Juhtkiri

Juhtkiri | Riigikogu pole kuluhüvitisteks küps (9)

Õhtuleht.ee, 5. november 2015 19:14
Kuigi riigikogu vanematekogu otsustas mõni nädal tagasi kehtestada saadikute kuluhüvitistele siiski mõningad piirangud, oli see – nagu me oma juhtkirjas toona hindasime – liiga vähe ja liiga hilja. Autoliisimise 450eurone piir ei lahendanud põhilist etteheidet, et saadik ei kata kuluhüvitisest mitte tööga seotud kulusid, vaid susserdab, et saada liisingu lõppedes sama auto soodsalt või tasuta endale. Loodetavasti ei usu isegi mitte riigikogu vanematekogu, et Priit Toobal sajad kütuseliitrid valijate asju ajades maha sõidab, ja peab oma raske autojuhitöö tarbeks maakodusse sadu kütuseliitreid varuks ostma. Mõni ime siis, et seadusloome kvaliteet on madal, ütleb valija, kui parlamendiliikmed peavad päevad läbi autorooli keerama.

Mida aga teha, kui riigikogulased eetilist probleemi ei märka, oma käitumist ja harjumusi muuta ei taha ning kui ka vanematekogu pole otsuste tegemisest huvitatud, piirdudes vaid iseennast ja meid kõiki lollitava kosmeetikaga? Teema on sedavõrd ebameeldiv, et sellega ei taha tegelda ei saadikute tšekimajandust menetlev riigikogu kantselei ega ka prokuratuur – mis sest, et maksumaksjate liit on mitu korda sellele tähelepanu juhtinud. Mõelge vaid, kui prokuratuur oleks leidnud samasuguseid põhjusi teemat mitte torkida Savisaare korruptsioonikahtlustuse korral. Tõrkunud ja soovitanud selles küsimuses juhinduda Tallinna linnavolikogu seisukohast ning tugineda avalikus ametis olevate tegelaste eetikale? Ometi esitab avalikkus küsimusi kuluhüvitiste kasutamise seaduslikkuse kohta ikka ja uuesti. Kui Savisaare tegemistele tahetakse anda hinnang paragrahvide keeles, siis mis takistab seda teha kuluhüvitiste puhul? Ühiskonna õiglustunde seisukohalt ei saa riigikogu saadikud seada end tavakodanikest kõrgemale. Kui ettevõtjad peavad nägema kurja vaeva sõidupäevikutega, siis Toobali kütuseralli või kuluhüvitiste eest liisitud maastur Mihhail Stalnuhhini naise kasutuses ei saa olla jokk.

Mida aga teha, kui seadus ja võim sellele susserdamisele hinnangut anda ei taha? Anda see õigus erakondade järelevalve komisjonile? Autoliisingu asemel hüvitada vaid töösõidud sõidupäeviku alusel? Kui riigikogulane käitub lapsena, kes hoiupõrsa esimesel võimalusel lõhki lööb ja kogu raha kommipoes ära kulutab, siis tuleks kuluhüvitiste maksmise seni lõpetada, kuni parlamendiliikmed saavad täiskasvanuks.

Samal teemal

06.10.2015
MAKSUMAKSJATE LIIT: riigikogulased võisid olla seotud omastamise või kelmusega