35 AASTAT HILJEM: Esmaspäeval avati rahvusraamatukogus 40 kirja autoritele pühendatud väljapanek.Foto: Teet Malsroos
Juhan Haravee 29. oktoober 2015 07:00
Kirjanik Mati Unt (1944–2005): juhtisime seltsimehelikult tähelepanu mõningatele puudujääkidele. 

Kirjanik Mati Unt (1944–2005): juhtisime seltsimehelikult tähelepanu mõningatele puudujääkidele. 

Kunagise EKP ladvik tunnistas haritlaste mureliku kirja natsionalistlikuks, antisotsialistlikuks ja nõukogudevastaseks. Paremat reklaami oma julgele sammule poleks autorid kiiresti rahva hulka jõudnud kirjale uneski näinud. 

35 aastat tagasi septembris ja oktoobris Tallinnas puhkenud noorterahutused raputasid stagnatsioonitardumuses Eestit oma jagu. Ärevate sündmuste ajel sündis kirjanik Jaan Kaplinskil mõte kirjutada tolleaegsetele võimukandjatele üks murelik kiri. Tundlik loojanatuur pidi põhjendamatule vägivallale kuidagi ometi reageerima.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (18)

ja tulebki välja 29. oktoober 2015 11:34
,et tollases nõukogude ajas oli vabadust rohkem,sest juleti see kiri valmis teha.Nüüd oleme ,,vabas'' ja ,,demokraatlikus'' ühiskonnas ja enam ei juleta vastu hakata,hirm on.
KAS on hirm, äkki on ikkagi ülesanne liiga keerukas? 30. oktoober 2015 02:21
EMAVAHE NL-ga on, et neidsamu üheteema mooramehi valib lolli järjekindlusega end valitsema ju RAHVAS, KODANIKKOND!
Praegu on Riigi kõige hullem probleem VALITSEJATE VASTUTAMATUSETUNNE.
Ja KÕIGE TÄHTSAM oleks muuta seadust/seadusi selliselt, et valitsejaid saaks lihtsamini tagasi kutsuda, kui nad pioneeri (tankisti) entusiasmiga mingit rämejaburust, nagu piirileping, RB või mõnd muud "meie sõbrad ei saa meist aru" -reeturlust ajama hakkavad. SEDA LIHTSALT EI TOHI LUBADA! Kes on Eestis lõppeks peremees - valitavad või valijad?
Veteran 30. oktoober 2015 09:56
Tolleks ajaks olid kohalikud vöimud isegi juba hoomanud,et piir hakkab ette tulema inimeste kannatusele,mitte niivörd majanduslik kui poliitiline nyrimeelsus oli oma töö teinud...70-80-nendate vahepeal olid asjad juba nii kaugel,öppisin tol ajal TEMT-is,et venelastest ja eestlastest öpilastel olid koolipeod ja tantsuöhtud eraldi,kardeti verevalamist,sest pinged olid ja mitte väikesed...Eks seetöttu need 40 ka tervelt pääsesid,oli valitud öige aeg....Aga ega siin heietada olegi midagi,sedasama näeb ju täna,ainukese vahega,et poliitorganeid on kordades rohkem ja parteisid lademetes. Rahvas ja juhid elavad ammu eraldi ning ei kuula yks yhte ega teine teist...Mis valimised ja valitud,vana töde on ju ammugi see,et tähtis pole valijte arv vaid see,kuidas hääli loetakse! Oli see siis nii ja on tänagi!Käisin minagi vööras söjas ja käivad täna eesti poisid samuti. Ilma liialdamata vöin öelda,et noorus tuleb meelde! Ei kahtle enam,et ajalugu kordub,nimetused vaid muutuvad,Imestama paneb vaid see,et yhe eluea jooksul seda kogeda saab! Elu on töesti kiireks läinud koos kaasaskäivate syndmuste arenguga...
murd 29. oktoober 2015 10:27
Kui nüüd suuremat pillti vaadata siis oli tegu läänemeelsete aktsiooniga Venemaa vastu. Kus on nüüd need kõik kõvad kodanikud? Nüüd kus meie võim on viimas Eestit viimsele teekonnale? Millegipärast valitseb haudvaikus!?
Ee... 30. oktoober 2015 01:59
päris haudvaikus nüüd ka ei ole, (:) tulistab omasoodu, ka Hargla ja nii mõnigi teine on vahvalt julgeid ja omaseid mõtteid avaldanud. AGA ORGANISEERITUST, uut LOOMELIITUDE või MÕTLEVATE INIMESTE PLEENUMIT oleks vaja küll.
Mitte niivõrd LÄÄNEmeelsete, 30. oktoober 2015 02:09
vaid EESTImeelsete!
Täna tundub KÜSIMUS olevat järgmine: Kas meil leidub sel määral Mõtlejaid ja Sõdureid, kes julgevad Tegutseda?
Olukord täna on palju keerulisem, kuna Vabadus eeldab Tarkust-virkust-informeeritust, et vältida võimu propagandat, kes JAGAB, et VALITSEDA saaksid need, kes vaja.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS