Seisukoht

Seisukoht | Raamat betooni 

Arvo Uustalu, kirjanik-betoonivalaja, 21. oktoober 2015, 18:42
Viljandi linnaraamatukogu peaukse ees seisab pisut tahumatu puust raamaturiiul, millele on asetatud massiivsed puust raamatud. Neist kõige suurema küljele on vaegnägijate rõõmuks hiigeltähtedega kirjutatud Kivisildnik. Kahjuks ei saa legendaarset propagandisti Goebbelsit parafraseerides öelda, et kuuldes sõna „kultuur", haarab käsi peitli järele. Vabariigi kultuurielus kisub ikka ja jälle kellu ja betooni poole.

Vaevalt sai pronksist punapuusliku valvatav Eesti Rahva Muuseumi pikk ja peenike betoonist ja klaasist peahoone katuse alla, kui Tartu kohal asus hõljuma järgmine hoonevaim – Arena. Lennuka hiigelprojekti ideoloogid ütlevad, et mitmeotstarbelises hallis saab mängida korvpalli ja jäähokit ning korraldada kontserte ja konverentse.

Kirjanikel ja muusikutel tõusevad tänutundest seljakarvad betoonist kultuuritempli ees püsti. Kultuur ja sport lendlevad käsikäes kõrgustesse. Raadi punasoldati valvamise alla võib tulla lausa kolm objekti. Lisaks ERMile ja Arenale ka filmipaviljoni valamine. Väikese rahva suure korvpallihalli idee väljakäijaid toetavad ka Emajõe Ateena valgustatud valitsejad, kes tahavad selle tasuvusuuringut ja eskiisprojekti toetada.

Eakamad raamatusõbrad mäletavad kindlasti veel Fjodor Gladkovi kirjanduslik-ehituslikku suurteost „Tsement". Tänapäeva Eesti kultuurikonteksti silmas pidades on üsna tõenäoline, et tuleb päev, mil aasta parima betoonehitise tiitel antakse hiiglaslikule betoonist raamatule. Küllap igatseks iga sulesepp siis selle küljele enda nime.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee