Maailm

Talvise allahindlusega Euroopasse (14)

Tõnis Erilaid, 19. oktoober 2015 07:00
EUROOPA VÄRAVAD LAHTI: See pere jõudis õnnelikult Lesbosele.Foto: AFP/Scanpix
Eile sõitis Saksamaa kantsler Angela Merkel Türki püüdmaks veenda president Recep Tayyip Erdogani koostööle pagulaskriisi leevendamiseks. Samal ajal on Türgist inimesi Kreekasse smugeldavad jõugud põgenikele talvist allahindlust pakkumas. 

Sügise tulles tõuseb Vahemerel tuul ja lained muutuvad väikestele täiskiilutud paadikestele ohtlikuks. Seetõttu on smugeldajad pagulasvoo vähenedes varem pigem sügistalveks hindu tõstnud. Nüüd on otsustatud talitada vastupidi, kirjutab Briti ajaleht Independent.

300 dollarit alla

Izmiri äärelinnakohvikus selgitab Süüria smugeldaja Abu Fuad: "Suvel on üleviimise hind 1200–1300 dollarit inimese kohta. Talvel, kui on ohtlikum, laseme hinna alla tuhandele või isegi üheksasajale dollarile, siis saavad ka vaesemad inimesed meie teenust kasutada."

Fuadi sõnul kasutavad nad nii suvel kui ka talvel ühesuguseid kipakaid kummipaate. "Teenust" pakutakse täiesti avalikult Izmiri Basmane raudteejaama ees tosina relvastatud politseiniku silme all. Nood ei liiguta kättki, et smugeldajaid tõkestada. "Me oleme nende eest hästi hoolitsenud," väidab Abu Fuad ja viipab käega lähima korravalvuri poole, kes kohe häbelikult selja keerab.

Samas räägib aga Oxfordis õppimisest unistav Süüriast pärit Ahmad, et ta on juba kaks korda püüdnud Kreekasse pääseda, aga mõlemal korral tõkestasid tee äraostmatud rannavalvurid.

"Pidin siis politseile maksma 350 eurot, et nad mind koos perekonnaga minema laseksid ja süüdistust ei esitaks."

"Ma ei usalda kedagi neist, olgugi, et pakkumine on päris ahvatlev," ütleb Süüria Aleppost saabunud põgenik.

"Mulle öeldi, et hind on üheksasada dollarit ja kuue tunni pärast oleme Kreekas. See on odavam, aga samas pikem sõit, kui mulle oli räägitud. Kui midagi paremat ei leia, siis pean ilmselt selle pakkumise ikka vastu võtma."

Hukkunuid järjest rohkem

Karmimad olud on juba nõudnud esimesed ohvrid, kirjutab Independent, toetudes Türgi ajakirjandusele. Reedel hukkus 12 põgenikku, kui nende paat uppus Cabajkkales Dardanellide lõunarannikul. Varem oli Türgi rannavalve teatanud naise ja kolme lapse hukkumisest ühes teises vahejuhtumis.

Abu Fuad süüdistab inimeste hukkumises konkurente. "Minu paatides pole keegi hukkunud. Aga Bodrumis, seal on vastutustundetud smugeldajad. Nad panevad väiksesse kummipaati 50, isegi 60 inimest. Meie Izmiris ei pane kunagi üle neljakümne."

Abu Fuad plaanib Euroopasse minna tuleval aastal. "Mina lähen vipi meetodiga – võltsitud pass taskus ja lennupilet käes."

Tõkestama või vähemalt raskendama pagulaste teed Türgist Kreekasse kantsler Merkel Erdogani jutule sõitiski. Tal on voli pakkuda kolm miljardit eurot, et Türgi hoiaks pagulasi enda territooriumi laagrites ja võtaks neid ka tagasi. Türgi omalt poolt nõuab peatset viisavabadust ja Euroopa Liiduga liitumise kohta peetavate kõneluste kiiret jätkumist.

Probleem on suur. ÜRO pagulasorganisatsiooni teatel maabus ainuüksi läinud nädala kolmapäeval Kreeka Lesbose saarel 85 inimesi täis paati. Ja järjest uued on tulekul – Izmiris on reisivõimalust ootavaid põgenikke kõik võõrastemajad ja kohvikud täis. Pagulasorganisatsiooni andmeil on tänavu Türgist Kreekasse meritsi tulnud üle 475 000 pagulase, septembris üksi üle 153 000. Mullu kasutas seda teed terve aasta vältel 43 500 inimest.

Inglise piiskopid: võtame rohkem pagulasi

81 anglikaani kiriku piiskoppi saatis peaminister David Cameronile kirja, manitsedes teda lubama Suurbritanniasse tunduvalt rohkem pagulasi, kui valitsus on kavandanud. Piiskopid avalikustasid oma kirja, öeldes, et tegelikult sai peaminister selle juba septembris, aga ei andnud usumehi rahuldavat vastust. Piiskopid kutsuvad üles võtma 2020. aastani vastu 50 000 Süüriast põgenenud inimest. Valitsus on lubanud samal ajavahemikul vastu võtta vaid 20 000 inimest. Piiskopid rõhutavad, et britid on alati aidanud hädas olevaid inimesi ja põgenike agaram vastuvõtt lähendaks riiki teistele Euroopa Liidu maadele, kes kannavad raskemat koormat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee