Arvamus

Jaan Kaplinski: Eestile ei oleks mingit erilist kahju, kui ta kuuluks Vene mõjusfääri (343)

Toimetas Kristin Aasma, 4. november 2015, 16:56
Jaan KaplinskiFoto: Aldo Luud
Tuntud kirjanik ja tõlkija Jaan Kaplinski kirjutab oma blogis, et kodumaine meedia käsitleb Venemaad tendentslikult kõiges, tahtes Eesti rahvast uskuma panna, et Vene oht on väga suur. Kaplinski arvab, et tegelikult ei sünniks Eestile erilist kahju sellest, kui ta kuuluks USA mõjusfääri asemel Venemaa mõjusfääri, mis varem või hiljem tõenäoliselt ka toimub. 

"Eestis sõditakse agaralt geograafia vastu. Relvastumisele kuluvat üle 100 miljoni euro, riigis on reaalselt juba USA baasid, ajakirjandus on selgelt tendentslik kõiges, mis puudutab Venemaad," kirjutab Kaplinski. "Nii jääb inimesel, kes Vene meediat jälgida ei suuda ja Venemaal pikemalt pole viibinud, mulje, nagu oleks Venemaa enamvähem see, mis NLiit Brežnevi või (tule taevas appi!) Stalini ajal.

Samal teemal

Tegelikkus muidugi on midagi hoopis muud ja vastupropaganda näib teenivat nende huvisid, kes tahavad Eesti rahvast uskuma panna, et Vene oht on tõesti väga suur ja iga hetk võidakse meid okupeerida-annekteerida ning küüditada. Tegelikult võib kindel olla, et Venemaa huvides on ainult neutraalne või siis Vene mõjusfääri kuuluv Eesti, kus pole USA (elik NATO, mis on seesama) baase. Mis eestlased oma kodus teevad, Kremli ei huvita. Nii et – horribile dictu ('hirmus öelda' - toim) – ei oleks Eestile mingit erilist kahju sellest, kui ta kuuluks USA mõjusfääri asemel Venemaa omasse. Mis oleks geograafiliselt 95% loomulikum ja mis varem või hiljem tõenäolikult ka sünnib.

Meie huvides oleks teha kõik, et see ei sünniks vägivaldselt, sõjaga, tapmistega, pogrommidega. See on minu meelest Eesti julgeolekupoliitika põhiülesanne," arvab Jaan Kaplinski.

"Ja loomulikult: on udujutt, et geopoliitika ja mõjusfäärid kuuluvad minevikku. Nende pärast ju praegu Lähis-Idas ja Ukrainas sõditaksegi suuresti. Ja tuleb tunnistada, et Venemaa vähemasti julgeb otse välja öelda, mis on tema riiklikud huvid. USA kaunid ja silmakirjalikud jutud vabadusest, demokraatiast jms. ajavad iiveldama. Eriti, kui mõelda, kuidas praegu USA toetab Saudide interventsiooni Jeemenis, kus tsiviilelanikkude kannatused pole väiksemad kui Süürias. Hävivad terved linnad, pommid tapavad pulmaseltskondi, hukkub imeline vana arhitektuur... Tõeline Evil Empire, Kurjuse Impeerium on Saudi Araabia, USA kauaaegne liitlane. Nii oma keskaegse ideoloogiaga kui nüüd juba sõjalise sekkumisega naaberriigi asjadesse."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee