Tarbija

Ekraanifilter säästab silmi 

KRISTEL KIRSS, 31. jaanuar 2000, 00:00
ga päev tunde arvutikuvari ees istuja silmad on sageli õhtuks väsinud ja aastate möödudes võib vaja minna silmaarsti abi. Ekraanifilter aitab hullemat vältida.

“Töötasin neli aastat vana monitoriga, kuni hakkasin silmades väsimust tundma,” räägib raamatupidajana töötav Külli. “Käisin arsti juures, kus selgus, et vajan prille. Et ka teistelt kolleegidelt hakkas kaebusi kostma, ostis firma kõikidele monitoridele ekraanifiltrid. Paljud imestasid pärast, et kuidas nad küll varem ilma hakkama said.”Ekraanifilter tagab privaatsusePC Kaubamaja jaemüügijuhi Üllar Gustavsoni sõnul leiab kauplusest kahte tüüpi ekraanifiltreid. Ühed vähendavad silmi väsitavaid elektri- ja päikesevalguse peegeldusi, tagavad kirkama pildi, vähendavad elektromagnetvälja kiirgust ja parandavad kontrastsust. Lisaks muudab filtri tumendatud klaas ekraani ereda valguse leebemaks.Teist tüüpi filtrid kaitsevad eelnevale lisaks ekraani ka võõraste pilkude eest. Nn privaatfiltrite puhul näeb kuvaril toimuvat vaid selle ees istuv inimene. Küljelt vaadates näib, nagu oleks monitor välja lülitatud.Kui ekraanifiltrite hind algab keskmiselt 680–1000 kroonist, siis privaatfiltrid on enamasti tuhat krooni kallimad. Niisuguseid filtreid kasutatakse enamasti pankades. Mõlemat tüüpi ekraanifiltreid tehakse ka sülearvutitele.Gustavsoni sõnul saab ekraanifiltri kvaliteedi üle otsustada hinna järgi. “Päris odavad filtrid võivad ekraanile paistvat valgust isegi tagasi peegeldada,” märgib Gustavson.Ekraanifiltrid erinevad ka paigaldusviisi poolest. On standardfiltreid, millel on hingedega kinnitusdetailid. Kompaktsemalt mõjuvad kuvari peale pandavad ekraanifiltrid, mis eemalt vaadates silmatorkavalt ei eristu, vaid muutuvad ekraani raamiks.Lihtne puhastada


Üllar Gustavsoni sõnul on osal ekraanifiltritel küljes ka maandusjuhe, mis tuleb paigaldamisel kinnitada mingi metallasja külge. “See maandab staatilist elektrit,” selgitab Gustavson. “Ekraanifilter võtab tolmu vähem külge kui monitor.”Ühtlasi on filtreid lihtsam puhastada kui ekraani. Gustavsoni sõnul piisab sõrmejälgede ärapühkimiseks tavalisest salvrätist. Lubatud on kasutada ka arvuti ja teleriekraani jaoks mõeldud puhastusvahendeid ja erilisi antistaatilisi salvrätte.Uuematel monitoridel on ekraanifilter juba sisse ehitatud, see kaitseb inimest elektromagnetkiirguse eest. Ent ka uue monitori pilti saab ekraanifiltriga veelgi kontrastsemaks muuta ning samas vähendada ka silmi väsitavat helendust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee