Juhtkiri

Juhtkiri | Kuidas leida pagulastele õige koht? (18)

Õhtuleht.ee, 7. oktoober 2015 18:40
Foto: Andres Varustin
Ajal, mil valitsus eraldas äsja reservist neli miljonit eurot pagulastega tegelemiseks ja mil AS Hoolekandeteenused püüab üha uutes kohtades murda kohalike elanike vastasseisu pagulaskeskusele nende õuel, on Euroopa Liidul ajalehe The Times andmeil valmimas hoopis salaplaan 0,4 miljoni majanduspõgeniku liidu piirest väljasaatmiseks. Kas Euroopa Liit on aru saanud, et tervet Aafrikat ja Lähis-Ida ei saa Euroopasse ümber asustada ning siia tulvavate masside probleemid tuleb lahendada muul moel?

Oletame, et majanduspõgenikud saadetakse tagasi. Osa jääb aga ikka Euroopasse. Mis nendest saab ja kuidas nendega tegelema hakatakse? Võimalikult selgeid ja konkreetseid vastuseid tahaksid saada mitte ainult nende omavalitsuste elanikud, kuhu pagulasi paigutada tahetakse. Kuni vastuseid pole, tuleb kas väsimatult küsimusi küsida (nagu seda eile tegi sotsioloog Ülo Vooglaid avalikus kirjas siseminister Hanno Pevkurile) või siis EKRE kombel postitada 530 000 kirja, et kutsuda Eesti elanikke üles nõudma immigratsiooni teemal rahvahääletust. Mõlemal juhul peame möönma valitsuse puudulikku kommunikatsiooni ja vähe veenvat selgitustööd. Ei saa öelda, et teema vastu  puudub huvi: kohtumistele AS Hoolekandeteenuste esindajatega, kes pagulaskeskusele uusi ruume otsivad, koguneb hulgi murelikke kohalikke. Kas aga need arutelud ongi kogu dialoog rahvaga?  Eriti kui kohalike murest ja kriitilisest hoiakust võib ka aru saada: kes tahaks võõraid probleeme oma õuele? Ja ka AS Hoolekandeteenused peab pagulased ometi kuhugi elama paigutama.

Kuigi mujalt Euroopast pärit uudised sellest, kuidas kohalikke elanikke ja firmasid tõstetakse tänavale, et uutele tulijatele ruumi teha, leiavad meedias tihti teenimatut võimendust, võib valitsus korraliku kommunikatsiooni puudumisel ning läbimõtlematult tegutsedes kergesti jätta mulje, et põgenikud on neile tähtsamad kui oma rahvas. Kas see on aga nende ja meie kõigi ühine soov ja tahe?

Samal teemal

06.11.2015
Brüssel ootab kolme miljonit põgenikku
04.11.2015
Mikser: ka paar tuhat pagulast pole Eesti jaoks taluvuse piir
28.10.2015
Meritsi on Euroopasse tänavu tulnud 705 200 põgenikku
27.10.2015
Tšehhi riigipea: enamik põgenikke ei vääri kaastunnet!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee