Eesti uudised

Keskerakonna esimeheks kandideeriv Kadri ­Simson: minu soov Edgar Savisaart säästa on siiras (19)

Katrin Helend-Aaviku, 19. oktoober 2015 07:00
SIIRAS: «Soov Savisaart säästa on siiras,» ütleb Keskerakonna esimeheks kandideeriv Kadri Simson. Foto: Tiina Kõrtsini
"Inimesed, kes utsitavad Savisaart ka pärast rasket aastat täiskoormusega mitut ametit pidama, ei ole nii siirad kui mina oma mures," ütleb Keskerakonna aseesimees Kadri Simson, kes on põhjendanud Edgar Savisaare kõrval erakonna esimehe kohale kandideerimist viimase tervise säästmisega.

Kadri Simson kirjutab kirjas erakonnakaaslastele, et kandideerib selleks, et Savisaare koormat vähendada ja anda talle viimase aja läbielamisi arvestades rohkem vabadust oma tervisele pühenduda.

"Me ei taha teda kõrvale tõrjuda, me tahame, et ta oleks kaasatud, aga samas säästetud igapäevasest pingest ja tegevusest," on Simson öelnud Delfile.

Samal teemal

Savisaare õlult koormuse võtmine on valdavalt ka erakonnaliikmete soov ja et ta näeb Edgar Savisaart erakonna auesimehe kohal.

Savisaar ütleb Tallinna TV-le antud intervjuus, et jutt sellest, nagu oleks vaja teda päästa ja tema koormat kergendada, ei ole väga tõsine jutt. "Aga igaüks teeb oma kampaaniat nii, nagu ta paremaks peab," ütleb Savisaar telekanalile.

Keskerakondlane Yana Toom on öelnud, et mõistab Kadri soovi olla esimees, kuid tema toetab Edgar Savisaart ja kutsub ka teisi seda tegema. Kuigi Simsoni kandidatuuri tõstis üles peamiselt venekeelse valijaskonnaga erakonna Narva ringkond, väidab Toom, et erinevalt Savisaarest on Simson venekeelsele valijaskonnale võõras. Kadri Simson ütleb,  et Narva piirkonna juhatus ei oleks teda üksmeelse otsusega esimehekandidaadiks üles seadnud, kui tema senine tegevus poleks neid kõnetanud. "Mis puutub Yana Toomi seisukohta, et võrreldes Savisaarega pole ma piisavalt tuntud, siis arvan, et tagasihoidliku inimesena oleks ta seda väitnud iga Eesti poliitiku kohta, kes ei ole Savisaar," lausub Simson.

Kas põhjendus säästa Savisaart oli siiras või oli selles oma osa ka valimiskampaanial? "Ma ei pea Keskerakonna esimehe valimisteks tegema meediakampaaniat, mida eeldaks tavapärased valimised. Kongressile koguneb 1092 erakonnakaaslast ja võin liialdamata öelda, et valdavat osa neist tunnen ning neil on juba väljakujunenud vaated ja ootused Keskerakonna tulevikule. Soov Savisaart säästa on siiras. Inimesed, kes utsitavad teda ka pärast rasket aastat täiskoormusega mitut ametit pidama, ei ole nii siirad kui mina oma mures. Ma nõustun Yana Toomiga, et Savisaar on väärt poliitik isegi siis, kui töötab vaid neli tundi päevas. Tema prioriteet on olnud pikemat aega Tallinn ja ilmselt kulub ka ametisse naastes jõud sinna," räägib Simson.

Politoloog Rein Toomla ütleb, et lähtudes Edgar Savisaare tervislikust seisundist ja ka ligihiilivast vanusest, tuleb tal paratamatult hakata mõtlema selle peale, kuidas endale vääriline mantlipärija leida. Toomla hinnangul sobiks Kadri Simson kui piisavalt võimekas poliitik ja avaliku esinemise sarmi omav noor daam esimeheks hästi. "Edgar Savisaarele oleks praegu kõige parem väärikalt lahkuda. Selles pole midagi häbiväärset ja seda ei paneks talle keegi pahaks. Oleks ilus, kui ta ise loobuks oma kandidatuurist ja kutsuks erakonnakaaslasi üles Simsonit toetama. Ta peab mõtlema mitte enda kui liidri, vaid erakonna kui terviku peale. Erakonnasisene lõhe on praegu viimane asi, mida Keskerakonnal vaja oleks," räägib Toomla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee