Eesti uudised

SÜÜRIA KONFLIKTI OHUD EESTI JAOKS: Herkel kuvab musta stsenaariumi (126)

Toimetas Kristin Aasma, 2. oktoober 2015 17:31
Andres HerkelFoto: Mihkel Maripuu / Postimees
Vabaerakonna esimees Andres Herkel hoiatab oma ajaveebis, et Venemaa sammud Süürias peidavad ohtu ka Eestile - Venemaa on võtnud juhtrolli ning Läänel puudub praegu otsustavus Venemaad takistada. "Lõpuks võib käivituda Eesti jaoks halb stsenaarium, kus Lääs lepib Venemaa tegevusega, al-Assadi positsioon säilib ning põgenikevood ei peatu," kuvab Herkel musta stsenaariumi. Eestis võib korduda see, mida Venemaa tegi Gruusias ja Ukrainas.

"Putini poolt Läänele pakutud ahvatlus teha Venemaaga koalitsioon ISISe (Islamiriigi, araabiapäraselt Daeshi - toim) vastu ja säilitada Süürias Bashar al-Assadi režiim on pöördumas juba millekski hullemaks. Venemaa on võtnud juhtrolli ja Läänel puudub otsustavus teda takistada. Kui halb mäng veel hapumaks läheb, võidakse Venemaa tingimustega nõustuda. Igal juhul toimub praegu midagi, mis peab sundima ka Eestit maailmapoliitikale avarama pilguga vaatama.

Samal teemal

Eesti iseseisvuse vundament seisab kõigepealt õigusel. Jõud, millesse me panustame ning mis meid NATO näol kaitseb, põhineb omakorda arusaamal demokraatlikest väärtustest. Meie ei saa teha samme, mis väärtuspoliitika kahtluse alla panevad, sest sellega paneme kahtluse alla meie endi iseolemise aluse.

Väärtustest lähtudes tuleb hinnata ka al-Assadi režiimi. See on režiim, mille ohvrite arv ületab kümnekordselt isegi ISIS-e ohvrite hulga. See on režiim, mille suhtes algatas Pariisi prokurör sel nädalal uurimise seoses inimsusevastaste kuritegudega. Césari varjunime taha peidetud Süüriast pagema pääsenud fotograaf on talletanud 55 000 õõvastavat kaadrit piinatud ja tapetud inimestest. Ainuüksi nende fotode põhjal saab rääkida 11 000-st tapetust. Ja lõpuks – see on režiim, mille kestmist toetab üheselt Venemaa president Vladimir Putin.

Omaette küsimus on muidugi see, kuidas Lääs on lasknud end Venemaal nii armetult üle mängida. Ühendriigid vaatavad Venemaa sekkumist abitult pealt ning Saksamaa jõudis anda signaali, et Süüria sõja lõpetamiseks ongi Venemaa abi vajalik. Tõsi, vaid veidi hiljem tehti Ühendriikide, Suurbritannia ja Prantsusmaaga ühisavaldus, et Venemaa tegevus muudab olukorra ainult hullemaks.

Samal ajal teeb valdavalt just Süüriast vallandunud põgenikekriis tuska kogu Euroopale. Parem- ja vasakäärmuslus õitseb ning pagulasteema lõhestab ühiskondi. Ka Eesti ühiskonnas on see lõhe olemas. Kogu protsessi keeruka tausta selgitamise asemel levivad meedias klišeed ja vastandumine.

Lõpuks võib käivituda Eesti jaoks halb stsenaarium, kus Lääs lepib Venemaaga tegevusega, al-Assadi positsioon säilib ning põgenikevood ei peatu. Euroopa on destabiliseeritud ja marginaliseeritud, aga Venemaa on alates 2008. aasta sissetungist Georgiasse (Gruusiasse - toim) sooritanud mitu operatsiooni, millega Lääs lihtsalt lepib. Ukrainast enam ei räägita ja Lähis-Idas on Venemaa määrav jõud.

Selles olukorras võib korduvalt ja takistamatult jõudu näidanud Venemaa tahta seda teha ka Balti riikides. Kui meie poliitiline eliit on mässitud skandaalidesse ning valitsus ei suuta näiteks pagulasteema tagamaid rahvale tasakaalukalt selgitada, siis teeb see meid sisemiselt hapraks. Äärmusmeeleolude levikul ja selja pööramisel Euroopale on meie tuleviku jaoks väga halvad tagajärjed.

Seda arengut on ka praegu võimalik otsustavate sammudega vältida. Venemaa päästemissioon al-Assadi säilitamiseks tuleb üheselt tagasi lükata, näha selles sammu, mis oli tingitud Venemaa kauase liitlase positsioonide järk-järgulisest nõrgenemisest Süürias. Venemaa sõbrad ei ole Merkel, Obama ja Holland – Venemaa sõpru tunneme me nende veriste käte järgi.