Eesti uudised

Edgar Savisaare toetajad: teda lihtsalt peab austama! (17)

Kristiina Tilk, 19. oktoober 2015 07:00
«Olge ­tublid ja hoian ­teile pöialt!» ütles Edgar ­Savisaar oma toetajatele. Foto: Alar Truu
Sajad inimesed avaldasid Hundisilmal Edgar Savisaarele toetust ja tõid talle kingitusi.

"Edgar on poliitikas nii kaua olnud ja palju ära teinud, et teda lihtsalt peab austama," ütlevad Viljandimaalt pärit prouad põhjuse, miks nad altkäemaksuskandaali sattunud ja Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaare koju Hundisilmale lahtiste uste päevale tulid.

Samal teemal

Eile väljus Tallinnast Balti jaamast Hundisilmale kaks tasulist ja kaks tasuta kohtadega bussi. Vaja oli end enne registreerida, kõik inimesed sellest aga ei hoolinud. Kohtade nimel käisid vaidlused ja trügimised ning bussi kogunes ka neid, kelle nime kirjas ei olnud. "Sul on koht üldse siin? Kui mina juba siin olen, siis ma siit kuskile ei lähe ka," teatas üks proua nimekirja kontrollinud naisele õelalt naerdes, kui too tal lahkuda palus.

Keskpäeval Hundisilmale jõudes selgus, et kohale oli tuldud mitme bussi ja autodega – rivid ulatusid kilomeetriteni. "Issand, kui ilus. Nii huvitav," õhkab bussiaknast välja uudistav proua, nähes tee äärde kaunistuseks seatud rohelisi õhupalle.

Tallinna busse võtab vastu Põhja-Tallinna linnaosavanem Karin Tammemägi. "Nii tore sind jälle näha!" rõõmustavad bussist väljujad teda nähes.

Tammemägi kallistab tuttavaid.

Kohapeal sai süüa suppi, kuulata lembelaulik Sulo Tintse esinemist, anda panus Edgarile kingitava ühismaali valmimisse, kuulata giidide juhendusel ülevaadet Hundisilma igapäevaelust ning loomulikult – suruda kätt Savisaarel endal.

Giidid olid eraldi eesti ja vene keelt kõnelevatele uudistajatele, kellele tutvustati ka talu ümbrust, anti ülevaade Hundisilmal asuvate majakeste, kujukeste ja tegevuste kohta. Peale selle, et püstkojas peetakse vastlaid, sai rahvas teada, et sauna teeb Savisaar laupäeviti ning kui ta veel terve oli, karastas end hoovi peal asuvas tiigis – seda traditsiooni jätkab nüüd Savisaare poeg Erki.

Kui giid tutvustas kohta, kuhu on maetud talu kaks koerakest, langetasid inimesed pea. Metsatukast pisteti põske mustikaid ning hoovis lasti hea maitsta kreekidel. "Ikkagi tema koduaia kreeke olen maitsta saanud. Suur asi! Proovi," õhkab naine kaaslasele kreeki ulatades.

Järjekord kui mausoleumi ukse taga

Uksest sisse pääsedes algab tunglemine. Kes tahab suruda kätt, kes teha oma eeskujuga pilti, kõik soovivad ka autogrammi. Mõni inimene on selle tarbeks kaasa võtnud Savisaare raamatu, teised lepivad autogrammiga spetsiaalselt lahtiste uste päeva tarbeks trükitud kaardil. Järjekorrad aga venivad ning sabas paistab inimesi olevat rohkem kui nende hulgas, kes juba Savisaarega isiklikult kohtuda jõudnud. Visatakse nalja, et ootaks kui mausoleumi ukse taga.

Ühel hetkel antakse teada, et Savisaar ei jaksa enam füüsiliselt kõiki inimesi eraldi tervitada ja tuleb majast välja end näitama. Algab tunglemine paremate kohtade eest. "Edgar! Edgar!" hüütakse kooris, kui Savisaar õue saabub.

"Olge tublid!"

Tunglemine muutub veelgi suuremaks ning vahendeid valimata püütakse Savisaarele nii lähedale saada, et teda puudutada. Käiku lähevad käed ja sõnad – tiritakse juustest ja kästakse need edaspidi patsi panna ning ruumi teha. "Olge tublid ja hoian teile pöialt!" ütleb Savisaar teda toetama tulnud inimestele ning sõnadega: "Sõidame rahva seest ka ikka läbi," palub ta enda abilisel ta läbi rahva sõidutada.

Ta paistab silmanähtavalt väsinud.

Veidi hiljem lubatakse inimesed taas tuppa kätlema ning teiste seas ootab oma korda ka poliitaktivist Meelis Kaldalu, kes ütleb, et tuli siia, sest Savisaar on talle ühe raamatu võlgu. "Tahan küsida, kus see on," lisab Kaldalu.

Raamatu nime ta ei mäleta.

Uksest pääseb ta küll sisse, kuid Savisaareni ei ulatu. Turvamehed ütlevad, et Kaldalu ei tohi tuppa minna, ning paluvad tal lahkuda. "Ta on provokaator," vastab Priit Toobal Õhtulehele, kui küsida, miks Kaldalu minema aeti.

"Ju see raamat on siis kadunud," oletab Kaldalu, et see võib olla põhjus, miks teda näha ei soovitud.

Kohal oli teiste seas ka Eri Klas ja keskerakondlasi, teiste hulgas Lauri Laasi, Siret Kotka ja Viktor Vassiljev. Keskerakonna esimeheks kandideerivat Kadri Simsonit aga näha polnud. Pärast külaliste lahkumist viidi läbi kiriklik riitus talu puhastamiseks. Seda said soovijad jälgida taluhoovi väravate tagant.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee