Eesti uudised

Häkker ründas Tallinna sadamat (6)

Küllike Rooväli, 14. oktoober 2015, 07:00
JUHID ARVUTIS: Asi Tallinna Sadam juhatuse liige Marko Raid (vasakul) näeb koos it-osakonnaga vaeva, et kõike kustutav viirus sadama arvutitest välja saada. Pildil koos sadama nõukogu juhi Remo Holsmeri ja juhatuse liikme Carri Ginteriga augusti lõpus ametisse astudes. Foto: Priit Simson

"Sadama turvaarvuti käivitus ja krüpteerib üle firma dokumentatsiooni, mistõttu on enamus sellest loetamatu. Mis te arvate, millega see seotud on? Käib ju kriminaaluurimine!"

Selline vihje, mis teeks au igale põnevusromaanile, jõudis Õhtulehe toimetusse nädala algul. Kontrollimisel sai suur osa sellest kinnituse – riigiettevõtte, ASi Tallinna Sadam arvutisüsteemi on tabanud tõsine rünnak, mille üheks elemendiks on dokumentide üle krüpteerimine ehk viimasel ajal tuntud pahavara liik cryptolocker – maakeeli krüptolukustaja.

Selle pahavara omaduseks on kogu info üle krüpteerimine ainult pahavara loojale teadaoleva koodivõtmega. Riigi Infosüsteemide Ameti (RIA) infoturbeekspert Anto Veldre märkis, et cryptolocker küsib tavaliselt raha, sest pärast seda, kui info on üle kirjutatud, on arvutiomanik püsti hädas. Veldre sõnul on olukord kergemini lahendatav, kui arvutiomanikul on tehtud oma andmetest nõuetekohased varukoopiad, kuid tõsine on asi siis, kui neid pole. Sel puhul on ohvri valik, kas maksta kurjategijale, teadmata, kas ta saab oma andmed tagasi või leppida kaotusega. Veldre sõnul on sadamal eeldatavasti siiski koopiad olemas.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

9. oktoober 2015, 07:00
Carri Ginter: ilmselgelt ei tekkinud töötajatel esimesel päeval kohe soovi mind kallistada
8. oktoober 2015, 14:29
Tallinna Sadama juhatuse esimehe konkursile laekus 35 avaldust
25. september 2015, 19:01
Tallinna Sadama nõukokku läheb varem sadama vastu töötanud vandeadvokaat
25. september 2015, 13:24
Tallinna Sadama uude nõukokku ei kuulu ühtegi poliitikut

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee