Juhtkiri

Juhtkiri | Elust maal (10)

Õhtuleht.ee, 2. oktoober 2015, 18:13
Foto: ALDO LUUD
Maal kõigi postkontorite sulgemine ja pangabussist loobumine on kulusid kärpivatele ettevõtteile kindlasti kasulik ja ka moodne. Firma säästab kulusid, pannes  postipakke väljastama ja lehetellimusi vastu võtma külaraamatukogu hoidja, sularaha annab edaspidi aga poemüüja (kuni 50 eurot). Pensionär küll tervet pensioni poest kätte ei saa ja arvete maksmiseks tuleb poest jalutada raamatukokku (kui see juhtub samas asulas olema), kuid tuleb olla tänulik sellegi vähese eest. Sest maakohti, kus pole poodi ega ammugi raamatukogu, on palju rohkem.

Mis saab siis, kui ka pood ja raamatukogu kinni pannakse? Siis ei pruugi aidata ka panga- ja postiteenuse kolimine vallavalitsusse: seegi võidakse haldusreformi käigus kinni panna. Internetistunud põlvkond elaks ka need hoobid üle, kuid nende vanemad ja vanavanemad jäävad hätta. Isegi bussi peale pääsemine on äkki hakanud sõltuma sellest, kas oled enne ostnud e-pileti – vabu kohti võib ju olla, kuid need on neti teel broneerinud mõnest järgmisest peatusest peale tulevad inimesed. Nii võib paljudele mugav ja moodne e-pileti süsteem  netistumata pensionärilt võtta viimasegi võimaluse linna arstile pääseda.

Nii lahkub riik koos raha lugevate ettevõtetega maalt suurtel kiirustel ja hulgakaupa ning maaelu hääbumine tundub olevat sellisesse stsenaariumisse sisse kirjutatud. Vanad surevad ära, noored lähevad Soome ning viimane kustutab tule. Või äkki on liberaalsel riigil välja pakkuda ka teistsugune arengukava?

Samal teemal

7. oktoober 2015, 18:41
Vastukaja | Pank on seal, kus on kliendid
7. oktoober 2015, 18:40
Seisukoht | Külapoe väljakutsed

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee