Juhtkiri

Juhtkiri | Kes paneks kuluhüvitistele päitsed pähe? (22)

Õhtuleht.ee, 21. oktoober 2015 18:42
Nagu arvata oligi, ei lõppenud riigikogu kuluhüvitiste teema sugugi mitte vanematekogu otsusega määrata autoliisingu hüvitamise ülempiiriks 450 eurot. Sest kohe pärast seda ilmnes riigikogu kantseleile hüvitamiseks esitatud kütusetšekkidest, kuidas Priit Toobalile polnud eriline vaev lühikese aja jooksul tankida sadu liitreid nii bensiini kui ka diiselkütust. Otsekui teema naeruvääristamiseks nõuab Toobal nüüd ministritelt andmeid nende ametiautode tankimise detailide kohta. Veel pole käidud kontrollimas, kas Toobali jutt maakodusse varutud sadadest liitritest kütusest vastab tõele. Tõde on tõenäoliselt aga see, et kui keerata riigikogulastele kinni autoliisingu kraanid, kulutatakse kuluhüvitised kütuseostudeks, kui aga tankimise hüvitamist piirata, siis kulutatakse seadusega lubatud kuluhüvitised kas või majoneesi ostmiseks. Tegelikult pole ju mingi kunst korjata kokku ka teiste tankijate ostutšekke, et need hüvitise kättesaamiseks esitada – seda on varemgi tehtud. Samuti po

Nii pole põhjust imestada ka maksumaksjate liidu avalduse üle, kus prokuratuuril palutakse uurida, kas saadikute kuluhüvitiste kasutamisel ei esine kelmust ega omastamist. Muidugi ajab kopsu üle maksa, kui saadik saab kuluhüvitiste eest liisida auto oma sugulastele või tarbida kontrollivabalt kütust, kuid tavainimesed ja ettevõtjad peavad samal ajal täpselt järgima seadustega kehtestatud piiranguid. Miks aga riigikogu liige ei võiks oma ametisõitude arvestamiseks sõidupäevikut pidada? Oleks see liiga keeruline ja saadiku eneseväärikust alandav? Kuid sama ebamugav on päeviku pidamine ka ettevõtjate jaoks. Ometi seda tehakse. Pealegi pole midagi halba selles, kui saadikud täidaksid ka ise neid seadusi, mida nad vastu võtavad, sest kasvatatakse ikka isikliku eeskujuga.

Kui kuluhüvitistest loobuda ei suudeta ning pole kindel, kas raha kasutatakse ikka ainult töisteks kulutusteks, pole muud võimalust, kui rangema kontrolli teed minek. Kuluhüvitistega trikitamine ei erine sisuliselt OÜtamisest, mida maksuamet taunib.

Samal teemal

23.10.2015
Riigiprokuratuur ei hakka kuluhüvitisi uurima
14.10.2015
Kuluhüvitiste ärakaotamine on risk demokraatiale ja tulu üldsusele ei tõuseks?
06.10.2015
MAKSUMAKSJATE LIIT: riigikogulased võisid olla seotud omastamise või kelmusega