Eesti uudised

KURITEOKAHTLUSTUS: Edgar Savisaar võttis sadu tuhandeid altkäemaksu endale ja Keskerakonnale (30)

Küllike Rooväli, 23. september 2015 07:00
Ajakirjanikele tervitusi hõikavat Edgar Savisaart talutati kogu kaaskonnaga mööda taluhoovi, et otsida tema juuresolekul läbi ka kõrvalhooned.Foto: Stanislav Moškov
Ehitusloata ehitamine, rendilepingu pikendamine, kruntide vahetus ja riigihanke võit altkäemaksu eest 

Nädal enne mihklipäeva, rahvusvahelisel nina­sarvikute päeval langes kinni lõks, mille kapo oli üles pannud Tallinna linnapea Edgar Savisaarele ja kuuele väidetavalt talle altkäemaksu andnud ja vahendanud poliitikule-ärimehele.

Samal teemal

Ehitusärimees Aivar Tuulberg, suurettevõtja Hillar Teder, hotellipidaja Alexander Kofkin ja Silikaat Grupi omanik Vello ­Kunman, Tallinna linnavolikogu esimees Kalev Kallo ja korduvalt kriminaalkorras karistatud ekspoliitikust ärinõunik Villu Reiljan. Kui see nimekiri eile ajakirjanduses avalikuks sai, oli selge, et seekord on kapo võrgus vaid suured kalad.

Ajakirjandus on toonud välja Savisaare kahtlaseid laene ja tulusid, kuid alati on ta osanud süüdistusi avalikkuse ja uurimisorganite ees meisterlikult parreerida. Nüüd aga plahvatas uudispomm kõige ootamatumal ajal. Kahtlustus "paarisja tuhande" euro suuruses korduvas altkäemaksu võtmises oli kõige täpsem määratlus, millega prokuratuur oli eile nõus esinema. Sellest piisas, et kogu elu Eesti vabariigis hetkeks seisma jõnksataks.

Ootamatud külalised

Politseioperatsioon, milles osales suur hulk kaitsepolitsei töötajaid, sai alguse eile hommikul. Enam-vähem üheaegselt sisenesid mitmesse firmasse ja ärimeeste ning poliitikute elukohtadesse tumedates rõivastes inimesed, kes esitasid kapo töötõendi.

Erinevalt ligi kuu aja tagusest kinnipidamisest ASi Tallinna Sadam kontoris, oldi seekord end varustatud näomaskide ja kapuutsidega, mis vältisid operatiivtöötajate meedias esitlemist. Riigi peaprokurör Lavly Perling nentis hilisemal pressikonverentsil, et läbi otsiti kõigi asjaosaliste töö- ja elukohad.

"Palju võõraid inimesi oli järsku majas," kirjeldas Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf kapo avangut. "Meile muidugi mingit infot selle kohta ei antud, mis toimub." Abilinnapea Klandorf tõdes, et samamoodi polnud tal õrna aimugi, kus oli sel hetkel linnapea Edgar Savisaar.

"Tavaliselt töötab ta Poska majas ja tean kindlalt, et ta peab olema seal kolmapäeval kell kümme, kui toimub linnavalitsuse kabinetiistung." Et ametisolev linnapea oli kadunud ja prokuratuur andis avalikkusele teada, et Savisaar on seoses altkäemaksukahtlusega kinni peetud, tuli linnavalitsus kell 14 kokku ja otsustas, et põhimääruse järgi asub tema kohuseid täitma linnavalitsuse kõige vanem liige Merike Martinson.

Tervitus ajakirjanikele

Õhtulehe andmetel on Võrk haiguslehel, taastudes operatsioonist, Aas oli majas ja suhtles terve päeva läbiotsimist toimetanud kapo töötajatega.

Savisaar eile Tallinna ei jõunudki. Kella 19 paiku sai ta vaid lehvitada aia taha rivistunud ajakirjanikele, kui tema autojuht linnapead Hundisilmal asuvast kodumajast ratastooliga teise hoonesse talutas. "Tahtsin anda teile pressikonverentsi, aga mul ei lubatud, küll ma teine kord annan," hõiskas nimelisse tumerohelisse õpilasmalevafliisi riietatud Savisaar.

Teisel ringil üle hoovi teatas Savisaar "Ärge muretsege, kõik on hästi!" Savisaarega käidi läbiotsimist tegemas kahes kõrvalhoones ja naasti seejärel elumajja.

Kaitsepolitseinikud tõid majast välja arvuti ja suured kotitäied dokumente. Õhtulehele vihjati, et ainuüksi Savisaare otsatu eraarhiiv on nii suur, et selle läbiotsimiseks on vaja suurt hulka ametnikke.

Terve päeva veetis Hundisilma talu aia taga kiirabiauto meeskond, olles valmis halvimaks. Ühe Õhtulehte nõustanud meediku sõnul oli see kapo poolt ainuõige käitumine, sest Savisaarel on olnud infarkt.

Keskerakonna aseesimehed Kadri Simson ja Enn Eesmaa tegid Tallinnas ühisavalduse, kus avaldasid arvamust, et enne süüdistuseni jõudmist kukub kogu kahtlustus kokku. Simson avaldas ka lootust, et saab enne spekulatsioone Savisaare tagasiastumise kohta kuulda Edgari enda versiooni toimuvast.

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul näitavad nii Savisaare kui sadamajuhtide korruptsiooni suhtes algatatud menetlused kaitsepolitsei ja riigiprokuratuuri sõltumatust.

Raha ka Keskerakonnale

Riigiprokuratuuris kell 16 välja kuulutataud pressikonverentsil olid peale kohalike ajakirjanike kohal ka välismeedia, enamik Soome ajakirjanikke.

"Edgar Savisaar on saanud täna hommikul kahtlustuse karistusseadustiku paragrahvi 294 lõige kaks punkti üks järgi, mis käsitleb korduvat altkäemaksu võtmist," teatas peaprokurör Perling.

Tema sõnul seisneb Savisaarele ja tema kuriteokaaslastele esitataud kahtlustus neljas episoodis.

Üks neist puudutab rendilepingu ametliku aluseta pikendamist, mille tagajärjel sai ta hüvesid.

Teise juhtumi puhul võimaldanud linnapea vaatamata puuduvale ehitusloale ehituse jätkamist, mille tagajärjel lubati talle vara. Kolmas juhtum puudutas kruntide vahetamist, mis toonud Savisaarele hüvitise ning neljandal korral olla hankemenetluse soovitud suunas nihutamine suurendanud samuti Savisaare varasalve.

Kolmanda isikuna oli Savisaar altkäemaksu jaganud ka Eesti Keskerakonnaga, mida küll aga vähemalt esialgu kahtlustatavaks ei tunnistatud.

Perling lausus, et esialgu pole loota ei kahtlustatavate ringi suurenemist ega ka kellegi vahistamist. Kõik kahtlustatavad peeti kinni esialgu kuni 48 tunniks ning ilmselt sellega esialgsed uurimistoimingud ka piirduvad ning trellide taha kedagi ei viida.

Keskerakonna häälekandja Kesknädal toimetaja Urmi Reinde päris riigiprokurörilt, kas tehakse ikka vahet Tallinna sadama juhtkonna miljonite eurodeni ulatunud ja Savisaare paarisaja tuhande eurosel altkäemaksul, kuid kapo peadirektor Arnold Sinisalu sõnul peavad õiguskaitseorganid suhtuma kuritegudesse ühtemoodi. "Kui tapetakse inimene, siis kui suur on vahe, kas seda tehti ühe või kümne noahoobiga."

Pea­prokuröri sõnul algas Savisaare altkäemaksu uurimine 2014. aasta 17. juulil. Sel päeval vapustas Euroopat Ukrainas asuva gaasitrassi õhkulaskmine, Vilja Savisaar-Toomast loobus talle sülle langenud riigikogu asendusliikme kohast ning järjekordsel Tallinna volikogu erakordsel istungil kukkus läbi järjekordne umbusaldusavaldus linnapea Edgar Savisaarele.

Kahtlustatavate seos Edgar Savisaare ja Tallinnaga

Kalev Kallo

Kalev Kallo on Keskerakonna ­finantssekretär ja Tallinna linnavolikogu esimees.

Vello Kunman

Vello Kunman on Silikaat Grupi suuromanik. Silikaat Grupp veab Tallinnas hulgaliselt ärisid, teiste hulgas Järve keskust. Silikaat Grupp on ühtlasi üks Tallinna hiljuti loodud Eesti Ühistupanga asutajaliikmeid.

Villu Reiljan

Villu Reiljan on ASi Silikaat Grupp nõunik. Ühe aasta jooksul (2006) oli ta koos Savisaarega ka samas valitsuses: Savisaar majandus- ja kommunikatsiooniminister, Reiljan keskkonnaminister.

Hillar Teder

Hillar Teder arendab Tallinnas ­Admiraliteedi basseini äärde sadu miljoneid eurosid maksvat äri- ja elukvartalit. Tedrele kuulub Äripäeva rikaste edetabeli korduv 2., varem ka 1. koht. Oli altkäemaksu skandaali pärast tagasi astunud Tallinna sadama nõukogu liige.

Aivar Tuulberg

Ehitusettevõtte Rand & Tuulberg üks omanikke. Ühtlasi Vallikraavi Kinnisvara üks omanikke, kellel on Tallinnaga Lasnamäel üheksa kortermaja rendileping. Leping on sõlmitud 2009. aastal 20 aastaks. Enne seda olid Tartu taustaga Rand ja Tuulberg kurtnud, et Tallinna ehitusturule on raske siseneda, kuid pärast Savisaare raamatu "Peaminister" toetamist olukord muutus. Rand ja Tuulberg said enda hallata ka neli pealinna kooli ja osalesid Ülemiste liiklussõlme ehitamisel.

Alexander Kofkin

Alexander Kofkin on üks tuntumaid Savisaare lähedasi toetajaid. Keskerakonna valimispeod toimuvad reeglina Kofkinile kuuluvas Meriton Grand Hotellis, mille massaažisalongis tavatses Savisaar käia ka tihemini. Kofkin on Savisaarele ka korduvalt suuri summasid raha laenanud. Kofkin rendib 2007. aastast alates linnalt kohvikupinda. Kofkin ja Savisaar on juba 2011. aastast alates koos uurimise all ka võimaliku Šveitsi rahapesuga, ent selles uurimises pole kummalegi kahtlustust esitatud.

Millised kuritööd kapole silma jäid?

Prokuratuur kirjeldas eile nelja kuriteo episoodi, milles praegu seitset nimetatud inimest kahtlustatakse. Üks neist oli puuduva ehitusloaga ehitustöö. "Pealtnägija" paljastas veebruaris, kuidas Vello Kunman laseb Tallinnas Nõmmele ehitada vana maja asemele uut, kuigi loa järgi pidi vana maja vaid rekonstrueeritama. Otseselt Vello Kunmanil majaga juriidilist seost justkui ei olnud, sest krunt oli tema tütre oma. Samas on teada, et Kunman käis asja linnavalitsuses arutamas ning olevat toonud ehitajatele ka "uue" ehitusprojekti ehk selle, mis ei olnud ametlikult kooskõlastatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee