Eesti uudised

Kapo asedirektor: iga suur kriminaalmenetlus maksab kümneid tuhandeid eurosid (39)

Õhtuleht.ee, 24. september 2015, 22:09
Foto: Kristjan Teedema/Postimees
Kaitsepolitseiameti peadirektori asetäitja Eerik Heldna rääkis täna ETV saates "Kahekõne" Tallinna Sadama ja Edgar Savisaare altkäemaksu skandaali valguses, et iga kriminaalmenetlus on väga kallis ning maksab ulatusliku juhtumi puhul kümneid ja kümneid tuhandeid eurosid maksumaksja raha.

Kapo tegeleb Heldna kinnitusel väga väheste juhtumitega, kuigi need võivad sageli olla sellised, mis toovad kaasa palju tähelepanu ja poleemikat. Aastas tegeleb kapo vaid umbes 30 süüteo uurimisega.

Neid kriminaalasju pole Heldna kinnitusel võimalik sättida ühekski kindlaks kuupäevaks, avalike menetlustoimingutega alustatakse, kui menetlus on selleks sobivasse faasi jõudnud.

Heldna tunnistas, et kui on vaja läbi otsida ohtralt ruume või suurt ala, siis võib sellega tegeleda suur hulk ametnikke. "Iga kriminaalmenetlus on väga kallis, kui suurt kriminaalasja uurida, siis see maksab kümneid ja kümneid tuhandeid eurosid," märkis Heldna.

Samal teemal

Samas avaldas ta lootust, et oma ennetava tegevusega on kapo suutnud riigile, ühiskonnale ja maksumaksjale siiski hulga rohkem kasu tuua.

Korruptsioonijuhtumi uurimine algab Heldna sõnul oskusest näha laia pilti, märgata anomaaliat ja analüüsida laekuvaid infokilde. "Tuleb näha, mis mustris ei klapi," lausus Heldna, kelle sõnul on vaja ka oskust ridade vahelt lugeda.

"Enne, kui jõuad erilise toiminguni, pead saama üldpildist aru – kas nendest asjadest, millele tähelepanu pöörad, võib tulla oht," rääkis Heldna, kes oli nõus saatejuht Indrek Treufeldtiga, et kapo töö on omajagu loominguline. "Ei ole kindlat süsteemi ega maatriksit," nentis Heldna. "See on positiivne – need, kes selle valdkonnaga tegelevad, avastavad iga päev midagi uut."

Heldna sõnul võib Eesti tunda uhkust selle üle, et paljudel riikidel on täna õppida meie kaitsepolitsei kogemustest. Samas märkis ta, et väikeses ühiskonnas on korporatiivsust lihtsam tekitada ja selle tagajärjed võivad olla raskemad.

"Piisab kahest-kolmest negatiivsest majanduspoliitilisest otsusest, mis on langetatud mingitest isiklikest erahuvidest lähtudes ja sellel võib olla palju raskem tagajärg kui võib-olla väga suure majandusega riigis," märkis ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee