Foto: Reuters / Scanpix
Sander Silm 19. oktoober 2015 10:33
Ajal, mil Eestis süvendatakse järjest enam halvakspanu mikroettevõtjate vastu, koguvad Soomes järjest enam populaarsust nn "mees ja koer" tüüpi ettevõtted.

Soomes kasutatakse mikroettevõtjate, kes müüvad eelkõige oma oskusi, aga kes ei vasta otseselt ettevõtja ega töövõtja staatusele, terminit kevytyrittäjä, mis toortõlkes tähendab kergettevõtja.

Kergettevõtja müüb oma tööd ja saadab seejärel tellijale arve ning üldjuhul käib arvete esitamine veebipõhiste raamatupidamisfirmade kaudu, kes omakorda hoolitsevad kõikide maksude tasumise eest, selgitas YLE.

Soomes tegeleb taolise ettevõtlusega 40 000 inimest ja peaasjalikult tegutsevad nad loomemajanduse valdkonnas nagu veebidisain, meedia, muusikud, fotograafid jne.

Tegemist on kasvava trendiga ning selliseid ettevõtjaid lisandub kui seeni pärast vihma.

Joonas Mikkilä Soome ettevõtjaid ühendavast ühingust Suomen Yrittäjät ry ütles, et taoline mikroettevõtlusliik sobibki inimeste, kes teevad ükskuid tööotsi või soovivad proovida ettevõtjakarjääri, võtmata suuri riske.

Vaatamata suurele huvile taolise ettevõtlusvormi vastu on Soome seaduste kohaselt tegemist halli alaga ja seda vaatamata sellele, et ettevõtjad maksavad ausalt kõik maksud riigile.

Joonas Mikkilä sõnul ei tunne sealne tööseadusandlus nn kergettevõtjastaatust, kuna pole selge, kellega tal on sõlmitud töösuhe, sest ta pole ametlikult ettevõtja ega töövõtja.

Sellega omakorda kaasnevad aga küsimused pensionist kui tööturvalisusest.