Foto: Kristjan Lepp (Ajakirjade Kirjastus/Kroonika)
Õhtuleht.ee 16. oktoober 2015 15:12
Lauljatar Luisa Värk otsustas pärast eilset Äripäevas ilmunud artiklit seoses osaühingutega pöörduda Pressinõukogusse, et kaitsta enda õigusi ja Eesti väikeettevõtjate mainet.

"Mõistan kõrgendatud huvi minu isiku ja tegemiste osas – mul ei ole raske mistahes avalikku huvi pakkuva teema tõstatumise korral selgitusi jagada. Küll aga ei pea ma võimalikuks aktsepteerida valeväiteid, ebaõigeid seoseid ja seda, et nii mulle endale kui minu ettevõttele heidetakse põhjendamatult varju," kirjutab Luisa oma Facebooki kontol.

Luisa selgitab, et talle kuuluv ettevõte on tulu väljamakseid teinud ainult palgana ning maksnud sellelt kõik tööjõumaksud. "Maksuameti juhise ja kirjalike kommentaaride (millest Äripäev on olulise osa jätnud avaldamata) järgi on selline teguviis igati õiguspärane," lisab ta.

"Aga et Äripäev ei nõustu ei minuga ega ka maksuameti hinnanguga, otsustasin enda õiguste ja Eesti väikeettevõtjate maine kaitseks pöörduda pressinõukogu poole. Soovin, et ettevõtlus oleks Eestis au sees ning ebaõigetel faktidel tuginev halvustav suhtumine ettevõtjasse saaks ühemõttelise hukkamõistu osaliseks."

 

Tänan kõiki, kes ei läinud eilse Äripäeva hüsteeriaga kaasa ja võtsid aega, et sisusse süübida. Tänan ka maksuametit...

Posted by Luisa Värk on Friday, October 16, 2015

Luisa 2010. aastal rajatud osaühing Noodivõti jäi mullu 13 644 euroga kasumisse. Juba ettevõtte nimigi viitab tegevusalale. Kui Luisa näiteks töökoha suvepäevadel laulab, siis oma osaühingu alt, rääkimata juba suurematest kontserdituuridest. Eelmisel aastal askeldas ta ka Kanal 2 saates "Lemmikretseptid" pliidi taga pottide-pannidega.

Noodivõtme majandusaasta aruandest aga selgub, et Luisa teeb seda kõike justkui puhtast rõõmust ehk tasuta. Ainuisikulise omaniku ja juhatuse liikmena ei maksnud ta endale eelmisel aastal sentigi palka, rääkimata juhatuse liikme tasust. Küll aga on osaühingu kasumireale 2014. aasta lõpuks tiksunud kokku 23 343 eurot.

"OÜ-tamiseks nimetatakse püsiva loomuga töösuhet, kus töötasu maksmise asemel esitatakse (de facto) tööandjale igakuiseid arveid. Osaühinguid, millel on palju erinevaid kliente, ei nimetata Eesti praktikas halvustavalt OÜ-tamiseks, vaid ettevõtluseks. Osaühingul Noodivõti on kümneid erinevaid kliente ning küllap mõistate küsimatagi, et tegemist on selgelt kliendi-, mitte töösuhetega. OÜ Noodivõti on teeninud mõõdukat kasumit, mida omanik ei ole seni pidanud vajalikuks ettevõttest välja võtta. 2015. aastal on ettevõte maksnud juhatuse liikmele ka töötasu. Osa varasemate perioodide jaotamata kasumist on plaanis investeerida heliplaadi väljaandmisse," kommenteeris Luisa tänasele Õhtulehele.