Foto: Andres Varustin
Õhtuleht.ee 1. oktoober 2015 17:49
Ühes küsimuses ei jõua Edgar Savisaare toetajad üksmeelele – nad ei suuda otsustada, kas Tallinna linnapea ametist tagandatud Savisaar on hallipäine väeti tagakiusatud maaslamaja või hoopis energiast ja adrenaliinist pulbitsev vankumatu opositsioonijuht. Ühte kordavad nii parteilased, linnavalitsuse ametnikud, Keskerakonna armualused kui ka tsentristide valijad justkui ühest suust ometi: Edgar Savisaar on süütu.

Üksmeelselt mõistetakse hukka ka kohtu otsus rahuldada prokuratuuri taotlus ja Savisaar menetluse ajaks linnapea ametist kõrvaldada. Kuigi sinna juurde kuulus keskerakondlaste tavapärane retoorika vaese vana mehe kiusamisest, siis hoopis üllatavam oli Savisaare kaitsjate seisukoht, et ametist kõrvaldada polnud vaja, sest Savisaar suudab tema heaks töötavaid inimesi vajadusel mõjutada ka erakonna juhina. Põhja-Tallinna linnaosa vanema asetäitja Priit Kutser ütles keerutamata välja: "Kõik ju saavad aru, et Edgar juhib Tallinna edasi.“

Prokurörid on juba öelnud, et sellise mõjutamise ilmsiks tulles on neil õigus Savisaar ka vahistada. Või seab Savisaar end vastukaaluks sisse linnavalitsuse nõuniku või volikogu esimehe kohale? Hundisilma talu külastajate põhjal on väga lihtne kindlaks teha, kes kuuluvad Savisaare lähikonda ning sealt edasi tuletada juba võimalik käsuliin. Märgiline oli ka neljapäeval toimunud linnavalitsuse täiskoosseisu visiit Hundisilmale. Ettevõtja ja Tallinna ekslinnapea Jüri Mõisa sõnul järgib Savisaare loodud võimustruktuur putinlikku teed, kus on vaid üks juht ja talle allutakse puhtalt ellujäämise vajadusest.

Teisalt võib nõustuda Savisaare kaitsjatega – Savisaare linnapea kohalt tagandamine on puhtpraktilises mõttes ülearune samm: esiteks käsuliin sellest ei katke ning teiseks jäi Savisaar juba enne otsuse teatavaks tegemist haiguslehele. Küll aga oli kohtuotsus väga oluline sümboolselt, andes signaali, et õigusriigis ei ole keegi nii võimas, et võiks menetlusele vastu töötada. Tuleb tõdeda, et juba pool aastat linnapeata olnud pealinn on senimaani toiminud ja nagu ütles ka linnapea kohusetäitja Taavi Aas, siis olulised otsused pole Savisaare eemaloleku tõttu tegemata jäänud.