Eesti uudised

LIGI KRITISEERIB OSSINOVSKIT: alkopoliitika ei saa olla tootja süüdistamine, kui ise karske polda ja raha kasseeritakse (57)

Õhtuleht.ee, 21. oktoober 2015, 10:25
Foto: Mati Hiis
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kirjutas eile Facebookis alkoholitootjaid kritiseerides, et sektor, mis teenib kasumit Eesti inimeste tapmise pealt, peab mõistma, et nende majanduslikud huvid ei kaalu üles inimeste tervist. Ligi teatas aga täna sotsiaalmeedias, et tema hinnangul toob Ossinovski alkoholipoliitika endaga kaasa rohkem soovimatuid kõrvalmõjusid kui tarbimise vähenemist.

Pärast alkoholiseaduse mustandi avalikustamist on mõne päevaga ühisrindele mobiliseeritud nii raskemat kui kergemat tehnikat: lisaks alkoholitootjatele ja nende PR-gurudele on kohale toodud eratelekanalid, poeketid, toiduainetööstuse liit ja tanklad. Võimas seltskond, aga ootame veel lisa. Eriti välismaist "ekspertiisi“, kirjutab Ossinovski Facebookis.

Samal teemal

"Vaatamata pealkirjadele, ei sõdi ma alkoholi vastu. Ma sõdin Eesti inimeste parema tervise ja kainema, vägivallatu ühiskonna eest. Üle tuhande alkoholisurma aastas, täiesti valdav alkoholitarbimine alaealiste seas, kümned tuhanded purunenud peresuhted, vigastused, vägivald ja avaliku korra rikkumised, otseselt kaotatud majanduslik potentsiaal kuskil 2 protsenti SKTst aastas. Nimekirja võib jätkata," nendib minister.

"Jah, alkoholitootjate ja ühiskonna huvid on kardinaalselt erinevad. Esimesed tahavad õigustatult müüa võimalikult palju alkoholi ning teenida suurimat võimalikku kasumit. Ühiskonna huvides on vähendada oluliselt üldist alkoholitarbimist. Ma mõistan alkoholitootjaid oma erihuvi eest seismisel, ent olen kindlal veendumusel, et alkoholitootjate majanduslikud huvid ei kaalu kuidagi üles Eesti inimeste tervist. Sektor, mis teenib kasumit Eesti inimeste tapmise pealt, peab seda mõistma," jätkab Ossinovski.

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi kritiseeris aga Ossinovskit ja ütles vastulauseks, et ta saaks paremini aru, kui jutt käiks tubakast mitte alkoholist. "Alko puhul nii ühepoolset suhet pole, enamus tarbimist on vabatahtlik, keskmisena suurevõitu, ent meil ja karmilt piiravas Soomes ühesugune," kirjutab ta Facebookis.

"Alkopoliitika ei saa olla tootja süüdistamine, kui ise karske polda ja raha kasseeritakse, ta peab kujundama hoiakuid, keskenduma riskigruppidele ja ei pea uusi kaubamärke salastades garanteerima turgu vanadele," jätkab Ligi.

"Haiguse puhangut ju pole, mis peaks tingima poliitikapuhangu, pigem on kultuur settinud kuhugi, kus täpsetele valikutele keskenduda teame. Kirvest on soovimatuid kõrvalmõjusid rohkem kui tarbimise vähenemist. Minu pakkumine oleks vältida nii paha ja tuntud alko kampaanialikku demoniseerimist kui uute, veel sagedamini veel mõnusamalt pilves olemise viiside idealiseerimist."

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee