(AFP / Scanpix)

IRLi fraktsioon edastas riigikogu põhiseaduskomisjonile muudatusettepanekud seadusele, millega sätestatakse konkreetne ülempiir ja väärtusnormid ümberasustatavate ja -paigutatavate välismaalastele, sh kohustus omandada eesti keele oskus vähemalt B1 tasemel.

Muudatusettepanekute ühe autori Ken-Marti Vaheri sõnul tuleb arvestada Eesti võimekust lõimida välismaalasi Eesti ühiskonda ja seetõttu tehti ettepanek seada "lagi", mis oleks 0,03% Eesti alalisest elanikkonnast aastas.

Teise muudatusettepanekute koostaja Mart Nuti sõnul lisatakse juurde ka väärtusnormid, mis paneb ümberasustavatele ja -paigutatavatele kohustuse austada Eesti riigi ja ühiskonna põhiväärtusi, eesti keelt, kultuuri, kombeid ja tavasid.

"Oleme lähtunud oma seisukohtade kujundamisel Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulist, kus ühe põhieesmärgina on nimetatud rahvusriigi säilimine," ütles Nutt.

Nutt lõpetas eelnõu tutvustamise selgitusega, et IRL tegi täiendava ettepaneku panna välismaalasele kohustus omandada eesti keele oskus vähemalt B1 tasemel, mis on kõrgem tase kui seni nõutud A2 tase. B1 tasemel keeleoskuse omandamine tähendab, et isik suudab iseseisvalt suhelda eesti keeles kõrgemal tasemel.

Jaga artiklit

17 kommentaari

:
:(  /   20:27, 27. nov 2015
Protsendi arvutamisel võiks sel juhul arvesse võtta Eestis alaliselt elavate EESTLASTE arvu. Ja eelmiste aastate pagulased (+kaasatoodud pere ja sugulased) tuleks enne uute võtmist välja saata - siis oleks selline hunnik "pagulasi" mõeldav :)
Ä
ää  /   08:43, 30. okt 2015
Tundub, et IRL on hakanud muretsema. On ka aeg. Aga arvan, et hilja juba. Küürakat parandab vaid....

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis