Juhtkiri

Juhtkiri | Eesti vajab pangateenust kogu riigis (4)

Õhtuleht.ee, 6. oktoober 2015, 19:06
Swedbanki soov arutada pangabussita jäävate omavalitsustega teenuse parandamise teemat on omakasupüüdlik trikk jätta selgelt välja ütlemata, et pärast seda, kui pank asendas oma kontorid pangabussiga ja nüüd asendab pangabussi panga külalisnõustaja või kuni 50 euro väljamaksmise võimalusega mõnest poest, väheneb maaelanikele pakutavate pangateenuste arv oluliselt. Sellegi nõustaja kohale saamiseks peaksid omavalitsused täitma koormavaid nõudeid: andma nõustajale netiühendusega arvuti ja ka koha, kus ta nõustamistööd teha saab. Et vallad on solvunud, võib mõista Hanila vallavanema öeldust: "Enne jäägu see nõustaja tulemata, kui vald hakkab pangale arvutit ostma."

Kellele toob kasu pangahärra, kes saabub, kaks kätt taskus, lööb omavalitsuse ukse jalaga lahti ja asub pärismaalastele pangatehingute asemel nõustamist pakkuma?

Samal teemal

Raske uskuda, et pank ei saa lubada oma töötajale sülearvutit ega netipulka, kui kogu Eesti on mitme mobiilifirma leviga kaetud. Jah, kasumit taotlev ettevõte peab olema maksimalist ja lähtuma põhimõttest: palju küsid, vähe saad, vähe küsid – ei saa üldse mitte midagi. Vägisi jääb mulje, et valdadelt arvutit küsides pole pangal tegelikku soovi maapiirkondadega tegelda, vaid ebamõistlikke tingimusi seades pigem tülikast ja ebatulusast ärist vabaneda.

Kuna rahandus on riigi ja tema majanduse vereringe, siis kas pole riigil kohustust tagada pangateenuste kättesaadavuse miinimumtase igas maakonnas ja vallas? On ju riigil kohustus tagada praamiühendus saartega kuni selleni välja, et võib vajadusel sundida praame ka vastu ärimeeste tahtmist sõitma. Ka busside liinilube jagas riik pikka aega konkursi kaudu. Et riik ise on teinud jõupingutusi, suunates palga ja pensionide maksmise pangakontodele, siis peaks riik aitama tagada, et inimestel oleks võimalus neilt kontodelt oma raha ka kätte saada. Kuna turuliidriks olevad pangad on saanud tänu pensionide ja palkade laekumisele nii hulgaliselt kliente kui ka raha, siis poleks midagi imelikku selles, kui riik esitaks pankadele tingimused Eestis tegutsemiseks: pangateenused olgu kättesaadavad üle riigi, mitte aga ainult panga enda poolt valitud kasumlikeks arvatud linnades.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee