Eesti uudised

FOTOD | PEAMINISTER RÕIVAS EELARVEKÕNES: valitsus jätkab vastutustundlikul kursil (58)

Toimetas Geidi Raud, 29. september 2015 11:26
Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo
Peaminister Taavi Rõivas andis täna valitsuse nimel riigikogule üle 2016. aasta riigieelarve eelnõu, mis on tema hinnangul vastutustundlik, tagab Eesti julgeoleku, aitab kaasa sissetulekute kasvule ja suurendab heaolu lastest kõige väärikamateni.

“Riigikogule üleantav eelarve parandab perede toimetulekut ja annab suurema kindluse homse päeva ees ka väiksema sissetulekuga ning eakatele inimestele,” ütles Rõivas parlamendi ees.

Samal teemal

Peaminister rõhutas, et ka järgmisel aastal ületab Eesti panus riigikaitsesse kahte protsenti sisemajanduse koguproduktist. Lisaks sellele katab riik kulud, mis on seotud Eestis viibivate NATO liitlaste pideva kohalolu ja NATO nähtava heidutuse tugevdamisega.

Niisama oluline kui sõjaline kaitse, on peaministri sõnul riigisisene turvalisus. “Lisaks Eesti ja Venemaa vahelisse piiri väljaehitamisele, investeerime ka väljaõppevõimaluste parendamisse, tugevdame kiirreageerimise võimekust ning uuendame sisejulgeolekutöötajate varustust. Me teeme kõik selleks, et meie riigi sisejulgeolekut tagavate inimeste töötingimused oleksid motiveerivad,” ütles valitsusjuht.

Peaministri sõnul langetatakse majanduskasvu kiirendamiseks tööjõumakse ning panustatakse tootlikkuse, ekspordi ning investeeringute suurendamisse. Lähiaastatel langetatakse sotsiaalmaksu ning jätkatakse pahede maksustamist läbi alkoholi- ja tubakaaktsiisi määrade suurendamise.

Vastutustundlikust eelarvest rääkides ütles Rõivas, et Eesti riigi tööealine elanikkond väheneb ja seetõttu ei saa ka riigilt palka saavate töötajate arv suureneda. Valitsus on kokku leppinud, et järgmise aasta lõpuks kärbitakse avalikust sektorist ligi 750 ametikohta.

“Vähendame 2016. aastal riigiteenistujate hulka, tsentraliseerime tugiteenuseid, võtame senisest suuremas ulatuses kasutusele e-teenuseid ja vähendame valitsemisalade majandamiskulusid keskmiselt 3 protsendi ulatuses,” rääkis peaminister ning selgitas, et säästetud raha suunatakse nende ametite palgafondi, kelle sissetuleku ja heaolu tõus teenib meie kõigi huve.

Tuleval aastal suureneb õpetajate, kultuuritöötajate, sisejulgeoleku ja sotsiaalhoolekande töötajate palgafond neli protsenti, millele lisandub kogu efektiivsuse kasvust saavutatav sääst.

Peaminister ütles oma kõnes, et kuna registreeritud tööpuudus on langenud neli protsenti ja meil on üle Eesti tuhandeid täitmata töökohtasid, on see parim võimalik aeg viia ellu 2016. aasta keskpaigast rakenduv töövõimereform.

“Seni kõrvale jäänud inimeste tööleaitamine teeb Eesti mitmes mõttes tervemaks,” ütles Rõivas ning lisas, et kuigi tööpuudus Eestis väheneb ning palgad kasvavad, on ka neid, kes vajavad riigilt tuge.

Maksuvaba tulu tõuseb 170 eurole. Väiksema sissetulekuga inimestel tekib uuel aastal võimalus saada tagasi töötasudelt aasta jooksul tasutud tulumaks. Keskmine vanaduspension tõuseb 5,7 protsendi võrra 375 eurolt 395 euroni ning on ka tulevikus maksuvaba.

Järgmise aasta riigieelarve maht on 8,9 miljardit eurot, mis on 4,2 protsenti, ehk 358 miljonit eurot suurem kui 2015. aastaks riigieelarvega planeeriti.

Tulusid laekub riigieelarvesse kokku 8,8 miljardi euro eest, mida on 2,4 protsenti rohkem kui aasta varem. Eelarve on 0,6% struktuurses ülejäägis, nominaalselt 0,1% puudujäägis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee