Eesti uudised

Edgar Savisaar: kapo rüvetas Hundisilma talu (209)

Õhtuleht.ee, 5. oktoober 2015 09:47
Edgar Savisaar Hundisilmal.Foto: Stanislav Moshkov
"Selline tunne oli, nagu röövlid oleks kodus käinud! Kodu on mulle sama tähtis kui igale Eesti inimesele," meenutab Edgar Savisaar väljaandes Pealinn kapo tundidepikkust läbiotsimist tema talus. "Paraku mind nii kergesti ei murra – ma ei kartnud ka KGB-d," lausub Savisaar, kelle sõnul tuleb kaitsepolitsei depolitiseerida, sest vaid nii on võimalik astuda Reformierakonna ainuvõimu vastu.

"Rünnak minu vastu tulenes kõigepealt sellest, et ma tulin tagasi poliitikasse nii-öelda täie rauaga või kahel jalal, kui soovite. Sellega ei saadud leppida, sest minu Eesti huvidest lähtuv poliitika erineb oluliselt sellest, mida ajavad kapo peremehed. Telesaates "Pealtnägija" viidati otseselt sellele, et kui ma oleksin jäänud koju Hundisilmale kükitama, poleks mingeid rünnakuid minu vastu korraldatud," kirjutas Savisaar.

Samal teemal

Tal lisas, et võimul olev seltskond ei suutnud Toompeal  enam muud moodi varjata megavargust Tallinna Sadamas ja appi võeti rünnak Savisaare vastu, mis on neil varemgi aidanud suuremaid skandaale peita. Eelmine oli tema sõnul oli IRL-i elamislubade müük, mille peale tõmmati üles kirikurahaskandaal.

"Kolmandaks, ja seegi pole kellelegi uudis, läheneb Keskerakonna kongress, mis on Eesti poliitika tuleviku jaoks oluline, kuna Keskerakond on peamine alternatiiv tänase valitsuse poliitikale. On neid, kes arvavad, et Savisaart valimata vahenditega kõigutades saab Keskerakonnast teha samasuguse pehme ja kuuleka koosluse, nagu tänased valitsusparteid IRL ja sotsid, kes Reformierakonnale üheski põhimõttelises küsimuses ei julge vastu vaielda. Et me liputaks kuulekalt saba ja annaks käppa, kui kästakse. Minuga ei lähe selline plaan ealeski läbi!," toonitas ta.

Savisaar kirjutas, et suvel olid nad koos opositsiooniparteidega nii lähedal uue valitsuse moodustamisele, et seda ei saanud Toompeal trooniv klikk enam tegevusetult pealt vaadata. "Läksin kõige pühama – Reformierakonna ainuvalitsemise vastu," tõdes Savisaar.

"Ma ei oska veel öelda, kes asja dirigeerisid. Mäletan, et kui minust mõjuagenti teha taheti, olid selle korraldamisel mestis siseminister Marko Pomerants, kapo toonane direktor Raivo Aeg ja Mart Laar. Kes seekordse lavastuse autorid olid, seda ma veel ei oska öelda. Aga see tuleb kindlasti välja! Miks püütakse mind võimust eemal hoida? Sest mind võetakse tõsiselt! Juhtisin massilist rahvaliikumist Rahvarinne, mis haaras kaasa enamiku Eesti ühiskonnast ja kukutas Eestis nõukogude võimu. Äkki võin ma ka praeguse võimu ära pöörata. Mitte keegi tänastest võimumeestest selliste asjadega hakkama ei saa. Poleks saanud ka tookord, 80ndate lõpus. Pioneeridest oleksid kasvanud korralikud komnoored ja nendest omakorda parteitöötajad. On üldtuntud tõde, et iga revolutsioon hävitab need, kes ta algatasid. Mina olen siin erandiks," tõdes ta.

Rääkides Hundisilmal juhtunust, kirjutas Savisaar, et tal pole kaitsepolitseinikele midagi ette heita.

"Nad muretsesid, et ravimid oleksid käepärast ja tellisid isegi reanimobiili selleks päevaks Hundisilmale. Minu autojuhil lubati kapo saatel käia toidu järel ning maitsti hea meelega Hundisilma šokolaadikomme, mida ma neile pakkusin. Ma ei tea, kui palju oli kaitsepolitsei töötajaid eri kohtades Tallinnast kuni Ruhnu saareni sel päeval rakkes, aga pakun, et tegu võis olla saja inimesega vähemalt. Hundisilmal huvitasid neid eriti arhiivid ja raamatukogu, mida põhjalikult läbi tuulati. Võib-olla ongi tõsi Hannes Võrno oletus, et lihtsalt taheti teada, mis minu arhiividesse teiste poliitiliste jõudude kohta on aegadega kogunenud, kõik muu oli teisejärguline.

Kui te arvate, et ma Hundisilmal toimunut kergelt võtan, siis tegelikult nii see ei ole. Kodu on mulle sama tähtis kui igale Eesti inimesele. Määritud tunne oli, kui see seltskond Hundisilmalt lahkus. Nagu oleks röövlid käinud!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee