Eesti uudised

Miks ikkagi Rakvere lihakombinaat hakkab Soomest sigu sisse vedama? (29)

Sander Silm, 1. oktoober 2015 13:05
Foto: Kristjan Teedema/Postimees
Rakvere Lihakombinaadi omanikfirma HKScan Estonia teatas eile, et nad hakkavad Soomest importima elussigu, kuna Eestis on paljud seafarmid saanud Aafrika katku leviku saanud ekspordikeelu. Eesti seakasvatajate hulgas põhjustas see uudise pahameeletormi.

"Impordime neljandas kvartalis Soomest elussigu, kuna peame arvestama oma igapäevases töös sellega, et Eestis on sigade Aafrika katku leviku tõttu paljud seafarmid 3. tsoonis ning see omakorda määrab kriteeriumid kuidas sealiha käidelda, lisaks on 3. tsoonist pärit sealihale ekspordikeelud," ütles HKScan Estonia juhatuse esimees Teet Soorm.

Õhtuleht sooviski HKScan Estonial kommenteerida, kas siis 3. tsoonist pärit liha võib eksportida või mitte.

"Tegutseme üle Baltikumi ja müüme 50 protsenti oma tootmismahust Eestist välja. Kuid nagu teada, on paljud Eesti seafarmid, sh ka 30 protsenti meie enda farmidest sattunud katkutõrje piirangute 3. tsooni. Seda liha saab vabalt müüa ekspordiks ainult 80 kraadi juures valmistootena kuumtöödeldud toodetes, kuid liha ja subproduktide eksport keelatud," rääkis HKScan Estonia juhatuse esimehe Teet Soorm.

Soorm lisas, et Eestis on seoses katku- ja majandusraskustega elussigade pakkumine tunduvalt vähenenud ja see vähenemine jätkub kiires tempos.

"Me peame oma eksporttegevust jätkama ja selleks on ajutise lahendusena elussigade import Soomest lahendus, et suudaksime tagada Rakvere lihakombinaadi normaalse töö ja müügikäibe. Säilivad töökohad ja Eesti on jätkuvalt lisaväärtusega lihatoodete osas netoeksportija. See, et nii ka jääks, on meie kõigi ühine huvi," ütles ta.

Riigikogu maaelukomisjoni esimees Ivari Padar pidas aga HKScan Estonia otsust ülimalt kahetsusväärseks 

"Tegu on sügavalt moraalse probleemiga, kui Eesti suurim toiduainetetööstus pöörab selja kodumaisele sealihale ja toodangule. /-/ Tahan tõsiselt küsida, et kas ajal, kus riik otsib erinevaid võimalusi kriisi leevendamiseks ja seakasvatajate aitamiseks, on ikka õige maksta sigade eest toetusi ASile Rakvere Farmid. Tarbijana küsin ma, kas Rakvere lihakombinaadi toodangut peaks üldse ostma?" küsis Padar oma Facebooki postituses.

Maaeluminister Urmas Kruuse ütles aga eile, et kindlasti pole plaan hakata oktoobris Eestisse elussigu importima hea näide seakasvatussektori koostööst kriisi lahendamisel. "Maksumaksjal võib tekkida õigustatud küsimus, kas maksuraha toel hakatakse toetama importsigade suuremahulist sissetoomist," küsis ta.

Selle kriitikaga polnud aga Soorm päriselt nõus, kuna nende lihatööstuse kasutavd valdavalt AS-i Rakvere Farmides kasvatatud sigu.

"AS HKScan Estonia on endiselt läbi tütarfirma AS Rakvere Farmid Eesti ülekaalukalt suurim seakasvataja tootes 40 protsenti Eesti sigadest. Rakvere Lihakombinaadi tapamajas tapetakse aastas ligikaudu 260 000 AS Rakvere Farmides kasvatud siga ja lisaks umbes 10 protsendi ulatuses teiste Eesti farmerite sigu. Käesoleval aastal on Rakvere lihakombinaadi tapamaja töödelnud aga juba 300 000 siga," ütles ta.

Samal teemal

30.08.2015
TÜLI SIGADE PÄRAST: Rakvere lihakombinaat hakkas sigu importima