Telerimaks võtab pildituks

RIIVO RIISMAA, MARKO LIIBAK 21. jaanuar 2000 00:00
Riigiisad tahavad kehtestada avalik-õigusliku Eesti Televisiooni ülalpidamiseks televisioonimaksu, kuigi maksumaksja on selle ka siiani riigieelarve kaudu kinni maksnud.

Kui arvestada Eesti Televisiooni (ETV) aastaseks eelarveks 100 miljonit krooni (eelmisel aastal oli see 98 miljonit krooni - toim) ja oletada, et Eestis on 1,2 miljonit telerit, tuleks maks 90 krooni kuus. Idee käis välja Riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni esimees Tiit Sinissaar.Sinissaarelt ei õnnestunud eile küsida, kuidas ta televisioonimaksu kogumist ja tasumise kontrollimist ette kujutab ning kui suur võiks maks olla. Sõnumilehe hinnangul võib maksu kogumine minna laekuvast rahast märksa kallimaks.Televisioonimaksu kehtestamist on Eestis ka varem arutatud. See oli jutuks 6-7 aastat tagasi ringhäälinguseaduse välja töötamise ajal. Siis nimetati maksu küll loamaksuks.Uus maksumonstrum


Reformierakondlasest Riigikogu liige Maret Maripuu ei toeta televisioonimaksu kehtestamist.“Vale ja ebaõiglane oleks hakata avalik-õigusliku Eesti Televisiooni rahamurede lahendamiseks mingit uut maksumonstrumit üles ehitama,” ütles Maripuu.Maripuu on veendunud, et ETV-d kui avalik-õiguslikku televisiooni tuleb rahastada riigieelarvest. “Kuid sel juhul tuleb lõpuks konkreetselt paika panna, mida avalik-õiguslik televisioon peaks inimestele pakkuma ja mida sellelt oodatakse. Siis saab teada, kui palju ETV raha vajab ja kuhu see täpselt läheb.”Praeguseks on näha, milleni viis see, et ETV-le anti lihtsalt suur ports raha kätte. Kaelas on suured võlad, rääkis Maripuu.Ka reformierakondlane Valve Kirsipuu leiab, et sellise eesmärgiga pole kindlasti vaja mingit uut maksu kehtestada, inimeste maksukoormus on niigi kõrge. “See oleks kunstlik toetussüsteem ETV-le,” märkis Kirsipuu.Rahakoti kallaleRiigikogu keskfraktsiooni liige Liina Tõnisson rääkis, et teistes Euroopa riikides on televisioonimaks ühel või teisel kujul olemas. “Kui meil midagi sellist teha, tuleb asi väga hoolikalt läbi mõelda,” märkis Tõnisson. “Eriti arvestades seda, mil määral on elu sel aastal kallimaks läinud. Tundub, et elu kallineb juba päevadega, mitte kuudega.”Tõnissoni meelest oleks televisioonimaksu kehtestamine vaid ETV vaatamiseks teoreetiliselt võimalik, kuid siiski lapsik, sest selle rakendamine on praktiliselt võimatu. “Kes selle kinni maksab, kui telerisse monteerida ETV-d keelav blokk? Maksustamisel loobuksid paljud ETV-st,” rääkis Tõnisson.Maksuameti pressiesindaja Koit Luus ütles, et maksuametil on praegu veel vara midagi kommenteerida. Selleks peaks teadma kõiki kavandatava maksu üksikasju – mismoodi kogutakse, kuidas kontrollitakse jne. Praegu on raske mingit seisukohta võtta.Sõnumilehe andmetel on Soomes televisioonimaks 800 marka aastas ehk praeguse kursiga 2080 krooni. Maksu võib tasuda ka kaks korda aastas.Saksamaal tuleb pildikasti eest välja käia orienteeruvalt 60 Saksa marka kuus ehk 480 krooni kuus.Nii Soomes kui ka Saksamaal loodab maksuamet inimeste teadlikkusele ja seaduskuulekusele.Kes maksust kõrvale hoiab, riskib sellega, et kontrollimisel saab ta kaela kopsaka trahvi. Loomulikult tuleb ära maksta ka maks.Äripäeva andmetel lisatakse Portugalis elektriaktsiisile riigilelevisiooni rahastamiseks vajalik summa.Läti saatkonnast Eestis öeldi Sõnumilehele, et lõunanaabritel praegu televisioonimaksu pole, kuid on arutatud selle kehtestamist. Lähiajal telerimaks Lätis ei jõustu, avaldati saatkonnast arvamust.Leedus televisioonimaksu pole.