Chever Voltmer, USA saatkonna ajutine asjur 3. november 2015 18:09
Reaktsioonid kahele viimasele meedialoole on pannud mind pead vangutama. Esimene on lugu sellest, et Ameerika sõdureid on Tallinnas solvatud ja rünnatud ning need teod on olnud rassiliselt motiveeritud. Teine lugu on ekslikust kärast seoses nukufilmiga ameerika naaritsast.

Tavaolukorras ei sekkuks saatkond debatti, mis on ja peaks olema Eesti-siseseks aruteluks. Kuid nendel lugudel on väga otsene seos Ameerikaga ja selle kohta on küsitud mitu korda meie arvamust. Seega antud juhul usun ma, et meie vaatenurga andmisest oleks abi, kuna suur osa sellest arutelust käib selle üle, kuidas Eestit väljastpoolt nähakse.

 

Sekku või kutsu politsei

Eelkõige tahan öelda, et arutelu ei käi meie sõdurite või Eesti julgeoleku üle. NATO pühendumus Eestile on raudkindel ning meie sõjaväelased jätkavad oma tööd siin koos oma Eesti kolleegidega nii kaua, kui vaja. Kuid intsidendid, mis on juhtunud ameerika sõduritega, juhtuvad Eestis ka teistega, kellel on tumedam nahavärv. Saatkonna töötajate sõbrad ja tuttavad on ka ise neid ebameeldivusi kogenud.

Meie sõdurid ja saatkond toetavad endiselt enamikku Eesti ühiskonnast, kes ei aktsepti ega andesta mittesallivust. Samas aga tuleb meeles pidada, et äritegelased, turistid ja üliõpilased, kes on kogenud sellist kohtlemist, lähevad Eestist ära väga erineva arusaamaga, mis võib hakata aja jooksul õõnestama Eesti positiivset rahvusvahelist mainet.

Kolonel Jaak Tarieni, peaminister Taavi Rõivase, kaitseminister Hannes Hanso ja Sven Mikseri jõulised väljaütlemised on väga hinnatud. Kuid veelgi enam on vaja seda, et igaüks edastaks iga päev sõnumit, et rassism on vastuvõetamatu. Ja kui sa näed, et kedagi solvatakse, siis sekku või kui sa kardad, et konflikt võib eskaleeruda, kutsu politsei.

 

Rassistlik "õppefilm"

Sellega seoses olen ma üllatunud, kui vähe ja kas üldse on olnud avalikku vastuseisu maksumaksja raha kulutamisele varjamatult rassistliku "õppefilmi" tootmiseks. Peab mainima ja meelde tuletama, et see solvav video oli mõeldud selleks, et aidata lastel maailmast aru saada.

Ma olen siiralt šokeeritud, et ajakirjandus käsitleb valitsuse reaktsiooni selle video suhtes tsenseerimisena. Kui keegi naudib solvava sisu vaatamist või tootmist, ei saa keegi ju kätt ette panna. See on sõnavabadus. Kuid see ei tähenda, et maksumaksja rahaga peab toetama või muul viisil propageerima vihaga laetud sõnumeid. Vastupidi, sellele tulebki vastu seista.

Meil on Ameerikas oma pärand, mis on seotud rassi ja diskrimineerimisega ning probleemid jätkuvad. Kuigi viimastel aastakümnetel oleme saavutanud märkimisväärseid edusamme, on viimaste aastate sündmused näidanud, kuidas rassism võimendub ning pöördub vägivallaks, nagu juhtus Charlestonis, Lõuna-Carolinas selle aasta juunikuus.

President Obama ütles selle traagilise sündmuse järel, Ameerika Ühendriikidel pole üksnes põhjust hukka mõista, vaid põhjust on ka mõtestatud enesevaatluseks ning eneseanalüüsiks. Õnneks ei ole me Eestis pidanud sarnaseid vägivallajuhtumeid nägema, kuid see ei tähenda, et on põhjust enesega rahul olla või mõelda, et siin see kuidagi juhtuda ei saa.

Mida me teha saame, tsiteerides president Obamat, on tunnustada „oma üldist inimlikkust, koheldes iga last kui olulist, vaatamata tema nahavärvile või sünnikeskkonnale ning anda endast parim, et võimalused ellu viia."