Slovakkia president Andrej Kiska
Õhtuleht.ee 20. oktoober 2015 11:21
Eestit väisav Slovakkia president Andrej Kiska ja Toomas Hendrik Ilves osalesid täna ka Tehnopoli teaduspargis aset leidnud iduettevõtlusalasel seminaril, kus Kiska kutsus üles noori üles võtma riski ja alustama ettevõtlusega.

Andrej Kiska ei osalenud seminaril juhuslikult, kuna ta alustas oma karjääri sisuliselt nullist ning lõi ettevõtjana kaks liisinguteenuseid pakkuvat ettevõtet. 2004. aastal müüs ta nad maha ja asutas mittetulundusühingu GOOD ANGEL, millest on arenenud kõige edukam heategevusorganisatsioon Slovakkias.

2014. aastal võitis ta presidendivalimised ja ta ütleski naerdes, et see on tema üks viimaseid start-uppe.

Kiska ütles, et kogu see karjäär sai alguse nullist ning ta kutsus ka noori üles valima riskantse ettevõtjakarjääri.

"Kui USA-s mõtlevad noored pärast kooli, kuidas panna püsti hea äri, siis Euroopas mõtlevad noored, kuidas saada hea ametikoht," tõi ta näite.

Paraku on Euroopas aga iduettevõtlusega alustamine raskem kui USA-s, sest riskiinvesteeringuid tehakse Euroopa idufirmadesse tehakse kordades vähem kui seda nii USA-s ja Aasias. Samuti on nii Eesti kui Slovakkia väikesed turud, kus sisenõudluse väiksuse tõttu on alustamine raskem.

Margus Uudam firmast Ambient Sound Investments lisas, et Euroopas peaks olema ka Euroopa-ülene riskikapitaliturg, mis samuti aitaks elavdada siinset ettevõtlust.

Toomas Hendrik Ilves arvas aga, et Eesti väiksus on aga ka plussiks, kuna nn Eesti maffiaks nimetatav rahvusvaheline IT- võrgustik teeb omavahel tihedat koostööd.

Küsimusele, mis alalt võiks tulla IT-vallas uus edulugu, vastas Ilves, et tõenäoliselt netiturvalisuse alalt. Kiska ütles, et ta ei oska öelda, kuid kuna Slovakkias on väga tugev autotööstuse taristu, siis ehk midagi sellest vallast. Seda enam, et slovakid on juba valmis ehtitanud lendava auto.