Maailm

Viis põnevat fakti kuuvarjutuste kohta 

Õhtuleht.ee, 28. september 2015 13:07
Tänahommikune kuuvarjutus ValgevenesFoto: SERGEI GAPON
Esmaspäevavarahommikul sai taevas näha harvaesinevat vaatemängu - Maale väga lähedal olevat täiskuud ehk superkuud ning selle ajal toimuvat täielikku kuuvarjutust.

1. Sel sajandil esineb kokku 85 täielikku kuuvarjutust.

Samal teemal

2. Kui Maa vari liigub varjutuse ajal üle Kuu, muutub Kuu pind jahedamaks. 1971. aastal mõõtis NASA Kuu pinna temperatuuri Apollo kosmoselaevade maandumispaikades. Apollo 12  maandumiskohas Tormide ookeanis langes temperatuur 75 Celsiuse kraadilt -102 Celsiuse kraadini.

3. Kõige pikem täielik kuuvarjutus kestab 106 minutit. See juhtub siis, kuiKkuu liigub läbi Maa varju sel ajal, kui Maa ja Kuu vaheline kaugus on kõige suurem.

4. Vanim teadolev kirjapanek täieliku kuuvarjutuse kohta pärineb 19. märtsist 721. aastast enne meie aega. Varjutust vaatlesid Babüloonia astronoomid ja meieni on see teade jõudnud Egiptuse kuulsa astronoomi ja geograafi Ptolemaiose kaudu.

5. Kuuvarjutus päästis 1504. aastal Kolumbuse elu. Maadeavastaja oli lugenud Saksa astronoomi Regiomontanuse raamatut kuuvarjutuste kohta ning teadis, millal on järgmist varjutust oodata. Kui Jamaica põliselanikud talle toitu ega vett ei andnud, ähvardas mees Kuu taevast kustutada. Ähvardus oli mõjus ja varjutuse ajal hakkasid indiaanlased Kolumbust paluma, et too Kuu vabaks laseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee