub Viktor Pauluse kõrvale ja ulatab mehele karbid. Näib, et Viktor Paulus on lõpuks ometi rahuk ja õnnelik!

Selline osa seekord! Taimetoitlane, kellest sai lihasõltlane, näljane peakokk, "kriminaaltrio", ajakirjanik, kes osutus hoopis eradetektiiviks, armukade sõbratar, hooliv sõbratar jt. Kirju seltskond, aga igati lõbus ja naljakas.