Harku väljasaatmiskeskus. Foto: Mati Hiis
Õhtuleht.ee 12. oktoober 2015 13:55
Soome rahvusringhäälingu rootsikeelse kanali Svenska Yle ajakirjanikud tegid loo Harku väljasaatmiskeskuses asuvast Iraagist pärit perekonnast, kelle lähedaste hinnangul on olud siinses keskuses õudsed.

Harku keskuses asub Iraagist pärit perekond, kuhu kuulub 23-aastane Noor, tema mees ja nende kaks, 3- ja 4-aastast tütart.

Nad otsustasid lahkuda Bagdadist pärast seda, et kui nägid ühel päeval videot, kus šiiidid tapsid Noori mehe venna.

Perekond tahtis minna Soome Vantaase, kus elavad Noori vanemad ja õed-vennad, kuid kuna nad soovisid minna Soome üle Eestis, siis pidasid Eesti ametivõimud nad kinni.

Vantaas elav Noori ema Shahrazad ei saa aru, miks Eesti ametivõimud ei lase perekonnal tulla edasi Soome ning samuti kardab ta, et Eesti võimud saadavad Noori perekonna Iraaki tagasi.

Shahrazadi sõnul on ta tütre perekond sisuliselt vanglas, kuna nad ei saa vabalt ringi liikuda. Neilt on äravõetud mobiiltelefonid ja nad ei saa kellelegi helistada. Shahrazadi mees Mazin sõitis mõni nädal tagasi Harkusse, aga teda ei lastud sisse.

"Soomes ei teeks nad kunagi midagi sellist," ütleb Mazin vaikselt.

Kui Svenska Yle Harkusse filmima läks, oli aknast kuulda appihüüdeid.

Eesti Inimõiguste Keskusei õigusekspert  Anni Säär ütles, et Eesti võimud ei luba iraaklastel edasi Soome sõita, sest neil ei ole õigust viibida Euroopa Liidus.

Noori õde läks Soome aga üle Rootsi ning tema jõudis probleemideta kohale.