Foto: Arno Saar
Marko Tiidelepp 22. oktoober 2015 22:46
Ats harjub teadmisega, et tal on täisealine poeg. Jüri saab uue ülemuse – polkovnik Kartuli. Maidu emal Marjul käib mitmeid külalisi. Miilitsad klaarivad omavahelisi suhteid.

Nii kirjutatakse telekavades enne tänase osa algust, kuid tegelikult on mul väga hea meel, et Eesti üks naljakamaid telesarju on tagasi ja uus hooaeg saab just täna alguse. Enne, kui tänase osa juurde minna, siis tuletan meelde, et ärge võtke minu lookest sügavtõsise teleanalüüsina ega hinnanguna näitlejameisterlikkusele, see ei ole minu mängumaa. Selliseid lugusid kirjutavad ikka oma ala asjatundjad ja spetsialistid. Mina püüan lihtalt tänase osa juhtumised oma sõnadega edasi anda, ja äkki meenub miskit ka isiklikust minevikust ehk just 1980ndatest aastatest, mida see sari ju käsitleb.

Oleme aastas 1987 ja maikuus. Meenutades ajaloost seda kuud, siis just selle aasta mais ehk täpsemalt 28. mail, Piirivalvurite päeval, maandus Lääne-Saksa noormees Mathias Rust oma väikelennukiga Moskvas, Punasel väljakul. See oli täiesti uskumatu lugu, kuid näitas ära, kui nõrk on Nõukogude Liidu õhutõrje. Noor sakslane võeti koheselt kinni ja ta vabanes alles augustis 1988! Tänu julgele saksa noormehele said sule sappa ka paljud Nõukogude Liidu sõjaväe ülemused!
Tartus toimusid mais 1987 järjekordsed Tartu levimuusikapäevad, mis said alguse lausa Tartu Raekoja platsil. Erinevatest artiklitest on võimalik lugeda, et õhkkond oli üsna ärev, sest just oli alanud ka nn fosforiidisõda, legendaarne Alo Mattiisen oli äsja valmis saanud laulu "Ei ole üksi ükski maa" (muideks, lõiku selle loo videost näeme ka tänasese osas). Selle elavat esmaetteannet oodati just Tartu levimuusikapäevadel, kuid üritusel hoidis pilgu peal ka Venemaa! Kuid aitab meenutustest.

Või siiski! Meie sarja superbaarman ja inimhingede asjatundja Illar (Raivo E. Tamm) alustab samuti meenutustega, mis on sarjas varem toimunud, kes kellega käib või ei käi, kus asjad pooleli jäid. Illar meenutab, et militsionäär Jüri (Argo Aadli) ei suutnud valida kahe naise/neiu vahel: Pille (Liisa Pulk) ja militsionäär Anneli (Marta Laan) vahel, mistõttu jäi ta mõlemast ilma. Illari kaasbaarman Ats (Mait Malmsten) on samuti keerulises olukorras – tema kasutütar Pille käib uue kutiga, Maiduga, kusjuures Atsil on kuri kahtlus, et Mait on tema enda lihane poeg. Baari tagaruumist ilmub ka Ats, sest on ju Illar temast rääkinud! JA tavaliselt on olnud nii, kui Illar kellegi nime suhu võtab, siis võib hakata igasugu jamasid juhtuma! Olukord on keeruline, mistõttu ei jää Illaril muud üle, kui tõdeda: "Joppenpuhh!"

Militsionäär Jüri siseneb alampolkovnik Kartuli (Vello Janson) kabinetti. Tegemist on uue ülemusega, kes räägib Jürile anekdoodi Gorbatšovist ja treialist ning alkoholist. Pärast loo lõppu palub Jüri ülemuselt luba naermiseks! Asjad olid vanasti ikka päris karmid! Alampolkovnik räägib, et kuulis anekdoote ühelt sigudikult, kelle ta 15 päevaks vangi pani! No hea, et mitte 15 aastaks! See oli ikka vapustav aeg, kus ka anekdootide rääkimise eest võidi rääkija vabalt vangi panna! Sõnavabadusest polnud siis ju juttugi!
Kabinetti siseneb militsionäär Anneli, kes kurdab, et tualetruumis tuli loputuskastil nöör ära ja seepärast ta hilines. Anneli on imestunud, miks on seal ka Jüri!
Alampolkovnik selgitab, et tal on neile kahele tähtis ülesanne! Hakkab põnevaks minema. Ülesanne lausa kahele miilitsatöötajale!

Samal ajal kardab Ats baaris Illarile, et ta on murelik, kui äkki Mait ongi tema poeg, siis peab ta kohe Pillest lahku minema, noored tuleb lahku ajada! Hillar palub Atsil kuulata ja meelde jätta: Ats peab minema Maidu ema Maju käest asja uurima.

Kuid miilitsasse tagasi. Selgub, et ühelt Tallinna autoremondiettevõtte territooriumilt kaovad varuosad! Jüri ja Anneli peavad erariietes asja uurima minema, nad peavad minema luurama. Hiljem tuleb esitada ettekanne alampolkovnikule endale. Miilitsad lahkuvad kabinetist ja alampolkovnik helistab kellelegi – muheleb, et saatis noored armunud täitma ülesannet, millega nad kindlasti hakkama ei saa.

Ja edasi oleme hoopis Jõgeval. Ats on läinud külla Maidu emale Marjule (Piret Kalda), oma kunagisele sõbratarile, ülikoolikaaslasele.

Naine on üllatunud Atsi tuleku üle, kuid Atsil on kaasas isegi vahvlitorud ja ta on täiesti juhuslikult Jõgevas! Mees, õpi valetama! Mait üritab ühelt poolt ja teiselt poolt oma küsimust formuleerida, kuni uurib, kas Mait on tema poeg? Marju on ehmunud ja ei oska muud vastata, kui seda, et millisest Maidust on jutt? Ats ütleb, et no ikka sellest, kes Pedas käsitööd õpib. Naine vastu, et Mait on nagu natuke Atsi poeg, sest Mait on teadnud, et tema isa on postiljon Prostokvašinost, no sellest kunagise populaarse multifilmi kirjakandjast on jutt!

Ats kurdab, et Mait käib Pillega ja seda ei tohiks sündida. Ats hammustab suutäie vahvlitorust nii, et kreemi lendab särgile. Ta ütleb, et kunagi ei tea, millisest otsast see purakas tulla võib. Huvitav, kas jutt käib kreemist või hoopis "uuest" pojast? Igal juhul peab Ats särgi seljast võtma ja saab endale punase särgi. Kas see on Maidu venna oma? Selgub, et Maidul pole ju venda. Kuramus, Mait on seega ka oma venna kohta valetanud!
Veidi hiljem tõdeb Marju, et temast ja Atsist ei tohi saada langud, midagi tuleb ette võtta!

Oleme Jüri ja Anneliga luurel. Nad uurivad läbi binokli, mis toimub. Samal ajal räägitakse ka suhetest. Jüri kinnitab, et tal pole Pillega mitte midagi olnud, nad pole isegi suudelnud. Mees lisab, et tema armastab Annelit. Vaikus. Anneli vastab, et ka tema armastab Jürit, ronib talle sülle ja noored militsionäärid suudlevad kirglikult. Hea, et neil siiski vormi seljas pole. Suudluse ajal läheb Anneli vastu rooli ja signaali nii, et signaal häält teeb ja kaks tüüpi selle peale minema jooksevad. Arvatavasti need, keda nad luurasid. Jüri tuleb vihaselt autost välja ja oh seda üllatust – tema Žiguli kaks tagumist ratast on ära viidud!

Ja hetkeks tagasi baari. Ats tõdeb Illarile, et Mait ongi tema poeg! Illar paneb ette, et Ats peaks Maiduga rääkima. Ats ei taha seda teha, kuid noored PEAB lahku ajama! Ta ei soovi ju endale pojast väimeest saada! Illar teeb uue ettepaneku – tuleb rääkida Jüriga, sest ka Jürile on Pille meeldinud. Tuleks hoopis Jüri ja Pille uuesti kokku ajada. Kaval plaan! Illar on tõepoolest inimhingede insener – no veidi omamoodi küll, aga siiski! Sel ajal ju psühholooge väga ei tuntud ega teatud.

Ats lähebki kodus naabripoiss Jüri jutule. Ta räägib, et on pannud tähele, millise pilguga Jüri Pillet vaatab ja see pole lihtsalt selline süütu naabripoisi pilk! See on midagi muud! Jüri kokutab ja keerutab, et mis nüüd enam Pillest, tüdrukul nüüd ju uus noormees. Ats vastu, et sellest on kole kahju, kuid talle tundub, et Pille on õnnetu. Märgid näitavad seda. Kui Jüri tahaks, et Pille on õnnelik, siis tuleb see uus kutt minema ajada!

Alampolkovniku kabinetis saavad Jüri ja Anneli õiendada, et nad operatsiooni nurja ajasid, kuid Jüri on nutikas poiss (vahetevahel), ta tõdeb, et varastatud autorattad oli hoopis sööt! Nende rataste abil saavad nad kurikaeltele järele! Huvitav oleks teada, kuidas küll?

Äkki oleme metsas. Seal jalutab Pille. Tuleb ka miilitsaauto, mille roolis on Jüri. Mees uurib, kas Pille on ikka õnnelik või on hoopis õnnetu. Pillele on kohe selge, et see pole Jüri jutt. Kes seda ütles? Ema? Ats?

Oleme tagasi Atsi kodus, kus parajasti tuleb telekast soomekeelne Tupla-sokolaadi reklaam (oh seda nostalgiat!). Ats on kodus ja vaatab telekat. Tulevad Pille ja Mait (Hendrik Toompere Jr). Neil on plaanis minna Tartu levimuusikapäevadele (neile, millest ma teile loo alguses rääkisin) ja nad soovivad kaasa võtta magamiskoti, et Tartus üheskoos ööbida. Ats on nüüd puhta hullumas, üks magamiskott, üheskoos, öösel!!! Uskumatu lugu! Ats pakub välja, et võtke ikka ka teine magamiskott ja eraldi madratsid. Seni, kuni Ats neid otsimas käib, siis selgub, et Pille on tahtnud Atsi veidi õrritada, kuid siiski kinnitab ta Maidule, et Mait meeldib talle! Ja näib, et tuleb ka üks suudlus, kui Ats magamiskoti ja muude asjadega tagasi tuleb.

Edasi oleme Maidu ema juures Jõgeval. Mait ja Pille tulevad sinna. Nemad lähevad muusikaüritusele ja on vaja võtta kaasa ka fotoaparaat. Mait läheb aparaati otsima, Pille ja Marju puhuvad kübe juttu.

Äkki on ekraanilt näha, et toauksel ripub Atsi särk. See, mis alguses kreemiseks sai! Seda särki märkab ka Pille, kes tõdeb, et ka tema isal on selline särk! Marju ehmub ja kogeleb, et see on tegelikult Maidu isa särk! No ongi ju! Aga noh selle isa särk, kellest ta ammu lahku läks ja nüüd kraamib naine kappe, leidis selle särgi ja kavatseb selle minema visata... tundub, et Marju räägib ennast sisse, kuid õnneks tuleb Mait fotoaparaadiga ja noored lähevad minema! Nad peavad hääletama minema, et Tartusse saada.

Oleme alampolkovniku kabinetis. Jürile on tulnud kiri kurikael Schellenbergilt, milles on kirjas, et Zigulli rattad on tagasi kuuri all ja Jüri peab tööl hea näo tegema ning õnnitlused vastu võtma. Lisaks on kirjas, et nüüd on nad Jüriga tasa (kunagi ju Jüri kogemata valgustas ära ühe fotofilmi, millel on kriminaal Schellenbergi kohta huvitavat materjali).
Alampolkovnik Kartul on hämmelduses: ta kiidab oma alluvaid eeskujuliku töö eest, kusjuures tal pole olnud kunagi juhust, et pätid ise ennast üles annavad ja ka varastatud kraami tagasi toovad. See on uskumatu lugu ja tahaks ka oma sõpradele saunas seda naljakat lugu rääkida, kuidas see kõik ikka võimalik on! Ja Jüri alustab...

Sellega tänane osa lõpeb. Oli naljakas nagu "ENSV" ikka on olnud. Näitlejate mäng tipptegijate esituses on ikka ja alati olnud nauditav, nii ka seekord. Raivo E, Tamm, Mait Malmsten, Argo Aadli – võrratud osatäitmised. Veidi oleks võinud olla veel miskit just toonasest ajaloost, mis oleks pakkunud nn äratundmisrõõmu, kuid väikesed pildid-"meenutused" tolle aja Tartust, Tallinnast ja levimuusikapäevadest on igati lahedad.
Põnev oleks teada, millest räägib järgmine osa, kuidas minnakse edasi. Kas Jüri jätkab Anneliga, kas Pille jätkab Maiduga, mis saab Atsist?

Kommentaarid  (16)

mulle ka meeldib 26. oktoober 2015 06:22
Kohutavalt hea näitlejate valik ja nende koosmängimine on nauditav vaatepilt. Aadli on nii täpselt edasi andnud toleaegse miilitsa, siis ainult ahheta. Ja tema ema tüüpiline nõukaaja mammi. Kõik on nii head ja seriaal on hästi kirjutatud ,ootan järge.
pensionär 25. oktoober 2015 16:14
No ei ole ju naljakas. Näitlejatest kahju, et peavad pere toitmise nimel mängima sellises idiootsuses. Aga ju siis ei ole annet ja võimekust enamaks.
putja 2. november 2015 01:16
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS