Seisukoht

Nord Stream 2 on Euroopa sõltumatust ohustav gaasitoru (4)

Tunne Kelam, Euroopa Parlamendi liige, 8. oktoober 2015 16:12
Euroopa tegelikud tüürimehed on tihti gaasitoru Nord Stream tundmatud kraanikeerajad. Foto: AFP/Scanpix
Septembri alguses jõudis Vene energiahiid Gazprom Euroopa ja Ameerika energiagigantide E.ON-i, Shelli, OMV ja BASF-iga kokkuleppele suurendamaks Nord Streami gaasijuhtme kaudu Euroopasse edastatava gaasi mahtu 2019. aastaks 55 miljardi kuupmeetri – see tähendab poole võrra.

See algatus tähendab terava vaia löömist Euroopa Liidu ühtsesse energiajulgeolekupoliitikasse, mille eesmärk on vähendada Euroopa tarbijate sõltuvust ühest energiatarnijast ning otsustavalt mitmekesistada energiaallikaid.

Euroopa Liit on vastu võtnud 3. energiapaketi, mis sisuliselt tähendab tootja, vahendaja ja tarbija üksteisest lahtisidumist. Gazprom on jätkuvalt üritanud neist reeglitest mööda minna. Kahjuks tundub, et siiani on Euroopa Komisjon püüdnud sellest vastuolust diskreetselt kõrvale vaadata. Olukorras, kus konkurentsivolinik lammutab halastamatult internetigigantide monopole, on mõistetamatu, et sama ei toimu meile kõigile Euroopa strateegiliselt nii tähtsas energiavaldkonnas.

Euroopa Liidus on energiavarustuse julgeolekudimensioonist kõneldud tegelikult juba aastaid. Euroopa Parlamendi Rahvapartei fraktsioon võttis 30. septembril vastu dokumendi energiajulgeoleku välismõõtmest, see on fraktsiooni tegevuse aluseks.

Läänemerre ehitada otsustatud uus gaasimagistraal, nn Nord Stream 2, tugevdab Euroopa Liidu sõltuvust Vene gaasitarnetest veelgi ega ole meie hinnangul kooskõlas liidu energiastrateegiaga ega ka välis- ja julgeolekupoliitika eesmärkidega. Euroopa Parlamendi mõjukaim poliitiline rühm nõuab, et Euroopa Komisjon annaks põhimõttelise hinnangu selle projekti kokkusobivusele liidu seadustega ning tagaks vastavaste seaduste tingimusteta täitmise.

Rõhutan, et suhtlemises kolmandate riikidega tuleb kõikidesse energiat tootvate ja vahendavate riikidega sõlmitavatesse kaubandus- ja koostöölepingutesse kohustuslikus korras lisada energiajulgeoleku klausel, et hoida ära poliitiliselt motiveeritud energiakatkestused. Kõik Euroopa Liidus tegutsevad, ka kolmandate riikide kompaniid peavad järgima liidu reegleid kõigis üksikasjades.

Ootan huviga Euroopa Komisjoni selget seisukohavõttu. Euroopa Komisjoni energiavolinik Maroš Šefčovič on vähemasti tunnistanud, et Nord Stream 2 muudaks põhimõtteliselt Kesk- ja Ida-Euroopa riikide majanduslikku tasakaalu ning võimaldaks Venemaal praktiliselt sulgeda gaasitarned läbi Ukraina.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee