Tarbija

FOTOD | KATSE: millisest poest saab ühe banaani ostmisel ligi 30-sentimeetrise tšeki? (23)

Õhtuleht.ee, 2. november 2015, 11:15
Foto: Erakogu
Kuigi looduse säästmisest peetakse pikki loenguid, selgub, et paberipuudust Eestis pole – poest ühe asja ostmisel võib kaasa saada lausa ligi 30-sentimeetrise ostutšeki.

Sotsiaalmeedias oleme ilmselt kõik näinud inimeste karjeid, kui vaid paari ostu eest on väljastatud kilomeetrine (tahtlik liialdus - toim) tšekk. Fotovõrdlused ja naljapildid võivad aga olla moonutatud komöödiaefekti lisamiseks.

Mõeldud-tehtud – suundus veebitoimetus ise poodi vaatama, kes meie töötajatest väljub poest pikima tšekiga. Ülesanne: osta Tallinna või Tartu poest üks banaan. Üks, mitte rohkem.

Banaanijahil käidi Tartus Selveris, Prismas, Konsumis, Maximas ja Rimis, Tallinnas Solarises ja Tallinna Kaubamajas.

Liivimaa pikim ostutšekk – 26 sentimeetrit

Võit läks sel korral Tartusse, kust saadi võiduka banaaniostu trofeeks Selverist suisa 26-sentimeetrine tšekk. Ostja maksis kaardiga ning kasutas ka kliendikaarti. Võib vaid järeldada, et ilmselt seetõttu pikenes ka ostutšekk.

Sama kontserni kuuluv Tallinna Kaubamaja ei saa Selverile alla jääda. Seetõttu võib Ostumaailmast banaani ostes saada 25-sentimeetrise tšeki ehk vaid sentimeetri võrra lühema kui Selverist. Kui ostjal olnuks kliendikaart, trumbanuks ta ilmselt Tartu Selveri üle. Sel korral siis nii!

Tartu Konsumist saab ostja ühe banaani puhul 21,8-sentimeetrise tšeki. Seda juhul, kui ei omata kliendikaarti. Kui võlukaart taskus, pikeneb ka tšekk – 0,4 sentimeetri võrra. Mõlemal juhul osteti banaan kaardimaksega.

Kõige lühema tšeki väljastas Solaris Tallinnas. Ühtlasi eksperimendi kõige kallima üksiku banaani eest tuli leppida vaid üheksasentimeetrise paberiga. Kliendikaarti ei olnud ja kaardiga ei tasutud samuti. Kes teab, ehk oleks siitki saanud sel juhul rekordi tuua hoopis Tallinnasse.

Üsna lähedale jõudsid ka Maxima, Prisma ja Rimi tšekid – kolmik jäi 10-11 sentimeetri vahele. Siin ei olenenud tšeki pikkus ka kliendikaardi olemasolust, sest vajalik info mahutati kenasti väikese paberi peale. Kümmet lisasentimeetrit see ei vajanud.

Kalleim üksik banaan Solarises

Olgu ausalt öeldud, et banaane me ei kaalunud, ent tšekke vaadates ilmes ka tõsiasi, et kui enamikest poodidest saab kollase puuvilja kätte 15 eurosendiga, tuleb Solarises šoppajatel käia välja 20 eurosenti rohkem.

Kaubamajas maksis banaan Solarise omast seitse eurosenti vähem ehk 28 senti.

Prismas ja Rimis maksis banaan 15 eurosenti ning isegi kõige pikema tšeki omaniku – Selveris šoppaja – banaan maksis 15 senti.

See on siiski subjektiivne hinnang, kuna me ei tea täpselt, kes kui suure banaani järele haaras poes. Teisalt paistis saadetud piltidest, et enamik banaane jäid siiski Harju keskmise kanti ning võrdlus on enam-vähem adekvaatne.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee