Juhtkiri

Juhtkiri | Keskerakonnas muutusteta? (15)

Õhtuleht.ee, 18. oktoober 2015, 18:07
Kadri Simsoni kandideerimine Keskerakonna esimehe kohale tuleb vaid vähestele üllatusena – on ju praegune erakonna aseesimees ja riigikogu keskfraktsiooni juht viimase aja intervjuudes mitu korda vihjanud, et tunneb ennast küpsena suurema poliitilise vastutuse võtmiseks.

Hoopis huvitavam on aga otsusest teatamise aeg – Keskerakonna Narva piirkonna juhatuse reedesel koosolekul otsustati, et erakonna esimeheks võiks senise esimehe Edgar Savisaare kõrval kandideerida Kadri Simson ja Savisaarest võiks saada Keskerakonna auesimees. Sama ettepanekuga tuli lagedale ka Keskerakonna Räpina osakond. Et aga sama nädalavahetuse pühapäevaks oli plaanitud avatud uste päev Savisaare kodutalus Hundisilmal, mille eesmärk olevat talu puhastamine sinna kapo läbiotsimisest jäänud negatiivsest energiast, mis tõi kohale tuhandeid Savisaare toetajaid, jääb vägisi mulje, et toetuskampaania Savisaare jätkamiseks erakonna esimehena on juba alanud. Seda võib välja lugeda ka Savisaare sõnadest, kes tunnistas küll, et Kadri Simsoni kandideerimine erakonna esimeheks on asjade loomulik käik, kuid lisas, et jutt sellest, et Savisaare koorem vajaks kergendamist, ja mure tema tervise pärast pole väga tõsised argumendid selles kampaanias.

Samal teemal

Kuigi erakonna esimehe isik otsustatakse alles 29. novembril Keskerakonna kongressil, võib arvata, et ka teiste kandidaatide lisandudes jääb erakonna käekäiku juhtima Edgar Savisaar ja kõik vastukandidatuurid täidavad vaid eesmärki näidata esimehe valimisi demokraatlikena, kuid pole sisulised alternatiivid. Nii on Kadri Simsongi oma esimestes sõnavõttudes pärast kandidatuuri ilmsikstulekut vihjanud, et ei kiirustaks valituks osutudes muretsema koostööleppe pärast Ühtse Venemaaga, vaid keskenduks erakonna põhimõtete paremale esindamisele ja elluviimisele. Just esimene aga – Keskerakonna soojade suhete ja koostöö jätkumine Venemaaga – on see, mis hoiab teisi erakondi nägemaks tsentriste võimalike liitlastena ega võimalda Keskerakonnal ka oma „põhimõtteid paremini ellu viia."  Olukorras, kus uued potentsiaalsed juhid on kammitsetud vajadusest olla senisele juhile meele järele (mis saab edasi, kui valituks ei osututa?), on raske näha, et erakonna seisukohtades midagi oluliselt muutuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee