Foto: Teet Malsroos
Kerli Leiman, maanteeameti ennetustöö osakonna peaspetsialist 30. september 2015 18:55
Tähelepanematus on  liikluses üks peamisi liiklusõnnetuste põhjustajaid. Näiteks roolis olles SMSi kirjutades on juhi pilk teelt ära ca 3–5 sekundit.  Reaalses liikluses tähendab see, et sõites maanteel 90 km/h,  läbitakse pimesi 75–125 m ja 50 km/h korral 45–70 m. Kas oled kunagi mõelnud, et pimesi sõidetud teele võib jääda mõni lasteasutus või reguleerimata ülekäigurada, kus kohtuvad mobiiltelefoniga rääkiv juht ja noor, kelle pilk on samuti telefonis? Eesti ühest otsas teise sõitmiseks kulub maksimaalselt kuus tundi. Tekib küsimus, kas selle aja jooksul saab juhtuda midagi nii olulist, mis kaalub üle meie turvalisuse?

Juhina on äärmiselt oluline keskenduda esmatähtsale ülesandele – ohutule sõidukijuhtimisele, kuid paraku on paljud suunanud oma tähelepanu hoopis muule. Kuigi pärast liiklusõnnetust on raske tuvastada, kas sõidukijuht oli hõivatud tähelepanu hajutava tegevusega, on statistikast siiski teada juhtumeid, kus nii mobiiltelefoni kasutamise, GPSi seadistamise kui ka roolis söömise tõttu toimus fataalsete tagajärgedega liiklusõnnetus. Juhid ei kipu seda tunnistama, pealegi ei pöörduta iga väiksema õnnetuse korral ka politseisse.

Liiklusseadus keelab juhil sõidu ajal tegelda asjadega, mis võivad juhtimist segada, sealhulgas kasutada mobiiltelefoni vabakäeseadmeta. Ometi selgus maanteeameti 2015. aastal tellitud küsitlusuuringust, et 70% Eestis elavatest juhtidest kasutab sõidukiroolis mobiiltelefoni, neist 99% vastab roolis olles kõnedele ning vaid iga viies kasutab rääkimiseks alati vabakäeseadet. Mobiiltelefoniga rääkimine on tegevus, mille ohtlikkuse üle tihti ei mõelda. Isegi vabakäeseadet kasutades seisneb oht just selles, et juhi mõttetegevus on seotud mitte niivõrd liiklusega, kui kõnega. Samas soovib seitse kümnest Eesti elanikust, et juht keskenduks sõidu ajal ainult liiklusele.

Maanteeamet on liiklusohutuskampaaniaga „Kui juhid, siis juhi“ soovinud panna liiklejaid mõtlema ja iseendale teadvustama, millist turvariski võivad põhjustada sellised tähelepanu hajutavad tegevused nagu mobiiltelefoniga rääkimine, suitsetamine, söömine, joomine, lapsega tegelemine ja GPSi seadistamine. Levinumaks tähelepanu hajutavaks tegevuseks on mobiiltelefoni kasutamine. Aastatega on telefon saanud asendamatuks kaaslaseks ja töövahendiks. Soovime, et inimestel oleks senisest enam julgust sekkuda, kui nähakse, et sõidukijuht, jalakäija või jalgrattur on hõivatud kõrvalise tegevusega ja seavad seetõttu ohtu end ja kaasliiklejaid. Inimeste liiklusohutusalane teadlikkus on kõrge, kuid praktikas ei olda altid segavatest tegevustest loobuma. Liikus on inimestevaheline koostöö – me ei osale selles üksi, selle edukaks toimimiseks on vaja üksteisega arvestada. Tasub meeles pidada, et mitte keegi meist pole õnnetuste eest kaitstud, kuid igaühel meist on täita oluline roll liiklusohutuse tagamisel. Turvalist liiklemist!

Kommentaarid  (2)

Teeline 1. oktoober 2015 20:11
Kui Maanteeameti asjapulgad arvavad, et ohutu juhtimine tähendab silmad pungis tee jälgimist ja nelja käega roolist kinni hoidmist, siis peaksid nad teise töö otsima.
Ära ei tüüta see targutamine juba või 30. september 2015 17:30
Eelarve nõuab täitmist on põhiline

SISUTURUNDUS