Eesti uudised

Lisatud politsei kommentaar!

RAIVO E. TAMM LANGES HÄKKERITE OHVRIKS: minu postkastist kadusid kõik kirjad (27)

Geidi Raud, 27. oktoober 2015 18:00
Raivo E. TammFoto: Aldo Luud
Viimastel kuudel sageneb üha enam petukirjade levik. Skeem iseenesest on juba tuttav. Ohvrile tuleb kiri tuttavalt meiliaadressilt koos e-posti omaniku abipalvega talle raha saata, kuna tema dokumendid ja raha on välismaal ära varastatud ning ta ei pääse koju. Kiri tuleb mõistagi petturilt. Seesuguse petuskeemi ohvriks on teiste hulgas langenud ka armastatud näitleja Raivo E. Tamm.

Möödunud nädalavahetusel teavitas Gmaili meeskond Raivo E. Tamme, et tema Gmaili-kontole on sisse logitud Venemaalt Novgorodi oblastist. "Küsiti, et kas see olin mina. Ma siis kirjutasin, et ei olnud, kuid siis ilmselt oli kõik läbi juba ja enam ei olnud midagi päästa," räägib näitleja, kelle virtuaalse postkasti kallal keegi pahatahtlik käis. "Ma olen kuulnud, et Venemaal pidid terved tehased olema, kus päevast päeva sellise asjaga tegeletakse," lisab Tamm.

Samal teemal

Näitleja ütleb, et õnneks keegi pärast tema nime alt saadud hädakirja lugemist ülekannet tegema ei hakanud, kuid see oleks võinud väga vabalt juhtuda. "Inimesed olid siiski seda juba äärepealt tegemas, kuid nad helistasid mulle," rääkis Tamm, et tema tuttavad taipasid enne kirjas küsitud 1600 euro maksmist veenduda, kas tegemist on ikka temaga.

Lisaks sellele, et Raivo E. Tamme nime alt hakkas levima inimeste tüssamiseks mõeldud petukiri, kadusid näitleja postkastist ära ka kõik e-kirjad. "Kui ma täna oma telefoni avasin, siis olid kõik meilid kadunud. Mul oli seal tuhandeid meile. Töömeilid ja kõik kadusid ära," nentis Tamm.

Siiski avaldas näitleja lootust, et ta saab oma tähtsad e-kirjad tagasi. "Mul on üks tuttav inimene, kes paar nädalat tagasi sarnase asja ohvriks langes. Ta ütles, et pidi olema moodus, kuidas ära kadunud meilid ja kontaktid taastada," räägib Tamm ja lisab, et seab õhtul sammud tema juurde.

Lisaks märgib näitleja, et talle tuttava poolt antud õpetussõnade kohaselt peab alati pärast Google+'i teenuste või Gmaili kasutamist oma kontolt välja logima. Ka koduarvutis. "Kui konto on sisse jäetud, siis pidi olema ülilihtne sinna sisse häkkida ja kõikvõimalikud paroolid kätte saada," selgitab Tamm.

Selleks, et edaspidi selliseid juhuseid vältida, muutis Tamm oma Gmaili-konto parooli ära.

Ohvreid teisigi

Ka riigikogulane Monika Haukanõmm teatas täna Facebookis, et tema e-maili konto on pahalaste poolt kaaperdatud.

"Täna öösel kaaperdati minu Gmaili aadress pahalaste poolt. Mina pole kuhugi reisinud ja olen ikka oma armsal Eestimaal. Praeguseks on kõik korras ja IT-poiste abil "kaaperdasin" oma meili tagasi. Selgus, et pahalased on tegutsenud täna öösel kell 4.22 Moskvas ja muutsid minu meili lisaks ka araabiakeelseks. Kuid tänan kõiki, kes siiralt muretsesid," kirjutas Haukanõmm.

Möödunud nädalal kirjutas Õhtuleht, et kurikaelad võtsid üle laulja Thea Paluoja meilikonto. Mais kaaperdasid kurikaelad riigikogulase Märt Sultsi Gmaili-konto.

Kuidas sellisel juhul toimida?

Veebikonstaabel Maarja Punak selgitab, et kui inimese postkasti jõuab samasugune või sarnane petukiri oma tuttava meiliaadressilt, tuleks teavitada oma tuttavat, et tema kontole on sisse murtud. Seejärel saab ta taastada ligipääsu oma kontole järgmiselt:

1. Taasta ligipääs kontole: https://support.google.com/mail/answer/50270?hl=en
2. Taasta konto algne olukord järgides Gmaili juhendit. Tavaliselt on postkast muudetud araabiakeelseks ja selle sisu kustutatud): https://support.google.com/mail/answer/50270?hl=en Seda saab teha 30 päeva jooksul.
3. Teavita sõpru, et sa ei ole hädas ja saadetud oli petukiri.

Veebikonstaabel tõdeb, et inimesed saavad oma kontode kaitseks ise palju ära teha. "Näiteks saab muuta konto turvalisemaks pikkade ja keerulisemate paroolide kasutamise ning nende regulaarse vahetamise abil. Konto turvalisus sõltub ka arvuti omast, mistõttu tuleb kasutada viirusetõrjet ja külastada turvalisi veebilehekülgi," selgitab ta.

"Kuigi võib tunduda, et kurjategijad valdavad hästi eesti keelt ja suudavad isegi vastata, siis tegelikult toimub kogu tegevus välisriigis," märgib Punak.

Punak lisab, et tegelikult on sarnase ülesehitusega petukirju palju. Nende kohta saab rohkem informatsiooni SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee