Foto: Andres Varustin
Mart Siilivask, Swedbanki pressiesindaja 7. oktoober 2015 18:41
Pank selgitab vastukajas 7.oktoobri Õhtulehe juhtkirjale "Eesti vajab pangateenust kogu riigis", et nende hinnangul pangabusside kadumisega hoopis paraneb pangateenuste kättesaadavus maal. 

Täna on pangal kahe bussi peale 50 peatust ja teenust kasutab iga kuu kokku ca 1000 inimest (0,1% meie eraklientide koguarvust). 70% peatustes külastab pangabussi igal külastuskorral nõustajat alla viie inimese, rohkem kasutamist leiavad sularahaautomaadid. Meie lähemegi praegu lahendama nende 1000 inimese probleemi.

Kostivere peatuses käis pangabuss igas kuus ühe korra ning peatus seal ühe tunni. Täna saab Kostivere tänu meie lahendusele poest sularaha iga päev kaupluse avatud oleku ajal. Sularaha kättesaadavus kasvas ühelt tunnilt kuus 300 tunnile. Samamoodi hakkab see olema ka teistes peatuskohtades, kus buss täna peatub. Limiit on 50 eurot tehingu kohta. Kui on väga vaja rohkem raha välja võtta, saab seda teha. Piirangu eesmärk on, et jaguks ka teistele, aga see ei tähenda, et kuidagi poleks võimalik rohkem sularaha välja võtta. Kaupluse abiga sularaha lahendust pakume kokku 28 omavalitsusele. Neid uuendusi ei saa pidada teenuse kvaliteedis tagasi minekuks.

Pank ei esita kellelegi koormavaid nõudeid aga eelda iseenesestmõistetavalt kohalikelt omavalitsustelt arvuteid. Tõepoolest on õige see, et kui läheme kohalike omavalitsustega läbi rääkima, siis me küsime, kas neil on võimalust pakkuda meie nõustajale arvutit koos internetiühendusega – tihti on valdades taoline võimalus olemas kas kohalikus raamatukogus või avalikus internetipunktis.

Ebakorrektne on ka väide, et kohalikele elanikele pakutakse pangatehingute asemel nõustamist. Nõustaja juures saab teha pea kõiki asju, mida nõustaja juures pangabussiski. Konto avamise võimaluse puudumise lahendab tõenäoliselt järgmisel aastal muutuv seadusandlus, misjärel ei pea konto avamiseks enam füüsiliselt panka tulema.

Me oleme seal, kus on meie kliendid. Suurlinnas on igati loogiline, et lisaks automaatidele on olemas suured esindused. Kohtades, kus on vähe inimesi, on loogiline, et pakume paindliku, just kohalikule kogukonnale sobiva lahenduse.