Õhtulehe spordiblogi

Ville Arike | Olümpiakohas pole enam küsimus, mäng on kõrgem 

Ville Arike, 12. oktoober 2015, 07:00
Raul Musta ja tema treeneri Mart Siliksaare võidukas käeplaks pärast veerandfinaali. Mark Phelan / Euroopa Sulgpalliliit
Gerd Kantereid on Eestis vähe. Suuremal osal neist, kes jõuavad olümpiamängudele, tuleb läbida närvesööv ja raske kvalifikatsiooni kadalipp või ajada normi tükk aega taga. Sulgpall oli esindatud ka Pekingis 2008 ja Londonis 2012, kuid mõlemal juhul käis terve aasta üks punktide tagaajamine. Rio osas on olukord meeldivalt muutunud.

Nii Pekingis kui ka Londonis võistelnud Raul Must on viimaste heade tulemustega – eelmisel nädalal jõudis ta kõrgel GP-kategooria turniiril Hollandis finaali – mänginud end nii kaugele, et olümpiakohas pole enam küsimus. See on veidi rohkem kui viis kuud pärast kvalifikatsiooniperioodi algust (ja rohkem kui pool aastat enne selle lõppu!) käes. Ehkki ametlikult lüüakse nimekiri lukku tuleva aasta mai alguses, on Mustal käes juba nii palju edetabelipunkte, et ta ei saa enam Rio nimekirjast välja jääda. Mäng käib juba märksa kõrgemal.

Must ja tema treener Mart Siliksaar rääkisid poole aasta eest loomulikult soovist olümpiale jõuda. Sest varasemate tulemuste põhjal ei saanud öelda, et Rio on ainult vormistamise küsimus. Koos viimaste kuude jooksul tehtud arenguhüppega on hea ka näha, et sportlane ja juhendaja suudavad kiiresti orienteeruda ja seada järgmised sihid.
Ei saa öelda, et Must poleks varem harjutanud sooviga jõuda maailma tippu. Juba pärast Londonit põrutas treener, et Riosse minnakse medali järele. Kuid erinevatel põhjustel ei tulnud esialgu soovitud arengut.

Kui tee on püsti tõusnud, on Must otsinud edasiminekuks üha uut. Näib, et nüüd on koostöös juhendajaga sobiv mudel leitud. Veel enne eelmisel nädalal Hollandis peetud turniiri sai olümpiakoha olemasolus veel protsendi-paari võrra kahelda. Esimesed võidud tõid minimaalselt vajaliku koguse punkte jälle juurde ning seejärel rõhutasid nii mängija kui ka treener – nüüd püüame minna lõpuni, eesmärgiks ainult esikoht!

Säärase suhtumisega murdiski Must järjest sulgpalli suurriikide Taani ja India mängijaid. Kuni finaalis astus vastu järgmine hindu, mõne nädala eest Koreas peetud kõrgeima kategooria turniiril maailma tippude seas teise koha noppinud Ajay Jayaram. Too oli eelmiste päevade vastastega võrreldes hoopis teisest puust ning Must kaotas 12:21, 18:21. Ent teises geimis oli eestlane täiesti mängus ning publik nägi kõrgetasemelist esikohaheitlust.

Ühelt poolt oli Must rõõmus, sest 12. asetusega alustades sai viis võitu ja teise koha. Kuid finaali kohta rõhutas ta, et pole sellega absoluutselt rahul. Jah, vastane mängis tempoga, millega eestlane igapäevaselt pole harjunud, aga see pole tema jaoks vabandus. „Siin oli protsendi küsimus ning nüüd tuleb otsida ja leida see protsent. Jayaram oligi vastane, keda tegelikult Hollandisse otsima tulin. Seni olen aastas pidanud niisugusel tasemel meestega ehk üks-kaks mängu. See arv on vaja viia vähemalt kümneni, et tekiksid harjumus nendega mängida ja kogemused. Minule on suure võistluse finaal tuhandete pealtvaatajate ees harjumatu – Almeres oli viimastel päevadel täismaja."

Must lisas: ta ei pea enam mõtlema olümpiapunktide teenimisele, vaid saab valida sobivaid turniire ja mängudeks rahulikult valmistuda – teha suurt sporti, millest on aastaid unistanud. Enne olümpiat on veel üks konkreetne siht: saada aprillikuiseks EMiks asetus kaheksa parema sekka ning rünnata medalit. Ning kui Must samas vaimus jätkab, pole võimatu olümpial 16 asetatu sekka pääsemine – see oleks väga kõva sõna.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee