Arvamus

Krista Aru: riigikulturnikute tekitamine meenutab Pätsu vaikivat ajastut (2)

Toimetas Piret Pappel, 30. oktoober 2015 12:00
Krista AruFoto: ALDO LUUD
Vabaerakonna saadiku ja riigikogu kultuurikomisjoni liikme Krista Aru sõnul sarnaneb kultuuriministri plaan võtta riigi palgale kirjanikke ja kunstnikke president Pätsu vaikivale ajastule, mil riik tahtis öelda, milline peab olema kirjandus ja kunst.

„Paratamatult tekib küsimus, kus ja milline on see ülimalt tark ja eksimatu ametnik või kogu, kes otsustab riigikirjaniku või riigikunstniku staatuse andmise. Arvestades loomingu vaba olemusega kahtlen, kas riik peab nii otseselt sekkuma antud valdkonda ja tekitama sellega täiendavaid vastuolusid. Üks risk on ju ka see, et nii võivad kujuneda ministeeriumist või poliitilisest tasemest sõltuvad seltskonnad, nn riigikunstnikud. Vägisi tulevad meelde president Pätsu komisjonid," ütles Aru.

Samal teemal

Krista Aru arvates on palju olulisem toetada kultuurivaldkonna loomingulisust, avatust ja vabadust, suurendada riigipoolset tunnustust silmapaistvatele kultuuritegelastele ning luua paremaid tingimusi loominguks.

„Meie kultuurivaldkonna haridus- ja loomingukeskkond peaks soodustama andekate inimeste jäämist Eestisse ning looma neile võimalused vabaks loominguliseks tegevuseks. Meil on siin palju teha: ehitame valmis Muusika ja Teatriakadeemia uue saali, anname võlaõigusliku lepinguga töötavatele loomeisikutele ravikindlustuse võimalus, suurendame Kultuurkapitali kaudu makstavaid loomestipendiume jne. Eestis ja rahvusvaheliselt edu saavutanud loomeinimesed peavad tundma ühiskonna tuge. Need meetmed teenivad palju paremini rahvuskultuuri kasvatamise eesmärki, kui vastuolulise riigikulturnikute süsteemi tekitamine," lõpetas Aru.

Kultuuriministeerium avaldas mõned päevad tagasi plaani, mille kohaselt saaks alates 2016. aastast viiele kirjanikule ja viiele kunstnikule riigieelarvest kolme aasta jooksul palka maksta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee