Maailm

Kas Mistralid tulevad Egiptuse kaudu Venemaale? (2)

Õhtuleht.ee, 24. september 2015 09:50
Foto: Reuters / Scanpix
Kolmapäeval tuli uudis selle kohta, et eelkokkuleppe kohaselt müüb Prantsusmaa kaks helikopterikandjat Mistral, mis algselt valmistati Venemaa jaoks, hoopis Egiptusele. Venemaa sotsiaalmeedias on tõstatatud aga kahtlus, et kas tegemist pole osava pettemanöövriga.

Teadupärast peatas Prantsusmaa rahvusvahelise surve tõttu laevade müügi Venemaale ning maksis laevade eest saadud raha tagasi.

Mistralide vastu tundsid seejärel huvi mitmed riigid ning Prantsusmaa ja Egiptuse presidendid François Hollande ja Abdel Fattah al-Sisi teatasid kolmapäeval, et eelkokkulepe laevade müügiks on sõlmitud.

Venemaa sotsiaalmeedias on aga tõstatatud küsimus, milleks Egiptusele üldse kopterikandjad. "Mida teeb Egiptus kallite kopterikandjatega? Ründab Iisraeli?," küsivad blogijad.

Egiptuse ja Venemaa soojad suhted pole saladus, mistõttu spekuleeritakse, et need laevad võivad jõuda varem või hiljem ikkagi Venemaale.

Ka Venemaa presidendi pressisekretär Vladimir Peskov ütles uudisteagentuurile TASS, et Mistralide müümine Egiptusele pole vastuolus Venemaa huvidega.

"Kui mäletate, siis vastavalt kahepoolsetele kokkulepete lubas Prantsusmaa, et Mistralide üleandmisel kolmandale osapoolele arvestatakse Venemaa huve," lisas ta.

Samal teemal

03.09.2015
Paet: Mistralide jõudmine Venemaani Egiptuse kaudu ei ole välistatud
25.08.2015
Prantsusmaa müüb Mistralid Venemaa soovitusel Egiptusele
23.08.2015
Egiptus ostab Prantsusmaalt skandaalsed Mistralid