Juhtkiri

Juhtkiri | Liiga vähe (19)

Õhtuleht.ee, 16. oktoober 2015 17:41
Foto: TIINA KÕRTSINI
Riigikogu vanematekogu otsuse kohta – piirata saadikute autoliisingu hüvitamist miinimumpalka ületava 450 euroga – tuleb nentida vaid kuivalt, et seda kõike on liiga vähe ja liiga hilja. Juhiloata riigikogulase Mihhail Stalnuhhini 744eurosest autoliisingust alguse saanud skandaal jõudis kerida üle kahe nädala, enne kui fraktsioonide esindajad mingilegi otsusele jõudsid. Vanasõnagi ütleb, et parem hilja, kui mitte kunagi. Kuid pika hambaga tehtud ning põhimõttelistest muudatustest hoiduvad parandused jätavad vanematekogust sündmustele laisalt järele sörkija mulje. Selge, et iseenda hüvesid ei kiirusta keegi vabatahtlikult kärpima. Seda tehakse vaid siis, kui on näha, et avalik pahameel võib paisuda nii suureks, et asja ei õnnestu vaikselt kalevi alla lükata.

Kuna autoliisingu lae fikseerimine 450 euro juures ei muutnud süsteemi, kus kuluhüvitist makstakse 30 protsenti riigikogu liikme palgast, siis tuleb endale kallima auto soetanud rahvaesindajatel osa liisingust isikliku rahaga kinni taguda. Kuid hüvitiste ülejäänud osa kulutamiseks on neil endiselt vabad käed. Vaid riigikogu raamatupidamisel saab olema rohkem tööd kohale tassitava tšekivirna kokkulöömisel. Sisuliselt välistab muudatus vaid selle, et riigikogulane saaks liisinguperioodi lõppedes auto endale võimalikult odavalt välja osta (seni oli ta enamiku auto hinnast kõrge liisingmaksega juba ära tasunud).

Järjekordne tants kuluhüvitiste ümber on halb näide selle kohta, kuidas riigikogu ei tee sisulist tööd (mida me neilt ju ootame), vaid kulutab energiat iseenda hüveolu tagamist menetledes. Liisingupiiranguga seda probleemi ei lahendatud, küllap peavad riigikogu vanemad probleemi juurde tagasi tulema niipea, kui mõni uus kangelane skandaalse kulutusega päevavalgele tuleb.

Samal teemal

20.09.2015
IMF hoiatab: järsk miinimumpalga tõus ohustab Eesti konkurentsivõimet