Eesti uudised

ÕHTULEHE VIDEO | Kanep muutub Tartu koolinoorte hulgas järjest populaarsemaks (120)

Sander Silm | Video: Aldo Luud, 1. november 2015, 16:58
Foto: Aldo Luud
Tartu noorsoopolitseinikud on täheldanud ohtliku trendi, kus kanepi kogub koolinoorte hulgas järjest suuremat populaarsust.

Lõuna prefektuuri Tartu politseijaoskonna noorsoopolitseiniku Kristina Johansoni sõnul on kanepi populaarsuse kasvu taga nii mõnuaine lihtne kättesaadavus, järjest valjuhäälsem jutt kanepi kahjutusest kui ka sotsiaalsed probleemid.

Samal teemal

"Kanepit pole teab mis raske kätte saada, info liigub koolides, kus vanematel õpilastel, kes ise tarvitavad, on kontaktid ning müük liigub järjest enam ka internetti, kus diilerid panevad üles vastava netilehe, võtavad selle kümnekonna päeva pärast maha ning panevad seejärel püsti jälle uue lehe," tõi Johanson näite meelemürgi turunduskanalitest.

Kanepi levikule aitavad kaasa ka kuhjunud sotsiaalsed probleemid. Keskmisel koolinoorest kanepitarbijal on pahatihti vanemad läinud tööle välismaale või teise linna ning laps on jäetud üksi koju elama. Nii oli Tartu noorsootööpolitseinikel hiljuti tegemist viie alaealise poisiga, kes tarbisid ühe oma üksi elava nooruki juures kanepit.

Kanepitarvitajate seast võib leida ka noori, kelle vanemad on läinud lahku ning vanematel puudub ülevaade oma järeltulijate tegemistest. "Lastel on liialt palju ka vaba aega käes, mistõttu vanemad peaksid nad suunama rohkem trennidesse või huvialaringidesse," ütles politseinik.

Johanson möönis, et trennid ja huvialaringid võivad mõnele perele olla ülejõukäivad, kuid siinkohal soovitas ta pöörda abi saamiseks omavalitsuse poole, lisades, et Tartus on ka piisavalt kohti, kus saab tasuta aega veeta.

Kanepi legaliseerimise positiivsesse mõjusse Johansonil usku pole, nagu ka väitesse, et kanep on üks süütu meelemürk. "Kanep on hüppelaud veelgi kangemate meelemürkide suunas ja mõjub tervisele laastavalt. Ma tean inimest, kes on kümme aastat kanepit tarvitanud ja ta ei mäleta midagi kümne aasta tagusest ajast. Kanep kaotab ära piirid ja ohutunde. Oleme näinud noorukeid, kes tarvitasid ühes korteris kanepit ja hüppasid politsei eest põgenedes kolmanda korruse aknast alla, kuna ei tajunud narkootilise aine mõju all olnuna mingit ohtu sellest, milliseid vigastusi nad saada võivad," tõi ta näite.

Kord sai politsei aga teate, et Tartus telemasti otsas turnivad poisid. Politsei ja päästjate saabudes laskusid noormehed alla ning keegi viga õnneks ei saanud. Masti vallutanud noored sõnasid end olevat parkuurijad, kes enda sõnul ilmaasjata oma eluga ei riski.

Politsei viis kolm noort ekspertiisi ning kahel neist tuvastati kanepi tarvitamise tunnused.
"Kanepi tarvitamine kaotab ära piirid ja ohutunde, mis võivad väga traagiliselt kätte maksta, " kommenteeris seda vahejuhtumit Johanson, kelle sõnul oli tegu hapra juhusega, et poisid üldse eluga pääsesid.

Kanepi legaliseerimise vastu räägib veel üks lihtne tõsiasi: kui varasematel aastatel sisaldas keskmine marihuaanasigaret 1–3 protsenti THC-d (ehk umbes 10 mg sigareti kohta), siis nüüd on kanepisigareti sisaldus juba 20 protsenti. Sellepärast on suure hulga varasemate kanepitoodete tarvitamise uuringute tulemused muutunud küsitavaks, sest tänapäeva marihuaana või hašiši suitsetaja tarvitab THC-d kordades rohkem.
Johansoni sõnul on nad näinud piisavalt, kuidas "süütule" kanepile on järgnenud ecstasy, amfetamiin ja lõpuks heroiin. Kui aga juba heroiini süstitakse, siis üldjuhul narkomaanil tagasiteed enam pole.

Politseinikud on piisavalt kokkupuutunud ka juhtumitega, kus inimesed on suitsetanud kanepi pähe nii puulehti, piparmünti jm orgaanikat. Johansoni sõnul liigub turul uskumatut sodi, mida siis kõike kanepipähe sisse tõmmatakse.

Lastevanematele oleks Kristina Johansonil aga lihtne soovitus. "Tegelege oma lastega, tehke nendega midagi koos, jälgige laste tegemisi. Kui märkate midagi ärevakstegevat, andke meile teada. Meie eesmärk pole karistada, vaid olla abiks," ütles ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee