Maailm

President Ilves: parimad idufirmad lahkuvad Euroopast USA-sse (6)

Toimetas Piret Pappel, 22. oktoober 2015 17:42
Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei
"Euroopa Liit peab tõsiselt pingutama tehnoloogiamahukatele firmadele soodsama majanduskeskkonna loomise nimel. Hetkel näeme ajude äravoolu USA-sse, kus on tagatud kõiki osariike hõlmav ühtne digiturg, mis seega pakub ettevõtlusele suuremat haaret ja paremat võimalust. Meil siin jääb aga Euroopa Komisjoni hinnangul Euroopa killustunud digituru tõttu aastas laekumata 340 miljardit eurot," ütles president Toomas Hendrik Ilves Brüsselis mõttekoja Friends of Europe kõrgetasemelise seminari digiühiskonna teemalises paneelis.

President Ilvese sõnul viivad lootustandvad Euroopa idufirmad, kel õnnestub saada investorite abiga vajalik rahasüst, oma ettevõtte esimesel võimalusel USA turule.

"Põhjus selleks on väga lihtne – Euroopa Liit pole suutnud tagada e-teenuste piiriülest liikumist ning firmad peavad seisma silmitsi 28 erineva riigi maksusüsteemi, andmekaitse ja tarbijakaitsega," nentis riigipea. "Palju kasulikum on minna Ühendriikidesse, kus on ettevõtluseks paremad tingimused ja ühtne turg," lisas ta.

President Ilvesega samas paneelis rääkinud Euroopa Parlamendi liikme Marietje Schaake sõnul on väga keeruline leida lahendust, kuidas suudaks traditsiooniline demokraatlik otsustusprotsess järele kiirelt liikuvale tehnoarengule ja sellest tulenevatele muutustele ühiskonnas.

"Üks võimalus oleks rohkem tähelepanu pöörata haridus- ja teadustegevusele, et suurendada sedakaudu Euroopa valmisolekut digiarenguga kaasa minna," märkis Schaake.

Eesti riigipea avaldas lootust, et Euroopa Komisjon liigub kiiresti edasi EL-USA kaubanduslepingu sõlmimisega, et kaotada tollimaksud ja teha edusamme tootestandardite vastastikuse tunnustamise või Atlandi-üleste standardite väljatöötamise suunas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee