Eesti uudised

Hundisilma talu õnnistanud kirikuõpetaja: ma kindlasti ei tegele kapo-vastase tööga (47)

Rainer Kerge, 20. oktoober 2015 13:33
Foto: Karli Saul/Ekspress Meedia
Pühapäeval Edgar Savisaare palvel Hundisilma talu õnnistanud Tallinna Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu ei karda, et hakkab nüüd saama kümneid ja sadu kutseid õnnistada kortereid, mida on tööülesandeid täites külastanud politsei.

Kas te kirikuõpetajana või lihtsalt sensitiivse inimesena tajusite Hundisilmal halbu energiaid?

Samal teemal

Ma ei tajunud seal midagi eriskummalist. Hundisilma ei olnud kindlasti paik, kus oleks hirmus või kõhe või imelik olla. Need inimesed, kes sinna sel päeval enne minu saabumist kokku tulid, olid vist üsna positiivse meelestatusega. Selleks ei pea olema väga sensitiivne, et seda positiivsust tajuda.

Eelmine Kesknädal hõiskas: "Eesti poliitika grand old man Edgar Savisaar kutsub õiglase meelega inimesi külla Hundisilmale tooma kaasa head energiat, mille kapo talust ära viis. Et rüvetatud kodu taas positiivsusega täita ja elamisväärseks muuta, korraldab majaperemees lahtiste uste päeva ja palub abi kirikuõpetajalt, et elu tööga rajatud kodu kurjadest vaimudest vabaneks."

Mis palvega Edgar Savisaar teie poole pöördus? Puhastada Hundisilma kapo jäetud halvast energiast?

Edgar Savisaar oskas väga täpselt ja teadlikult pöörduda: tema soov oli, et ma tuleksin tema kodu õnnistama. Selle sooviga ei kaasnenud mingit muud täpsustust.

Ma kirjeldasin, mida ma teen ja küsisin, kas see on see, mida ta ootab, ja sellega oli ta täiesti päri.

Kas Edgar Savisaar on teie koguduse, Tallinna Jaani koguduse liige?

Ei, ta on ühe luterliku maakoguduse liige. Tallinna linnakirikutega seob teda pikaajaline suhe, kuna ta on erinevatel aegadel olnud väga pikalt linnapea. Tallinna linn on palju hoolt kandnud selle eest, et Tallinna kirikud oleksid sellises korras, et neid ei peaks häbenema turistide ega enda rahva ees ja linnapeana on tema huvi olnud kirikute suhtes suur.

Me oleme temaga korduvalt kohtunud nii kirikus kui tema kabinetis.

Vaimulikuks olemine on natuke sarnane arstiks või notariks olemisega. Nende kolme elukutse esindajal pole mitte mingisugust õigust teha valikuid, kellele uks avada, kellele teha operatsioon, keda teenindada ning keda mitte. Kõige vähem tohiks suhtuda vaimulik inimestesse nii, et kui mõni on täna populaarne, siis tema juurde ma lähen jooksujalu ja kui mõni on ääretult ebapopulaarne või teda tümitatakse parasjagu, siis kindlasti ei tohiks tema palvetele vastata ja temaga koos pildile jääda.

Olen olnud ERSP-s, kodanike komiteedes, Genf 49-s alates nende asutamisest ja osalenud poliitikas nii kaua, kuni tundsin, et ma ei saa vaimulikuna kuuluda ühtegi erakonda. Kaitseliitu astusin siis, kui mõned selle liikmed olid teinud rumalusi ja organisatsioon vajas toetajaid. EELK-sse kuulub väga erinevate maailmavaadetega inimesi ja vaimulik ei saa ühtegi nendest teistele eelistada selle tõttu, kuhu keegi kuulub. Olen koos teiste vaimulikega kord ka avalikult kritiseerinud Keskerakonna ja tema juhi tegevust, kui see meie meelest ületas mõned olulised piirid. Kuid samas, kui on olnud põhjust, olen avalikult ka positiivseid arvamusi väljendanud.

Ma ei ole Edgar Savisaare semu. Seekord läksin ma välja tema kutse peale õnnistada tema kodu ja mul ei olnud põhjust öelda, et äkki valite õnnistajaks kellegi teise. Kui minu poole pöördutakse sellise palvega ja mul on võimalik ajaliselt sellele vastu tulla, siis ma lähen õnnistama.

Minuga võib arvestada iga teinegi inimene, selleks ei pea olema linnapea või populaarne riigijuht. Vaimulikuna ei saa ma teenindada ainult ühe erakonna kristlasi. Vaimulik ei peaks olema tuulelipp, kes teeb oma otsuseid selle järgi, kas keegi on populaarne või mitte.

Te reageerisite tuge vajava inimese abipalvele nagu kiirabi või päästeameti või politsei töötaja?

Jah! Nagu ikka uuritakse sellistel puhkudel natuke asjaolusid ja seda, kuhu täpselt sõita – ning minnakse kohale ja tehakse, mida oodatakse.

Kas te ei karda, et te hakkate nüüd saama sadu palveid tulla õnnistama näiteks Lasnamäe korterit, kuna seal käis hiljuti politseinik või mõni ebameeldiv külaline?

Ma ei karda selliseid asju, sest neid ei juhtu.

Samas – kui üks arst ei jõua patsienti ette võtta, võtab teine. Jaani kirikus on kolm ja pool õpetajakohta ning on ääretult tore, kui inimesed vajavad vaimulikke – kui vaimulik ei pea istuma käärkambri nurgas ja seal pisitasa kibestuma, sest keegi tema poole enam ei pöördu.

Mitte mingisugust rahalist suhet sellel korral ei olnud ja enamikul kordadel seda ka ei ole. Vahetevahel mõni inimene küll väga-väga tahaks midagi anda ja siis ma võtan selle kaasa ja panen kiriku kassasse – nii et parem käsi ei tea, mida vasak teeb.

Teie kirjeldatud hinnakirja ei ole. Me eeldame, et koguduste liikmed tasuvad lihtsalt kogudustele oma liikmeannetust.

Uudisteportaalide kaudu Hundisilmal toimunut jälgides tõmbasin mõttes paralleele palverännakuga näiteks kirikusse, mausoleumi või muusse pühakohta. Oskate te vaimulikuna kirjeldada, mis tõi sajad külastajad Hundisilmale?

Küllap ma oskaksin seda kirjeldada, aga mina saabusin sinna kella kolmeks, ma ei olnud Hundisilmal siis, kui seal oli suurtes hulkades inimesi ja ma ei näinud, mis seal täpselt toimus.

Minu ülesanne oli kodu õnnistamine ja seda mitte suurte rahvahulkade ees. Suurema osa kodu õnnistamisest tegin ma igasuguste kaamerateta. Me läksime Edgar Savisaarega tema talusse sisse, kus ma õnnistasin ruumid, tegin oma palved. See, mis oli väljas kaamerate ees, oli üks asi, ja see, mis oli sees, oli teine asi.

Mis pärast teie õnnistamist Hundisilmal muutus?

Ma usun, et see kodu on seal nii-öelda palvete all ja selle kodu peremees teab, et sinna on palutud õnnistust ja seal on loetud pühakirja, millel on oma kindel mõju. Ma usun, et kodu peremees sai rahu ja mõned paremad mõtted ja ta võib olla kindel selles, et see kodu on Jumala õnnistuse ja kaitse all.

Ma kindlasti ei tegele kapo-vastase tööga. Ma usun, et neil, kes reklaamisid minu tööd välja maagilise rituaalina ja teist vägevate sõnadega, võis olla suur pettumus.
Kodu õnnistamine on kodu usaldamine Jumala kätesse ja nüüd on juba seal elavate inimeste käest see, et kõik mõtted, mida seal nüüd mõeldakse ja teod, mida tehakse, oleksid sellised, et Jumal saaks neid kaitsta, õnnistada, varjata.

Õnnistamine on ka inimeste mõtete suunamine õigele rajale. Iga õnnistatud kodu elanik teeb oma valikud ja ma loodan, et need valikud on head valikud.

Millal te enne pühapäevast õnnistamist mõnda eramut või talu õnnistasite?

Viimane koduõnnistamine oli mul umbes kaks ja pool nädalat tagasi. See oli ühe koguduse liikme korter, mis oli küll juba pikemat aega kasutusel, aga nüüd leiti, et oleks vaja sinna paluda Jumala õnnistust.

Koduõnnistamisi on mul umbes kaheksa korda aastas.

Samal teemal

20.09.2015
"RADARI" VIDEO | Siret Kotka intiimsete detailidega pikitud ekskursioon Edgari kodutalus
19.09.2015
EDGARIL KÜLAS: kiigele, lõkkele ja kitsast väravast läbi - mida kõike peakaamera ei tabanud!
19.09.2015
ÕHTULEHE VIDEO | LAHTISTE USTE PÄEVA JÄRELKAJA: Savisaar lubas karja võõraid tuppa – kingikuhi toanurgas aina kasvas!
19.09.2015
Edgar Savisaare toetajad: teda lihtsalt peab austama!