Kommentaar

Jakko Väli | Mis saab Edgar Savisaarest? (38)

Jakko Väli, kolumnist, 23. september 2015 18:46
Edgar SavisaarFoto: Teet Malsroos
Kas nüüd lõpuks siis ometi? Ilmselt nii küsivad üksteise käest tänase võimukoalitsiooni parempoolsete erakondade juhid. Juba aastaid on just Edgar Savisaar olnud Reformierakonna võimul püsimise garandiks. Juba aastaid on äraostmatute punt saanud IRLi ideelagedust varjata Savisaare ründamisega. Nüüdse uurimisega ähvardatakse raputada riigi alustalasid. 

Legend Savisaarest 

Tänu Savisaarele annab tuhandeid lihtsameelseid valijaid lollitada ja nad ikka ja jälle parempoolseid valima panna. Tänu Savisaarele saavad ka jõuametkonnad plusspunkte koguda ning lisaraha eelarvesse, mida riigisaladuse katte all hea kasutada milleks iganes.

Legend Savisaarest oli vahepeal juba varjusurma vajumas. Sest valimisi muudkui võideti, kuid võimu riigi tasandil ei paista Keskerakonna jaoks kusagil. Paraku ei ole vanameister viimastel aastatel suutnud ühtegi heal tasemel Boroditšit juurde meisterdada. Tänase kaadriga on Keskerakond ennast riigivõimust isoleerinud.

Veel kümme aastat tagasi suutis Savisaar, nii nagu kõik teised tipp-poliitikud ennustada ja ette näha selliseid rünnakuid nagu äsjane dessant Hundisilmale. Kui praegu tuli see Savisaarele tõelise üllatusena, siis on suure poliitiku informaatorite ring tuntavalt ahenenud. Ta on hakanud tegema vigu. 

Kiirelt kohtu alla 

Millise hinnangu annab süüdistusele kohus? Enne kohtuistungit ei saa kolmandad osapooled teada, millised otsesed tõendid on kaitsepolitseil.

Üks asi on kaudsete tõendite hindamine. Teine asi on pealtkuulatud kõned, salaja salvestatud kohtumised ja elektrooniline jälg nendes neljas episoodis, mis hulga soliidseid persoone süüaluste pinki viivad.

Maadevahetuse asjas läksid riigiprokurörid spinninguga vaala püüdma ja tulemus ei olnud üht ega teist. Mõistlik menetlusaeg ületati suure varuga, karistused sellistena nagu nad lõpuks mõisteti, ei kandnud oma eesmärki.

Arvestades Savisaare tervislikku seisundit, siis oleks nii ühiskonna kui kohtu huvides süüdistus võimalikult kiiresti kohtuotsuseks vormistada. See kriminaalasi on Toompea jaoks erakordselt suure tähendusega ning siin ei jäeta mitte midagi juhuse hooleks.

Kuritegelikul teel saadud hüvede küsimus on tõlgendamisruumi jättev juriidiline probleem ning Savisaare advokaadid tunnevad oma tööd hästi.

Savisaar on taas prožektorite valguses ja see roll sobib talle. Võitlejana on talle Eesti poliitikas vähe vastaseid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee