Eesti uudised

"Võtmed tagasi" printsiibi rakendamine on kahe teraga mõõk (64)

Sander Silm, 11. oktoober 2015 16:40
Foto: Joosep Martinson
Euroopa Parlament võttis vastu resolutsiooni, millega kutsus Euroopa Komisjoni üles analüüsima "võtmed tagasi" (datio in solutum) printsiibi rakendamist EL liikmesriikides. Pankade hinnangul tooksid aga "võtmed tagasi" laenud endaga kaasa kinnisvaralaenude kallinemise ja kinnisvara kättesaadavuse vähenemise.

"Võtmed tagasi" printsiip tähendab seda, et eluasemelaen kustutatakse, kui maksejõuetu laenuvõtja tagastab pangale hüpoteegiga ostetud kinnisvara võtmed. Vastav säte sisaldub neljapäeval Euroopa Parlamendis vastu võetud resolutsioonis.

Samal teemal

Resolutsioonis on kirjas, et paljudes Euroopa regioonides, eriti maapiirkondades, kukkusid majanduskriisi ajal majade ja korterite hinnad. Seetõttu jäävad paljudes EL liikmesriikides inimesed pankadele hiigelsummasid võlgu isegi pärast koormavaks muutunud kinnisvara tagastamist, mis aga selgelt piirab nende toimetulekuvõimalusi tulevikus.

Lätis on juba praegu võimalik laenulepingu sõlmimisel otsustada, kas sõlmida "võtmed tagasi" lepinguid, kuid SEB panga kommunikatsioonijuhi Evelin Allase sõnul seda võimalust palju ei kasutata.

"Meie andmetel on Läti tarbijad otsustanud ülekaalukalt ilma "võtmed tagasi" võimaluseta laenu kasuks – seda tänu soodsamatele laenutingimustele. Esialgset "võtmed tagasi" printsiibi kohustuslikuks teinud seadusandlus muutus paindlikumaks selle aasta alguses, sest finantseerimine oli esialgse seaduse tõttu muutunud väga konservatiivseks ja kodulaenu saada oli varasemast palju raskem," rääkis ta.

Läti näitel võib öelda, et "võtmed tagasi" printsiibi kohustuslikkus võibki endaga kaasa tuua märgatavalt suurema omafinantseeringu nõude, mis muudaks eluasemelaenu kättesaamatuks päris paljudele leibkondadele.

"Selle tulemusel kahaneks ka kinnisvaraturg, kuna pankade finantseeringut saaks endale lubada senisest väiksem hulk potentsiaalseid ostjaid. Finantseerimise aeglustumise tõttu satuksid surutisse ka paljud valminud ja müügiootel arendusprojektidega kinnisvaraarendajad. Tõenäoliselt langeks ka uute arenduste arv, mis omakorda annaks löögi ehitussektorile. Potentsiaalsete ostjate arvu vähenemine mõjutaks kindlasti ka kinnisvaraturu üldist hinnataset," ütles Allas.

Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask ütles samuti, et "võtmed tagasi" printsiibi rakendamisel peavad pangad oma riskihindamise süsteeme üle vaatama.

"Muudatus võib mõjutada laenude väljastamise tingimusi ja hinda, omafinantseeringu nõudmisi, mistõttu laenu kättesaadavus oluliselt väheneb. Seda näitab ka Läti tänane praktika. Uute tingimuste kehtima hakkamisel on uute laenude maht langenud ligi 50 protsenti. Pooled kodulaenu võtjatest on kuni 35-aastased, sellises vanuses on omafinantseeringu mitmekordistumisel selleks piisavalt rahalisi sääste siiski küllalt vähestel. Kaasneb nii kinnisvara- kui laenuturu oluline jahenemine," ütles ta.